سلامت

شستشوی حوله | از آنچه که تصور می کنید مهم تر است!

شستشوی حوله

شستشوی حوله ؛ مهم تر از آنچه تصور می کنید!

زمانی که کاملا بدن خود را در حمام شسته و خشک می کنید، حتما از احساس تمیزی بدن لذت می برید. مسلما پس از شستشوی صحیح پوست و مو، سطح آلودگی ها به کمترین حد می رسد اما از تمیز بودن حوله و تن پوش هم اطمینان دارید؟ تعجب نکنید، به رغم ظاهر تمیز و عاری از لکه، حوله ها جزو وسایلی هستند که خیلی زود آلوده می شوند. در واقع، حوله به دلیل اینکه رطوبت زیادی را جذب می کند و مدت زمانی طول می کشد تا خشک شود، محیط مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری هاست زیرا این موجودات میکروسکوپی عاشق محیط مرطوب گرم و مرطوب حمام و PH خنثی حوله ها هستند.

مسلما بدن به کمک صابون، شامپو و دیگر شوینده ها به خوبی تمیز می شود اما نمی توان مانع موارد زیر شد که همه اینها در زمان شستشو به حوله منتقل می شود و اگر به شستشوی حوله و خشک شدن آن دقت نشود قطعا دوباره به پوست تمیز برمی گردند:

 • فعالیت مداوم میکروب ها
 • سلول های مرده پوست
 • قارچ ها
 • باکتری ها
 • بزاق دهان
 • ترشحات دستگاه تناسلی

هرگز حوله را قرض ندهید

همه ما حوله را همانند مسواک، شانه، لیف و… یک وسیله بهداشتی شخصی می دانیم اما ممکن است در شرایطی مانند سفر این مساله کمی نادیده گرفته شود. به خاطر داشته باشید که باکتری هایی که از پوست یک نفر به حوله منتقل می شود، غالبا در شرایط طبیعی و سلامت باعث ابتلا به بیماری در وی نمی شود اما به راحتی می توانند زمینه ساز جوش و عفونت های قارچی در دیگران شوند.

شستشوی مرتب حوله ها را فراموش نکنید

شستشوی حوله هر ۳ روز یک مرتبه راهکار خوبی برای نظافت این وسیله است. البته اگر هر روز دوش نمی گیرید، یک مرتبه در هفته کافی خواهد بود. همچنین پس از هر نوبت دوش گرفتن، حوله را در فضای باز و جریان هوا پهن کنید تا کاملا خشک شود؛ به عبارتی هیچ گاه حوله مرطوب را در حمام باقی نگذارید. در هر صورت نباید منتظر ظاهر شدن بوی نامطبوع رطوبت یا لکه های آلودگی روی حوله باشید! همچنین اگر در شرایطی هستید که حوله مشترک استفاده می کنید، شستشوی روزانه حوله لازم است.

البته این عادت نادرست را کنار بگذارید.

از «لیف» غافل نشوید

بدون شک لیف یکی از آلوده ترین وسایل حمام است زیرا از سر تا نوک انگشتان پا در تماس با پوست است و در نهایت نیز بدون شستشوی خاصی تنها آبکشی شده، کنار گذاشته می شود و چند ساعت طول می کشد تا خشک شود. باقی ماندن لیف خیس در حمام بهترین محیط را برای زندگی باکتری ها فراهم می کند.  متخصصان پوست توصیه می کنند که حتما پس از حمام، لیف را شسته و در محیط باز قرار دهید تا به خوبی خشک شود. همچنین برای حفظ سلامت پوست بهتر است لیف های نرم را انتخاب کرد و هرگز با شدت روی پوست کشیده نشود زیرا لایه محافظ پوست را از بین می برد.

«پادری»؛ گذرگاه باکتری ها و قارچ ها

پادری های حمام بسیار نرم هستند و ایستادن روی آن برای خشک شدن پا بسیار عالی است اما همین پرزهای نرم و گرم مامن خوبی برای میکروب ها خواهد بود زیرا آلودگی پاها پیش از حمام و رطوبت پس از شستشو در آنجا می گیرد و بدتر اینکه همه اعضای خانواده روی آن قدم می گذارند. برای اینکه نظافت این وسیله تا حد امکان رعایت شود:

 • حتما شستشوی هفتگی را در نظر داشته باشید.
 • هرگز با دمپایی و به خصوص کفش روی آن راه نروید.

حوله ها را جداگانه بشویید

به خاطر داشته باشید که حوله ها خیلی زود پرز و رنگ را منتقل می کنند و نه تنها ممکن است بافت آنها تغییر کند بلکه پارچه های دیگر را نیز خراب می کنند. حتما پیش از شستشوی حوله ها آنها را از سایر لباس ها جدا کرده و به خصوص به تفاوت رنگ نیز دقت کنید. برای شستشوی حوله نیاز به مقدار کمتری از شوینده خواهد بود که برای حوله های با الیاف ظریف مانند حوله های ابریشمی باید شوینده های ملایم تر انتخاب کرد. در افزودن مواد نرم کننده نیز افراط نکنید زیرا گرچه لطافت بیشتری به حوله ها می دهد اما از قدرت جذب رطوبت می کاهد. همچنین در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری های پوستی، نوزادان و کودکان باید حوله جداگانه شسته شود.

حوله «نو» را پیش از استفاده بشویید

شستشوی حوله نو شاید عجیب به نظر برسد اما باعث جدا شدن نرم کننده های صنعتی می شود که برای افزایش زیبایی و جلوه حوله به آنها زده می شود و البته این مواد قدرت جذب آب را کاهش می دهد. البته در شستشوی حوله نو باید دقت داشت زیرا ممکن است رنگ آن تغییر کند. برای این کار از کمترین مقدار مواد شوینده استفاده کرده و کمی سرکه سفید نیز در زمان شستشو اضافه کنید. سرکه باعث تثبیت رنگ و جلوگیری از کمرنگ شدن حوله در شستشوی بعدی می شود. این ترفند تثبیت رنگ را در دو یا سه نوبت اول شستشو نیز می توانید تکرار کنید.

استفاده از سرکه سفید علاوه بر این باعث ضدعفونی حوله ها می شود.

به دمای آب دقت کنید

گرچه آب گرم به تمیز شدن الیاف از جمله حوله ها کمک می کند اما نباید بیش از حد گرم باشد. حوله های سفید و با رنگ روشن را می توان با آب ۶۰ درجه سانتی گراد شست اما برای حوله های رنگی بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد توصیه نمی شود که اگر حوله از الیاف ظریف تر باشد یا تزئینات خاصی داشته باشد، آب سردتر بهتر خواهد بود. البته:

 • توصیه های شستشو روی بسته بندی حوله را نیز عایت کنید.
 • بلافاصله حوله را خشک کنید. پس از شستوی حوله، آن را فورا از ماشین لباسشویی بیرون آورید.
 • حوله را تکان دهید و در محیط باز پهن کنید.
 • هرگز نباید حوله مرطوب را در ماشین لباسشویی با لباس باقی گذاشت. (زیرا خیلی سریع باکتری ها و کپک ها در آن رشد می کنند).
 • تا پیش از اینکه حوله کاملا خشک نشده، آن را تا نکنید.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن