بیماری

سوزاک چه علائمی دارد و برای درمان آن چه کارهایی باید انجام دهیم

سوزاک چه علائمی دارد؟

سوزاک

سوزاک

سوزاک یک عفونت قابل انتقال جنسی بوده که گردن رحم ، پیش آبراه ،راست روده، مخرج و گلو را درگیر می کند.

این عفونت در سراسر دنیا گسترش داشته و به وسیله باکتری نایسریا گنوره ایجاد می‌شود. سوزاک دومین عفونت جنسی است که در ایالت متحده آمریکا بعد از کلامیدیا بیشتر دیده شده است. سالانه ۶۰۰۰۰۰ مورد عفونت جدید در این کشور ایجاد می‌شود که فقط نیمی از این موارد گزارش می‌گردد. سوزاک یکی از شایع‌ترین بیماری‌های جنسی در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته شناخته شده و یکی از مشکلات بهداشت عمومی در این کشورها محسوب می گردد. ناحیه جنوب شرقی آسیا یکی از نقاط مهم این گونه عفونت ها می باشد به طوری که در سال ۱۹۹۵، ۱۵۰ میلیون مورد جدید از این عفونت در این ناحیه گزارش شده است. در این بین زنان خیابانی بزرگترین مخزن این عفونت محسوب می شوند.

علایم و نشانه های سوزاک

  • علائم عفونت ۱۴-۱۰ روز پس از تماس ممکن است تظاهر پیدا کند.
  • در بعضی موارد عفونت سوزاکی فاقد علائم است.
  • به احتمال قوی مردان علائم مشخص تری نسبت به زنان دارند.

علائم زنان عبارتند از:
• افزایش و تغییر ترشحات و وجود ترشحات فراوان زردرنگ یا سبز متمایل به زرد با بوی بد
• احساس درد یا سوزش هنگام دفع ادرار
• سوزش و ترشحات از مخرج

علائم مردان ممکن است شامل:
• خروج ترشحات سفید یا زرد رنگ از آلت تناسلی
• سوزش و ترشحات از مخرج
• التهاب بیضه‌ها و غده پروستات

روش انتقال سوزاک

• مقاربت اعم از مهبلی، دهانی یا مخرجی و انتقال با احتمال کمتر از روشهای ذیل صورت می‌گیرد:
• مقاربت دهانی – مخرجی
• واردکردن انگشتانتان به داخل واژن مخرج و دهان آلوده و سپس وارد کردن انگشتانتان به داخل واژن مخرج یا دهان خود. (بدون این که دستانتان را بشوئید).

سوزاک چه علائمی دارد

آزمایشات سوزاک

آزمایش و بررسی ناحیه تناسلی شما توسط پزشک یا پرستار

نمونه ها باید با استفاده از سواپ اسفنجی یا پارچه کتانی از قسمت های آلوده نظیر سرویکس، پیش آبراه ، مخرج و دهان جمع آوری شود . زنان باید تحت آزمایش داخل لگنی قرار گیرند . هیچکدام از آزمایشات فوق دردناک نیستند، ولی ممکن است برخی اوقات باعث ناراحتی گردند . اگر شما مقاربت مخرجی دارید، لازم است به پزشک بگویید تا با سواپ از راست روده شما نمونه تهیه کند . همچنین اگر مقاربت دهانی دارید، باید به پزشک اطلاع دهید . اگر فکر می کنید در معرض تماس با سوزاک قرار گرفته اید، ممکن است نیاز فوری به آزمایش داشته باشید.

تشخیص و درمان سوزاک

نمونه های تهیه شده از آزمایشات در زیر میکروسکوپ برای بررسی عفونت مشاهده می شود در بعضی کلینیک‌ها نتیجه را سریعا اعلام می کند. نمونه دیگری نیز به آزمایشگاه برای آزمایش و بررسی فرستاده می شود. نتیجه آن معمولا یک هفته به طول می انجامد. درمان ساده و ضروری است. برای شما آنتی بیوتیک به اشکال قرص مایع یا تزریقی تجویز خواهدشد. اگر به هر نوع آنتی بیوتیک آلرژی و حساسیت دارید یا هرگونه احتمالی وجود دارد که باردار باشید، باید پزشک را مطلع نمائید . کامل کردن دوره درمان کاملا ضروری است، اگر به شما گفته شد که مبتلا به سوزاک هستید، ممکن است نیاز به مشاوره پزشکی داشته باشید تا برای شما بیماری را شرح دهد و به پرسش های شما پاسخ دهد.

مشاور بهداشت از شما در خصوص الگوی مقاربتیتان سؤال می نماید تا بتواند راحت تر مسأله را بررسی کند و درمان ضروری و معاینه کامل را دنبال نماید . توجه داشته باشید که شما نباید تا زمان بهبودی کامل مقاربت داشته باشید باید به کلینیک مراجعه مجدد داشته باشید و سالم بودن شما توسط پزشک تأیید شود. پزشک درباره اینکه کدام فعالیت های مقاربتی سالم هستند، توضیح خواهد داد.

خود مراقبتی در مقابل بیماری‌های مقاربتی جنسی خیلی مهم هست این مورد را حتما جدی بگیرید.

پیگیری بیماری سوزاک

هنگامی که دوره درمان کامل شد، باید به کلینیک یا پزشک عمومی برای معاینه کامل رجوع کنید. بعضی از انواع سوزاک به آنتی بیوتیک های مشخصی مقاوم است، خصوصا زمانی که شما به بیماری در خارج از کشور مبتلا شده باشید. بنابراین آزمایشات بیشتر برای اطمینان از سلامت شما انجام خواهد شد و اگر عفونت از بین نرفته باشد، آنتی بیوتیک جدیدی برای شما تجویز خواهد شد.

عوارض بیماری سوزاک

زنان

اگر سوزاک درمان نشود به بیماری التهابی لگن منتج خواهد شد. بیماری التهابی لگن به التهاب لوله های رحمی اطلاق می شود که باعث تب، درد در ناحیه پایین شکم و کمردرد می شود. بیماری التهابی لگن باعث مقاربت دردناک، نازایی و حاملگی خارج رحمی می گردد. اگر باردار و مبتلا به سوزاک هستید، فرزند شما در زمان تولد ممکن است مبتلا و با عفونت چشمی سوزاکی متولد گردد . برای درمان بیماری باید آنتی بیوتیک مصرف شود، زیرا این بیماری باعث کوری می شود و بهتر است قبل از تولد فرزندتان تحت درمان قرارگیرید.

مردان

سوزاک باعث التهاب بیضه ها و دردناک شدن غده ی پروستات می شود. در صورت عدم درمان، تنگی پیش آبراه یا آبسه ایجاد می شود. سوزاک به طور موفقیت آمیزی قابل درمان است و عود نمی کند، مگر اینکه فرد مجددا مبتلا شود . به خاطر داشته باشید، بعد از درمان از کاندوم در حین مقاربت استفاده کنید زیرا که باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری مقاربتی میگردد.

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن