بیماری

سرطان پستان ؛ علائم، راه های تشخیص و غربالگری سرطان

علائم و راه های تشخیص سرطان

سرطان پستان ، شایع ترین سرطانی است که خانم ها به آن مبتلا می شوند. در کشورهای غربی این بیماری بیشتر در سنین بالای ۵۰ سال دیده میشود ولی در کشور ما بیماران جوان تر هستند و در بسیاری از موارد به علت ناآگاهی از علائم بیماری در مراحل پیشرفته تری مراجعه می کنند.

هرچقدر سرطان پستان زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان تر و موفقیت آمیزتر است. به همین دلیل لازم است بانوان برای حفظ سلامت خود حقایقی را در مورد این بیماری بدانند هنوز علت اصلی ایجاد کننده سرطان پستان شناخته نشده و در واقع همه زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

ولی مهم‌ترین عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می‌شوند عبارتند از :

 • سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پستان، به خصوص در مادر، خواهر یا دختر
 • سابقه سرطان پستان در خود فرد و سن اولین زایمان بیشتر از ۳۵ سال
 • نازایی
 • بلوغ زودرس
 • یائسگی دیررس
 • چاقی پس از یائسگی
 • مصرف زیاد چربی حیوانی در رژیم غذایی
 • سابقه تابش اشعه زیاد به قفسه سینه
 • برخی از بیماری های خوش خیم پستان

البته باید تاکید کرد وجود یکی از این شرایط با تمام آنها در هر فرد به معنای ابتلای قطعی و به این بیماری نیست و این عوامل صرفا احتمال ابتلا را افزایش می دهند. به عبارت دیگر افرادی که هر یک از این شرایط را دارند باید بیشتر از سایرین به سلامت پستان خود توجه کنند. همچنین بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان پستان هیچ یک از عوامل فوق را ندارند بنابراین همه خانم ها در معرض خطر ابتلا هستند. این بیماری با علائم زیر امکان بروز دارد:

 1. توده یا تومور پستان: شایع ترین علامت سرطان پستان، وجود یک توده سفت، منفرد و بدون درد در پستان است.
 2. ترشح از نوک پستان: ترشحات نوک پستان به ویژه اگر خونی، خونابه ای یا آبکی باشند و خروج آنها خود به خود و بدون فشار باشد، نیازمند بررسی از نظر وجود سرطان هستند.
 3. تغییرات پوست پستان: هر گونه تغییر شامل فرورفتگی، برآمدگی، تغییر رنگ یا زخم باید مورد توجه قرار گیرد.
 4. تغییرات نوک پستان: توجه به فرورفتگی، قرمزی، پوسته پوسته شدن همراه با خارش، انحراف یا هر تغییری در نوک پستان مهم است.
 5. تغییر اندازه در پستان: غیرقرینه شدن اندازه پستان ها که به تازگی ایجاد شده باشد، باید بررسی شود.
 6. بزرگی غدد لنفاوی زیربغل با وجود اینکه نمی توان از ایجاد سرطان پستان جلوگیری کرد، با تشخیص زودرس و به موقع آن، شانس بیشتری برای درمان موفقیت آمیز این بیماری وجود دارد.

 ۳ روش شناخته شده برای تشخیص زودرس سرطان پستان وجود دارد که عبارتند از:

 • خودآزمایی پستان
 • معاینه پستان توسط پزشک
 • ماموگرافی

غربالگری سرطان پستان

خودآزمایی پستان شامل ۲ مرحله است:

نگاه کردن

مراحل نگاه کردن عبارتند از:

 الف-دست‌ها را در دو طرف بدن به حالت آویزان قرار دهید و پستان‌ها را از نظر تغییرات غیرطبیعی بررسی کنید.

 ب-دستها را در دو طرف سر به صورت صاف بالا ببرید و به پستان ها خصوصا از نظر فرورفتگی پوست و تورفتگی نوک پستان ها و سایر علائم غیر طبیعی نگاه کنید.

 ج-دست ها را روی کمر فشار دهید و شانه ها را عقب بکشید. در این حالت پستان های خود را مانند حالت های قبل به دقت بررسی کنید.

د-خم شوید و دستها را به صورت آویزان در دو طرف تنه قرار دهید. در آینه، به دقت به ظاهر پستان ها نگاه کنید. در هر یک از این ۴ حالت، پستان ها را هم از روبرو و هم از کنار نگاه کنید و آنها را از نظر علائم سرطان پستان که قبلا گفته شد، بررسی کنید.

لمس

برای معاینه از نرمه انگشتان (بند آخر انگشت) استفاده کنید. هیچ گاه بافت پستان را بین انگشت شست و سایر انگشتان فشار ندهید زیرا ممکن است اشتباهی احساس کنید یک توده را لمس کرده اید.

 از انتهای بالایی پستان (حدود استخوان ترقوه) تا پاپین پستان (لبه پایینی دنده ها) و از جناغ سینه تا تمام زیر بغل باید معاینه شود. برای این کار می توانید از اطراف پستان به طرف نوک پستان در دایره های فرضی هم جهت با عقربه های ساعت، لمس را انجام دهید. در صورت لمس توده در پستان و سفت شدن بافت قسمتی از پستان به پزشک مراجعه کنید .

پس از لمس هر پستان، لمس زیر بغل همان طرف را انجام دهید. در انتهای معاینه، پستان ها را در جهات مختلف مانند حالت دوشیدن فشار مختصری دهید و به ترشحات نوک پستان توجه کنید. لمس پستان ها را می توان زیر دوش هنگام حمام کردن انجام داد. در این حالت که پستان و انگشتان خیس و لغزنده هستند، ممکن است توده ها بهتر لمس شوند.

معاینه پستان توسط پزشک

 معاینه پستان از ۲۰ سالگی به بعد توصیه می شود.
این معاینه باید در فواصل ۱۲-۶ ماه انجام شود.
توجه داشته باشید تنها پزشک است که می تواند ماهیت و نوع ضایعه را تشخیص دهد.
بهترین زمان برای انجام معاینه ماهیانه، ۲ تا ۳ روز پس از قطع خونریزی ماهیانه است.
در دوران یائسگی، بارداری و شیردهی معاینه را در روز اول هرماه یا هر روز دلخواه دیگر می‌توانید انجام دهید.

ماموگرافی

 ماموگرافی، عکسبرداری از پستان به وسیله اشعه ایکس است. در صورتی که خانمی مشکلی در پستان نداشته باشد، اولین ماموگرافی برای تشخیص زودرس در سنین ۳۵ – ۳۹ سالگی انجام می شود. هر چند در کشورهای غربی با توجه به شیوع بیماری و امکانات موجود، در ۴۹-۴۰ سالگی هر۱ – ۲ سال و پس از آن تا سن ۶۵ سالگی و با توجه به نظر پزشک بهتر است هر سال ماموگرافی انجام شود.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن