تغذیه

شام

 شام چه بخوریم؟

برخلاف تصور بسیاری افراد، شام خوردن نه تنها مضر نیست، بلکه مفید هم هست. غذایی شام است که یک ساعت بعد از غروب آفتاب خورده شود. این زمان‌بندی در طب سنتی دقیق است چون معتقد هستیم دو تا سه ساعت بعد از غروب آفتاب باید خوابید. پیشنهاد اصلی برای غذای شب غذاهای گوشتی است و شب‌ها می‌توانید مقدار بیشتری پروتئین مصرف کنید.

می‌توانید برای شام سوپ بخورید یا غذایی با گوشت و حبوبات تهیه کنید. البته در این مورد هم نباید زیاده‌روی کنید. ضمنا یک فعالیت بدنی مختصر بعد از شام بسیار توصیه می‌شود. می‌توانید بیرون از منزل یا حتی داخل منزل قدم بزنید.

خط قرمز در خوردن شام : بلافاصله خوابیدن بعد از صرف شام

شب‌ها چه بنوشیم؟

می‌توانید شب‌ها نوشیدنی‌هایی با مزاج سرد بنوشید. شربت خیار- سکنجبین از نوشیدنی‌های محبوب فصل‌های گرم سال است؛ امتحانش کنید. خیار را در پنج قاشق سکنجبین رنده کرده و مقداری آب به آن اضافه کنید. در فصول سرد سال هم شربت خاکشیر، شربت بالنگو (همان تخم‌شربتی معروف)، شربت نیلوفر، شربت بنفشه و شربت زرشک و شیر سرد مورد مصرف قرار می‌گیرند.

گلاب هم در درمان استرس نقش بسزایی دارد؛ بنابراین اگر شب‌ها خوب نمی‌خوابید یا خواب‌های بد می‌بینید، می‌توانید با گلاب هم شربت درست کنید و بنوشید (در قدیم به افرادی که داغ دیده یا به هر علت دچار اضطراب بودند، توصیه می‌شد قبل از خواب بالش‌شان را با گلاب معطر کنند. هنوز هم در مجالس عزا گلاب می‌گردانند که به خاصیت ضد اضطراب بودن گلاب برمی‌گردد).

دیدگاهتان را بنویسید

بستن