سلامت

سلامت چشم کودکان را جدی بگیریم،۷نکته کلیدی در این مورد بدانید

سلامت چشم کودکان

سلامت چشم کودکان

۷ نکته کلیدی درباره سلامت چشم کودکان

۱٫ نشستن زیاد پشت رایانه

عوامل زیر باعث ضعیفی چشم کودکان نمی شود:

  • کودک زیاد درس می خواند.
  • به مدت طولانی پشت رایانه می نشیند.
  • زیاد تلویزیون تماشا می کند و …

عیوب انکساری چشم در اغلب موارد ارثی است. البته وجود بعضی بیماریها و تاخیر در درمان آنها ممکن است باعث تضعیف چشم ها شود. پس نگرانی و باورهای رایج در این باره بی مورد است. بسیاری از افراد تحصیل کرده با مدارج بالای علمی یا کاربران دائمی رایانه حتی عینک هم نمی زنند، ولی بهتر است نور تلفن همراه و رایانه تنظیم شود.

همچنین خانواده دقت کنند وقتی کودک بیش از حد چشم را نزدیک تبلت با رایانه می برد یا به فاصله کمی از تلویزیون می نشیند، شاید به معنای ضعیف شدن چشم ها باشد و باید کودک را به چشم پزشک ارجاع داد. گاهی خانواده ها سوال می پرسند که اگر عیوب انکساری ارثی است، چرا فقط کودک به آن دچار شده و هیچ یک از اعضای خانواده عینک نمی زنند؟ باید گفت که ژن ضعیفی چشم ممکن است فقط به یک نفر برسد.

۲٫ استفاده زیاد از تبلت

استفاده زیاد از تبلت، تلفن همراه و … یا عینک نزدن می تواند باعث ایجاد فشار و خستگی در چشم شود. کودکانی که عینک می زنند، به خصوص آنهایی که نزدیک بین هستند، بهتر است در طول روز عینک بزنند. مثلا وقتی سر کلاس عینک نزنند، تخته سیاه را نخواهند دید و دچار افت تحصیلی خواهند شد و سلامت چشم کودکان به خطر نمی افتد.

۳٫ تاثیر ویتامین A

ویتامین A باعث افزایش توانایی بینایی نمی شود. گاهی خانواده ها مدام به فرزند خود آب هویج یا ویتامین A می دهند. افراد سالم و کسانی که تغذیه مناسبی دارند، نیازی به استفاده بیش از حد یک ماده غذایی مانند آب هویج و … ندارند.

مصرف مکمل های ویتامینی بدون تجویز پزشک خطرناک است و احتمال مسمومیت وجود دارد.

۴٫ درمان قرمزی چشم

وقتی کودک دچار قرمزی چشم می شود، بهترین راه شستن چشم با آب جوشیده است.

از چکاندن هر نوع ماده غیراستریل داخل چشم خودداری کنید.

۵٫ آب مروارید در کودکان

بعضی از کودکان با آب مروارید متولد می شوند. در چنین مواقعی نیز درمان کودک جراحی است. در بزرگسالان بعد از جراحی آب مروارید، لنز گذاشته می شود. در کودکان کمتر از ۱ تا ۲ سال گذاشتن لنز عوارض بیشتری از معمول دارد و عموما در این کودکان لنز گذاشته نمی شود، ولی در کودکان بالای ۲ سال معمولا لنز کاشتنی گذاشته می شود. اگر حین عمل برای کودک لنز گذاشته نشود، لنز تماسی یا عینک تجویز می شود.

۶٫ استفاده از لنز

برای اصلاح عیوب انکساری کودک می توان از لنزهای تماسی استفاده کرد. لنزهای تماسی خوبی در بازار وجود دارد که کیفیت خوبی هم دارند و یکی۔ دو ماه روی چشم می مانند و بعد از آن قابل تعویض هستند. گذاشتن لنز برعهده پزشک است، ولی به تدریج والدین کودک هم می توانند خودشان لنز را عوض کنند.

۷٫ عمل لیزیک در کودکان

از نظر آکادمیک بهتر است کودکان تحت عمل لیزیک چشم قرار نگیرند. چون شماره چشم کودک تا ۲۵-۲۰ سالگی ممکن است تغییر کند و عمل دوباره نیاز باشد، اما گاهی به ناچار کودکانی که به هر دلیلی عینک نمی زنند و همکاری ندارند و امکان تنبلی چشم در آنها بالاست، تحت عمل لیزیک قرار می دهند تا بعد از بزرگ شدن کودک گزینه دیگر درمانی برای او انتخاب شود. لیزیک بهتر است یک بار و بعد از ۲۵-۲۰ سالگی انجام شود. احتمال عوارض در لیزیک های بار دوم و سوم بیشتر می شود. البته اگر عیوب انکساری چشم به مدت ۲ سال قبل از ۱۸ سالگی ثابت بماند می توان در ۱۸ سالگی هم لیزیک انجام داد.

منبع:هفته نامه سلامت

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن