بیماری

آپاندیس عضوی بی فایده است؟ طب سنتی درباره آپاندیس چه می گوید؟

آپاندیس عضوی بی فایده است؟

طب سنتی درباره آپاندیسیت چه می گوید؟

 • آپاندیس عضو کوچک و انگشتی شکل است که از روده بزرگ منشعب می شود.
 • در دیواره این عضو بافت لنفاوی فراوانی موجود است.
 • طول آپاندیس بین ۲ تا ۲۰ سانتی متر متغیر و قطر آن نیز بین ۶ تا ۸ میلی متر است.
 • عفونت و التهاب در آن منجر به آپاندیسیت (التهاب آپاندیس) می شود.

آیا آپاندیس عضوی بی فایده است؟

در طب جدید هنگام درد آپاندیسیت بدون هیچ تردیدی و در اولین مرحله شروع به عمل جراحی و خارج کردن آپاندیس می کنند. حال با توجه به اینکه خلقت هیچ چیز در بدن انسان بی دلیل نیست نمی توان با استناد به اینکه امروزه فایده ای برای آپاندیس پیدا نکرده اند و آن را عضو زائدی در بدن می دانند (هرچند در تحقیقات برخی فواید مهم و زیادی برای آن ذکرشده) در همان وهله اول اقدام به جراحی و خارج کردن آن از بدن کرد. کمترین مشکلی که این کار دارد یک نوع عمل جراحی محسوب می شود که در آن باید بخشی از شکم فرد باز شود و در برخی موارد نیز با بیهوشی عمومی انجام می شود.

علل آپاندیسیت

مواردی که انجام آنها در روش زندگی فرد وی را در معرض خطر ایجاد التهاب آپاندیس می کند، عبارتند از:

۱٫عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

خوردن غذایی که بین دندان و در فضای دهان باقی مانده است. مخصوصا اگر مدت زیادی مانده باشد، رعایت بهداشت دهان و دندان به پیشگیری از التهابات دستگاه گوارش کمک می کند. توصیه اکید به ۳ مرتبه شستشوی فضای داخلی دهان با آب بعد از خلال و مسواک کردن تا مواد باقی مانده بین دندان ها که با خلال و مسواک بیرون آمده اند از دهان خارج شوند. به عبارت بهتر، قبل از خوردن غذا هم دهان نباید آلودگی داشته باشد و بهتر است دندان ها مسواک شده باشد.

۲٫یبوست های طولانی

داشتن یبوست های متوالی و چندروزه یکی از مهم ترین علت های آپاندیسیت است. در صورت ابتلا به یبوست، فرد باید فوری درمان شود.

علائم آپاندیسیت

 • درد در قسمت راست و پایین شکم شروع می شود.
 • زمانی که محل درد را فشار می دهید، درد چند برابر می شود.
 • ممکن است فرد هنگام فشار دادن احساس درد نکند، ولی وقتی دست را برمی دارید، احساس درد شدید کند. (به گونه ای که از جایش بپرد).
 • یکی دیگر از نشانه ها پیچیدن درد دور ناف است، به گونه ای که شخص نمی تواند خم شود.

درمان آپاندیسیت

درمان آپاندیسیت در طب سنتی کمک درمان رایج پزشکی است. امیدواریم با رعایت نکات پیشگیرانه و اصلاح شیوه زندگی ابتلا نیز کمتر شود.

هنگام درد راه های پیشنهادی در طب سنتی عبارتند از :

 • بعد از اینکه نخستین نشانه های درد شدید، استفراغ و تب دیده شد، بیمار باید بلافاصله بستری شود.
 •  استراحت مهم ترین عامل در درمان این بیماری است.
 •  تنها درمان حقیقی برای التهاب آپاندیس پناه بردن به روزه است.
 •  در مدت روزه گرفتن بیمار نباید از هیچ غذایی استفاده کند. هیچ ماده ای به جز آب نباید وارد بدن بیمار شود.
 •  برای تمیز کردن بخش پایینی روده، تنقیه که دارای حدودا یک دوم لیتر آب گرم است باید به مدت ۳ روز استفاده شود.
 •  کمپرس های آب برای چند بار روی ناحیه دردناک قرار داد.
 •  بسته های شکمی که از یک تکه پارچه مرطوب درست شده و با یک پارچه فلانل خشک پوشیده شده را باید به شکل محکمی دور شکم پیچید و آن را تا زمانی که علائم حاد بیماری کاهش پیدا نکرده، دائم روی شکم قرار داد.
 •  هنگامی که علائم حاد بیماری تا حدود روز سوم کاهش پیدا کرد، بیمار باید از تنقیه کامل که دارای حدودا یک و یک دوم لیتر آب گرم است، استفاده کند. (این تنقیه را باید روزانه تا زمانی که التهاب و درد کاهش پیدا کرد، تکرار کند).
 •  بیمار می تواند از روز سوم به بعد از آبمیوه ها استفاده کند. این درمان ساده بر حملات التهاب آپاندیس غلبه خواهد کرد.
 •  بعد از مصرف آبمیوه ها برای مدت ۳ روز، بیمار می تواند برای ۴ تا ۵ روز دیگر از رژیم غذایی فقط با استفاده از میوه ها بهره ببرد.
 •  در طول این دوره، او باید در ۳ وعده غذایی هر روز از میوه های آبدار و تازه استفاده کند.
 • بعد از آن، باید بر اساس ۳ گروه غذایی زیر از یک رژیم غذایی متعادل و متوازن استفاده کند:
 1. دانه ها، آجیل و غلات
 2. سبزیجات
 3. میوه ها

التهاب مزمن آپاندیس

در مورد التهاب آپاندیس مزمن، دوره کوتاه روزه گرفتن باید با بهره گرفتن از یک رژیم غذایی فقط با استفاده از شیر برای ۲ یا ۳ هفته ادامه یابد. در این رژیم غذایی، یک لیوان شیر باید هر ۲ ساعت یکبار از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب در روز نخست، یک لیوان شیر هر ۱ / ۵ ساعت روز بعد و یک لیوان شیر در هر ساعت در روز سوم مصرف شود. سپس، میزان شیر باید به تدریج افزایش داده شود، به طوری که یک لیوان شیر را هر ۳۰ دقیقه یکبار باید مصرف کرد، البته اگر بتوان از چنین میزان شیری بدون مشکل استفاده کرد. بعد از رژیم غذایی فقط با استفاده از شیر، بیمار باید به تدریج از یک رژیم غذایی متعادل با تاکید بر میوه های تازه و سبزیجات برگ دار استفاده کند.

عصاره سبزیجات مشخص به ویژه آب هویج، در ترکیب با آب چغندر و خیار در درمان التهاب آپاندیس بسیار ارزشمند است. استفاده مداوم از چایی که از دانه های شنبلیله درست شده نیز در پیشگیری از این بیماری موثر و مفید است. بیمار مبتلا به التهاب آپاندیس باید تمامی اقداماتی که منجر به برطرف شدن یبوست می شود، استفاده کند. استفاده از کمپرس آب گرم هر صبح و شب می تواند به درمان این بیماری کمک کند. ماساژ شکم نیز موثر و مفید است. زمانی که مواد زائد به روده بزرگ منتقل و در نهایت، از بدن دفع شدند، سوزش و التهاب در آپاندیس کاهش پیدا خواهد کرد و به برداشتن آپاندیس به وسیله عمل جراحی دیگر نیازی نخواهد بود. از عمل جراحی فقط در موارد نادر یعنی زمانی که آپاندیس دچار آبسه شده باید استفاده کرد.

دکتر الهام حق جو
رزیدنت طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ایران
منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن