سلامت

سلامت دهان و دندان ؛ مشکلات رایجی که سلامت آنها را تهدید میکند!

سلامت دهان و دندان

سلامت دهان و دندان

سلامت دهان و دندان

شاید برای دهان و دندان شما هم اتفاق بیفتد!

۱- دندان درد

ممکن است وقت دندان پزشکی گرفته باشید، اما زمان زیادی تا آن باقی مانده باشد و دندان درد شوید. تا آن زمان می توانید با فعالیت های زیر دردتان را فرو بنشانید:

 • شستشوی دهانتان با آب گرم
 • نخ دندان کشیدن برای خارج کردن خرده های غذای گیر کرده میان دندان ها
 • استفاده از داروهای مسکن معمول

اگر متوجه تورم یا چرک در اطراف دندان شدید یا اگر تب دارید، ممکن است دچار آبسه دندانی یا مشکلی جدی تر شده باشید. بنابراین باید در کمترین زمان ممکن نزد دندان پزشک بروید. ممکن است نیاز به تجویز آنتی بیوتیک و احتمالا انجام روت کانال داشته باشید.

۲- رنگ گرفتن دندان

غذاها، داروها، کشیدن سیگار و ضربه می توانند باعث تغییر رنگ دندان شما شوند. دندان های رنگ گرفته را با راهبرد درست می توان سفید کرد. دندان پزشک شما ممکن است از یک ماده سفیدکننده و نور خاص برای تغییر رنگ دندان و سفید کردن آن استفاده کند. شما می توانید دندانتان را در خانه با استفاده ژل سفید کننده ای که دندان پزشک تجویز کرده یا از داروخانه خریده اید و قالب پلاستیکی سفید کنید. ساده ترین راه سفید کردن دندان:

 • استفاده از خمیردندان سفیدکننده
 • استفاده از دهان شویه های سفید کننده

است که فقط رنگهای سطحی را برمی دارند.

٣- حفره های دندانی

حفره های دندانی سوراخ های کوچکی هستند که در دندان ایجاد می شوند. این حفره ها هنگامی به وجود می آیند که باکتری ها پلاک های چسبنده ای روی دندان تشکیل می دهند که به آهستگی لایه سخت خارجی دندان (مینا) را تخریب می کنند.

برای پیشگیری از ایجاد این حفره ها، باید:

 • دست کم ۲ بار در روز با خمیردندان فلورایددار مسواک بزنید.
 • مصرف میان وعده ها را محدود کنید.
 • روزانه نخ دندان بکشید.
 • دهانتان را با دهانشویه فلورایددار بشویید.
 • مرتب نزد دندان پزشک بروید.

از دندان پزشکتان درمورد سودمندی استفاده از سیلانت (رخنه گیر) سوال کنید. سیلانت ماده ای پلاستیکی است که روی چاله ها و درزهای سطح جونده دندان، به خصوص دندان های آسیا برای محافظت دندان قرار داده می شود و با تابش نور سخت خواهد شد.

۴- پریدن لبه دندان

پریدن لبه دندان شایع ترین جراحت دندانی است. حوادث و ضربات ممکن است باعث پریدن لبه دندان شود. همچنین هنگام خوردن مواد سخت ممکن است لبه دندان بشکند. اگر لب پریدگی و تکه شکسته شده بزرگ باشد، دندان پزشکتان ممکن است آن را با یک ماده رزینی قوی در جای خود بچسباند یا اینکه تاج دندان را جایگزین کند. اگر شکستگی تا مغز دندان رسیده باشد، ممکن است لازم باشد روت کانال انجام شود و جایگزینی تاج یا روکش کردن انجام گیرد.

۵- دندان نهفته

دندان های دائمی که به درستی رویش نکرده اند را «دندان نهفته» می گویند. این وضع هنگامی رخ می دهد که دندان زمان رویش در مقابل یک دندان دیگر، استخوان یا بافت نرم گیر می کند.

اگر دندان نهفته باعث ناراحتی شما نشود، ممکن است:

 • دندان پزشک توصیه کند آن را به حال خود بگذارید.
 • اگر باعث درد یا مشکلات دیگر شود، ممکن است آن را بکشد.

۶- دندان شکسته

ممکن است به علت ضربات وارده به دندان ها یا جویدن غذاها یا بدون اینکه متوجه شوید، دچار شکستگی دندان های آسیا شوید. آیا دندان پزشکتان می تواند این دندان را نجات دهد؟ بستگی دارد. اغلب دندان پزشکان جایگزینی تاج دندان با روکش کردن دندان برای پیشگیری از بدتر شدن آن را توصیه می کنند.

اگر دندان به سرما یا گرما حساس باشد، مشکل پیچیده تر است.

سعی کنید مواد را با طرف دیگر دهانتان بجوید تا زمانی که دندان پزشک معاینه تان کند.

 • اگر شکستگی بالای خط لثه باشد، ممکن است نیاز به روت کانال و روکش کردن دندان داشته باشد.
 • شکستگی عمیق تر ممکن است کشیدن دندان را ضروری کند.

دندان های پرکرده بیشتر در معرض خطر شکستگی هستند.

۷- حساسیت به سرما

بستنی مزه مطبوعی دارد، اما اگر دندان هایتان به سرما حساسیت دارند، بهتر است در خوردن آن تجدید نظر کنید. اولین قدم پیدا کردن علت حساسیت دندان به سرماست. علت ممکن است موارد زیر باشد:

 • حفره دندانی ناشی از پوسیدگی
 • مینای تحلیل رفته یا پرشدگی قدیمی خارج شده
 • بیماری لثه
 • دندان شکسته یا ریشه دندان بیرون زده

هنگامی که دندان پزشک مشکل را معلوم کند، ممکن است نیاز به پر کردن مجدد دندان، روت کانال، درمان بیماری لثه یا جایگزین کردن بافت از دست رفته در ریشه دندان باشد. همچنین ممکن است استفاده از خمیردندان یا نوار بی حس کننده یا ژل فلورایددار لازم باشد.

۸- تعداد بیش از حد دندان (هایپردونتیا)

چه تعداد دندان در دهانتان دارید؟ در شرایط معمول در ابتدای زندگی ۲۰ دندان شیری و در سال های بعدی ۳۲ دندان دائمی خواهید داشت. یک عارضه نادر در برخی افراد داشتن دندان های اضافی است که اصطلاحا به آن «هایپردونتیا» می گویند. افراد دچار این عارضه معمولا با شکاف کام یا نشانگان گاردنر (که باعث ایجاد تومورهای غیرسرطانی می شود) درگیر هستند. درمان این حالت کشیدن دندان های اضافی و تصحیح آرایش دندانی با ارتودنسی است.

۹- دندان های کج شده

استفاده از ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها فقط برای کودکان نیست. صاف کردن دندان ها و ایجاد هم راستایی درست دندان های بالا و پایین فقط برای زیبایی انجام نمی شود. این کار ممکن است بخش اصلی برای به بهبود بخشیدن به سلامت دهان و دندان ها و تخفیف علائمی مانند درد فک باشد. متخصصان ارتودنسی ممکن است از بریس ها (فلزی یا قالب دندان)، پلاکها و دستگاه نگهدارنده استفاده کنند.

۱۰- فاصله میان دندان ها

ممکن است فاصله میان دندان هایتان برایتان اهمیت نداشته باشد اما اگر بخواهید این وضعیت را تصحیح کنید، متخصص ارتودنسی ممکن است آنها را به هم نزدیکتر کند یا از راه حل زیبایی دندان مانند ونیرهای دندانی، پوشش های نازکی که جلوی دندان نصب می شوند یا نصب براکت هایی روی دندان برای حرکت دادن دندان ها بهره بگیرد.

۱۱- مشکلات لثه

آیا لثه هایتان به آسانی خونریزی می کنند یا حساس هستند؟ آیا متوجه شده اید لثه هایتان از دندان هایتان فاصله گرفته اند؟ در این صورت ممکن است در مراحل اولیه بیماری لثه (ژنژیویت) یا مراحل پیشرفته تر آن (پریدونتیت) باشید. تجمع پلاک های چسبنده باکتریایی زیر لبه لثه باعث بیماری لثه می شود. اگر بیماری لثه درمان نشود، ممکن است به افتادن دندانها، جابجایی دندان ها یا شل شدن دندان ها بینجامد. برای جلوگیری از بیماری لثه:

 • مرتب مسواک بزنید.
 • نخ دندان بکشید.
 • دهانتان را روزانه با دهانشویه ضدعفونی کننده بشویید.
 • مرتب نزد دندان پزشک بروید.

۱۲- دندان قروچه

دندان قروچه که در پزشکی «براکسیزم» خوانده می شود نیز یکی از مشکلاتی است که سلامت دهان و دندان را به خطر می اندازد. علل دندان قروچه:

 • استرس
 • دندان های نامرتب
 • مشکلات خواب

میان کودکان حساسیت هم می تواند باعث دندان قروچه شود. براکسیزم ممکن است باعث سردرد، درد فک، کج یا شل شدن دندان ها شود. اگر در شب دندان قروچه دارید، از دندان پزشکتان بخواهید محافظ دهانی به شما بدهد. اگر در طول روز هم با این مشکل مواجه هستید، ممکن است تجویز دارو، ورزش و سایر روش های مقابله با استرس لازم باشد.

۱۳- مشکلات دندان عقل

اگر دندان پزشکتان به شما بگوید دندان عقلتان یا سومین دندان آسیای بزرگتان بدون مشکل رویش کرده، باید خودتان را خوش شانس بدانید. در اغلب افراد (۹۰ درصد) دست کم یک دندان عقل نهفته باقی می ماند و نمی تواند به طور کامل رشد کند.

مشکلات دندان عقل می تواند باعث به خطر انداختن سلامت دهان و دندان بصورت زیر شود:

 • پوسیدگی دندان
 • آسیب به دندان های مجاور
 • بیماری لثه

دندان عقل به طور معمول در فاصله ۱۷ تا ۲۵ سالگی بیرون می آید. دندان پزشکتان باید سیر پیشرفت رویش این دندان را پیگیری کند. اگر مشکلی ایجاد شد، ممکن است نیاز به کشیدن آن وجود داشته باشد.

۱۴- فضا برای نخ دندان کشیدن وجود ندارد

بدون توجه به اینکه دندان هایتان تا چه حدی کنار هم قرار گرفته اند، همیشه باید جایی برای نخ دندان کشیدن بین دندان هایتان وجود داشته باشد.

اگر فضای کافی وجود ندارد، ممکن است لازم باشد:

 • از نخ دندان های نازک تر یا مومی استفاده کنید.
 • از ابزارهای دیگر برای پاک کردن میان دندان هایتان به کار ببرید، مانند نخ دندان حلقوی یا خلال دندان.

روش های متفاوت را امتحان کنید تا فراورده مطلوبتان را پیدا کنید و پس از آن هرروز از آن استفاده کنید. نخ دندان کشیدن برای حفظ سلامت دهان و دندان ها ضروری است.

۱۵- آیا نگین دندانی مشکل ایجاد می کند؟

چسباندن وسیله تزئینی روی دندان با چسب که برای مقاصد درمانی نیست، ممکن است باعث آسیب دندان و به خطر انداختن سلامت دهان و دندان می شود. نگین دندانی معمولا از فلزات ارزان قیمت تری نسبت طلا و نقره ساخته می شود و می تواند دهان را تحریک کند.

 • همیشه پیش از غذا خوردن نگین را از دهانتان خارج کنید و آن را مانند دندان هایتان پاک نگه دارید.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن