بیماری

سرطان کلیه؛ تشخیص و راه های درمان آن

سرطان کلیه؛ تشخیص و راه های درمان آن

سرطان کلیه

غالبا سرطان کلیه به شکل توموری که از بافت خود کلیه منشأ گرفته، ایجاد می شود و به ندرت از نوع متاستاتیک است یعنی از سایر قسمت های بدن به کلیه می آیند.

سرطان های اصلی کلیه عبارتند از :

  • اَدنوکارسینوما (adenocarcinoma) که از سلول های کلیوی منشآ می گیرد و در آن، سلول های بدخیم در لوله های کلیوی تشکیل می شوند و [سرطان سلول کیلوی (renal cell cancer) هم نامیده میشود].
  • سرطان سلول بینابینی (transitional cell carcinoma) [که از سلول های مفروش کننده سیستم جمع آوری کننده ادرار یعنی سلول های اپی تلیوم مطبق بینابینی واقع در مثانه ،حالب، پیشابراه یا لگنچه کلیه منشا می گیرد و از انواع نادر سرطان های دستگاه ادراری به شمار می آید و بیشتر در افراد سیگاری و نیز افرادی که تماس طولانی با مواد رنگی سرطان زا تماس طولانی دارند دیده می شود].
  • تومور ویلمز (wilm`s tumor) [که تومور بدخیم کلیوی کودکان است و در ۹۵% موارد در زیر ۵ سالگی دیده می شود و با افزایش فشار خون، وجود توده قابل لمس در شکم، درد و ادرار خونی مشخص می شود] .

عوامل مرتبط با ایجاد سرطان کلیه عبارتند از:

تماس با هیدروکربن های معطر
استعمال دخانیات و مصرف داروهای حاوی فناستین .

ممکن است مدتها بعد از ایجاد سرطان کلیه، علایم و نشانه هایی موجود نباشند و سپس علائم زیر بروز نمایند.

  • ادرار خونی
  • درد پهلو 
  • تب
  • توده قابل لمس 
  • بی اشتهایی
  • کاهش وزن

درمان های مرسوم

ابتدا تشخیص سرطان کلیه به وسیله آزمایش کامل ادرار، عکس رنگی کلیه (IVP) سونوگرافی، نفروتوموگرافی MRI، آرتریوگرافی سرخرگ کلیوی و بررسی میکروسکوپی و سلول شناسی سلول های به دست آمده از لگنچه کلیه صورت می گیرد و سپس درمان، براساس نوع و مرحله و درجه تومور آغاز می شود.

معمولا برای درمان تومورهای پارانشیم کلیه، از خارج کردن کلیه (نفرکتومی کامل؛ radical nephrectomy) همراه با خارج کردن گره های لنفاوی ناحیه و برای درمان تومورهای لگنچه، از خارج کردن کلیه و حالب (نفرواورترکتومی nephroureterectomy ) استفاده می شود. ممکن است قبل یا بعد از جراحی، از پرتودرمانی (رادیوتراپی) استفاده شود. رادیوتراپی در تومورهای غیر قابل جراحی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
شیمی درمانی می تواند موجب تسکین موقت علایم بیماری شود.

نکته

نوعی از سرطان کلیه به نام «آدنو کارسینوم کلیه»۸۰% تومورهای کلیه را تشکیل می دهد و در مردها ۲ برابرشایع تر از زن ها است.

پرسش و پاسخ

■ احتمال درمان سرطان کلیه چقدر است؟

چنان‌چه سرطان کلیه در مراحل ابتدایی تشخیص داده‌شود و تحت درمان قرار بگیرد، شانس درمان و بهبودی آن خوب است.
 البته متاسفانه سرطان کلیه معمولا در مراحل اولیه، علایم هشدار دهنده ندارد.

منبع: کتاب راهنمای جامع سلامت در خانواده

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا