سلامت

سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟

سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟

فشار خون وقتی بالا می‌رود که یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود؛ همین عامل آغازی است برای بروز سکته قلبی. مهم‌ترین عامل در ایجاد تنگی بر سر راه جریان خون، رسوب چربی است.
با بالا رفتن سن به تدریج چربی بیشتری در جدار سرخرگ‌ها رسوب می‌کند و فرد بیشتر در معرض فشار خون بالا قرار می‌گیرد. علاوه بر افزایش سن، برخی رفتارها مانند فعالیت بدنی کم، تغذیه ناسالم و مصرف سیگار یا قلیان هم در ایجاد و تشدید فشار خون تاثیر دارند.

علایم فشار خون بالا کدامند؟

فشار خون بالا معمولا علامت ندارد. البته ممکن است افراد دارای فشارخون بالا دارای موارد زیر باشند:

  • سردرد در ناحیه پشت سر
  • سرگیجه
  • تاری دید
  • خستگی زودرس و تپش قلب
  • تنگی نفس شبانه یا هنگام فعالیت درد در قفسه سینه 

باید توجه کرد که تنها راه تشخیص و اندازه‌گیری فشارخون با دستگاه فشارسنج است.
برای اطلاع از وضعیت فشار خون خود می‌توانیم به خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های سلامت مراکز خدمات جامع سلامت، مطب پزشکان، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها مراجعه کنیم و از پزشکان، پرستاران و ماماها بخواهیم تا فشار خون ما را اندازه بگیرند.

عوارض فشار خون بالا را بشناسیم

در افرادی که فشار خون بالا دارند، به علت فشار وارد بر قلب به تدریج عضله قلب آنها ضخیم می‌شود.
این ضخیم شدن می‌تواند فشار بر قلب را افزایش دهد و در طولانی مدت، عمر فرد را کم کند.

فشارخون بالا همچنین باعث می‌شود تا چربی در دیواره سرخرگ‌ها سریع‌تر رسوب کند.
رگ‌های قلب در این افراد زودتر تنگ می‌شوند و خون کمتری به عضله قلب می‌رسد.
حال اگر رگ‌های قلب بسته شوند و خون اصلا به عضله قلب نرسد، سکته قلبی رخ می‌دهد.
رسوب چربی در دیواره سرخرگ‌های مغزی نیز باعث کم شدن جریان خون به مغز می‌شود.
اگر تنگی بسیار شدید شود و یا رگ‌های مغز کاملا بسته شوند، سکته مغزی رخ می‌دهد.

فشارخون بالا می‌تواند باعث پارگی رگهای مغز شود و خونریزی مغزی ایجاد کند که ممکن است باعث مرگ شود و یا باعث اختلال در حرکت اندام‌ها، بینایی و قدرت تکلم شود.
در عین حال فشارخون بالا می‌تواند باعث نارسایی کلیه‌ها شود. همچنین در فشارخون بالا، چشم ممکن است مشکل پیدا کند و باعث خونریزی ته چشم، تاری دید و حتى کوری شود.

لازم است هر بار که به پزشک و یا دیگر ارائه کنندگان خدمات سلامت مراجعه می‌کنیم، از آنها بخواهیم که فشارخون ما را اندازه‌گیری کنند. اگر فشارخون از حدطبیعی بالاتر باشد مراجعه به پزشک ضروری است بنابر اعلام وزارت بهداشت در عین حال توجه کنید که حداقل نیم ساعت قبل از اندازه‌گیری فشار خون خود غذا نخورید و قهوه و چای ننوشید فعالیت بدنی انجام ندهید سیگار یا قلیان نکشید ادرار خود را کاملاً تخلیه کنید و عصبانی نباشید.

منبع: سلامت نیوز

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن