پوست، مو و زیبایی

شستشوی صورت | چطور مثل یک حرفه ای با پوست خود برخورد کنیم؟

تکنیک های شستشوی صورت

صورتتان را می شویید. خیلی هم ساده؛ کاری که قطعا برای غارنشین ها هم بی دغدغه بوده! با این حال زمان جلو آمده و همه چیز تغییر کرده و شاید خیلی از مردمانی که این روزها به واسطه آلودگی هوا، در روز بارها و بارها صورت خود را با آب و صابون می شویند از تکنیک های صحیح شستشوی صورت اطلاعی نداشته باشند. در این مطلب با درست و غلط شستن صورت آشنا می شوید.

بایدها و نبایدهایی که در نهایت تاثیر مستقیمی بر سلامت و زیبایی پوست شما خواهند داشت.

باید اول دست را بشویید

می‌دانید چرا باید اول دست های تان را بشویید؟

چون قرار است با هر پنج انگشت خود صورتتان را بشویید، در نتیجه اگر آلودگی یا میکروب روی دستتان نشسته باشد به پوست صورت تان هم منتقل می شود. به این ترتیب ابتدا هر جرم و باکتری موجود روی دستانتان را می شویید و پاک می کنید؛ حال باید:

  • از پاک شدن کامل صابون از روی دستانتان مطمئن شوید.
  • سپس سراغ شستشوی صورت بروید.

نباید آب سرد یا داغ استفاده کنید

در ابتدای کار صاف بروید سراغ آب ولرم. وقتی آب زیادی داغ است خیلی راحت می تواند مویرگ های خونی زیر پوست را بشکند و به آنها آسیب بزند. در نتیحه شما نمی‌توانید لکه های قرمز ناشی از این اتقاق را روی پوست صورتتان پنهان کنید؛ بنابراین زیبایی تان به مخاطره میفتد! از طرف دیگر شستشوی صورت با آب سرد هم می تواند باعث شود تا منافذ پوستی شما مسدود شوند:

بنابراین صاف بروید سراغ آب ولرم.

شستشوی صورت | چطور مثل یک حرفه ای با پوست خود برخورد کنیم؟

باید دو بار در روز صورتتان را بشویید

در شستن صورتتان زیاده روی نکنید. شستشوی صورت ، بیش از اندازه، باعث پوسته پوسته شدن آن می شود و در عین حال چربی پوست شما را کاملا می گیرد. یادتان باشد که چربی روی پوست به مقدار مناسب، به نوعی نقش لایه محافظتی پوست شما را به خصوص در نگهداری از رطوبت آن دارد؛ بنابراین یک بار صبح و یک بار هم شب، پوست صورت خود را با صابون یا ژل های شست وشوی سبک تمیز کنید.

نباید صورتتان را بسابید!

در این مورد جدی باشید. صورتتان را با آرامش بشویید. پوست صورتتان از شما ممنون خواهد شد اگر به جای سابیدن، آن را با ملایمت شست و شو بدهید. سابیدن سفت و سخت پوست باعث تحریک آن می شود و اتفاقا جوش و آکنه را هم بیشتر می کند. برخی معتقدند به این طریق می توانند آکنه های صورت را از بین ببرند، درصورتی که:

  • آکنه آلودگی نیست.
  • برای پاک کردن آکنه باید از محصولات خاصی استفاده کرد.

برای لایه برداری پوست بخوانید: لایه برداری شیمیایی پوست صورت

باید صورتتان را بعد از موهای تان بشویید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که بیشتر خانم ها حین حمام کردن مرتکب می شوند، شستشوی صورت قبل از شستن موهای سرشان است. این نکته را هرگز فراموش نکنید که شامپو ها و نرم کننده های موی سر مواد اولیه دارند که اگر روی صورت باقی بماند سبب بروز آکنه خواهند شد؛ بنابراین باید حتما صورت خود را بعد از شستشوی صورت بصورت کامل بشویید تا:

هر ماده باقی مانده از شامپو یا نرم کننده که اطراف صورت ریخته کاملا پاک شود.

نباید از لیف استفاده کنید

شاید برایتان عجیب باشد اما لیف ها منبعی از انواع باکتری ها هستند. اگر بناست صورتتان را بشویید بهتر است از برس های مخصوص صورت همراه انواع صابون های سبک استفاده کنید؛ به خصوص برای شست‌وشوی اطراف بینی این برس ها خیلی بهتر از لیف جواب می دهند. مطالعات کلینیکی ثابت کرده استفاده از این برس ها باعث براق تر شدن پوست صورت می شود.

نباید روی پوست خشک مرطوب کننده بزنید

وقتی که صورتتان را می شوید و بعد آن را خشک می کنید کمی رطوبت ناشی از خیسی آب را روی پوست باقی بگذارید. وقتی شما روی پوستی که هنوز کمی خیس است مرطوب کننده میزنید:

  • رطوبت به تمام سطح پوست شما می رسد.
  • در این صورت مطمئن خواهید بود که پوست صورتتان هیدراته یا همان آبرسانی شده است.

باید اول آرایش خود را پاک کنید

گاهی برخی آرایش ها، از جمله آرایش دور چشم خیلی سخت و با دردسر پاک می شوند. برای همین باید قبل از شستن آنها با آب ابتدا با یک پد کتانی ظریف و کمی محصول روغنی مانند روغن زیتون این آرایش ها را از صورت پاک کنید. این نکته را هم فراموش نکنید که اگر با آرایش بخوابید:

  • ممکن است در روزهای آینده لکه های قرمزی روی پوست صورتتان ظاهر شود.
  • تحقیقات نشان داده است تغییرات فیزیولوژیکی پوست در هنگام شب اتفاق میفتد.
  • در واقع در طول شب پوست شما به اکسیژن احتیاج دارد.
  • باید راه رسیدن اکسیژن به سلول های پوستی باز باشد.

منبع: مجله زندگی ایده آل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن