سلامت

شستن دست ها را جدی بگیرید؛ یکی از بهترین کارها برای پیشگیری از بیماری!

شستن دست ها را جدی بگیرید!

شستن دست ها را جدی بگیرید!

فواید شستن دست ها

همان طور که می دانید سرماخوردگی در فصل های سرد سال شیوع بیشتری دارد و برای پیشگیری از سرما خوردگی و انتقال این بیماری لازم نیست که کارهای مشکلی انجام دهید، شما می توانید با انجام دادن کارهای ساده ای نظیر شستن دست ها در فصل های سرد سال از خودتان مراقبت کنید.

پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی

در فصل های زمستان و پاییز، هر روز باید به‌طور منظم و در فواصل معین دست‌های خود را بشویید. (این کار برای پایین آوردن شانس ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، واقعا کلیدی و ضروری است).

میکروب‌ها به‌راحتی روی انگشت‌ها باقی می‌مانند. شما هم خیلی راحت آن‌ها را به دهان یا چشم‌ منتقل می‌کنید. (بسیاری از ویروس‌ها از همین طریق گسترش پیدا می‌کنند).

استفاده از ژل ضدعفونی کننده

اگر برای شست و شوی دست ها بیرون از منزل با مشکل مواجه هستید می توانید از اسپری و ژل ضدعفونی کننده ی مخصوص دست ها استفاده کنید.

اهمیت شست و شوی منظم دست ها

در کودکان و خردسالان و خانم های باردار برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شست و شوی دست ها قبل از درست کردن غذا، بعد از تماس با وسایل اماکن عمومی نظیر مترو و اتوبوس، بعد از دستشویی و هنگامی که از بیرون به منزل می آییم باید حتما صورت بگیرد. بهتر است مادران، دست‌های نوزاد‌شان را هم در این مواقع بشورند یا اگر فرزندشان به سنی رسیده که خود می‌تواند دست‌هایش را بشورد، شستن دست‌ها را در موقعیت‌های مختلف به او آموزش بدهند. بنابر یک باور اشتباه بسیاری از مردم تصور می‌کنند اگر از آب گرم برای شستن دست‌ها‌یشان استفاده کنند، جرم‌های دست‌ از بین می‌رود. در صورتی که استفاده مداوم از آب گرم برای شستن دست‌ها باعث بالا رفتن حساسیت پوست و آسیب آن می‌شود پس برای شستن دست‌ها تنها از آب گرم استفاده نکنید.

در این زمنیه بیشتر بخوانید:آنفلوآنزا و سرماخوردگی، بیماری های فصل سرما!

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن