پوست، مو و زیبایی

عادت های خطرناک زیبایی که باید از آنها دوری کنید!

عادت های خطرناک زیبایی که باید از آنها دوری کنید!

عادت های خطرناک زیبایی

همه ما در طول روز کارهایی برای زیبایی پوست و موی خودمان انجام می دهیم، اما آیا می دانید برخی از این عادتها خطرات جدی برای سلامت شما دارند؟ مثلا همین رژلبی که بیشتر خانم ها به صورت روزانه از آن استفاده می کنند، می تواند در قسمتهایی از لیوان، قاشق یا چنگال آنها پنهان بماند و اثر ناشی از آن پاک نشود.

عادت های خطرناک زیبایی

استفاده از رژ لب های دارای سرب

رژلب‌ها حاوی ترکیبات شیمیایی فراوانی مانند سرب هستند و باقی ماندن آنها در قسمتهایی از ظروف که به سادگی قابل مشاهده یا قابل شستن نیستند، می تواند به مرور زمان سلامت فرد را به خطر بیندازد و با افزایش بارمیکروبی موجود در ظرف، باعث ایجاد مشکلات گوارشی یا حتی برخی از انواع عفونتهای تنفسی در افراد شود. از این رو، توصیه می شود در صورت تماس مستقیم ظروف با لب هایی که رژلب روی آنهاست حتما این ظرف ها با اسکاچ، مایع ظرفشویی و آب داغ کاملا شسته شوند. با این مقدمه و در ادامه مطلب، با سایر باورهای خطرناک در زمینه زیبایی آشنا می شوید.

۱٫استفاده از کمربندهای لاغری

 برخی افراد برای لاغر شدن موضعی ناحیه پشت کمر، پهلوها، شکم و زیر شکم، اقدام به استفاده مداوم از کمربندهای لاغری می کنند. افرادی که عادت به بستن کمربند لاغری مستقیم روی پوست خود دارند، با افزایش تعریق پوستی و باعث ایجاد التهاب، قرمزی، خارش و حتی در مواردی کهیرهای مقاوم پوستی میشوند. ضمن اینکه استفاده مداوم از کمربندهای لاغری به دلیل فشاری که به ارگان های داخلی وارد می کند می تواند باعث تضعیف عملکرد این ارگان‌ها شود.

 چاره چیست؟

 • بیشتر از ۳ بار در هفته و هر بار حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه از کمربندی لاغری استفاده نکنید.
 • حتما کمربند لاغری را روی لباس نخی بپوشید.

۲٫برداشتن خال در خانه

خال های گوشتی، ضایعات پوستی برجسته ای هستند که وجود آنها برای برخی افراد خوشایند نیست. از گذشته های دور تاکنون، یکی از روش های برداشت خال، بستن نخی محکم دور آنها به منظور خشک شدن و افتادن شان است. این در حالی است که گاهی خال ها می توانند نشانه ای از بیماری هایی مانند سرطان پوست باشند و کندن آنها احتمال انتشار سلول های سرطانی و وخیم شدن شرایط بیمار را فراهم می کند.

چاره چیست؟

اگر خال گوشتی ناخوشایندی دارید، حتما برای برداشتن آن به پزشک عمومی متخصص پوست یا جراح عمومی مراجعه کنید.

۳٫استفاده از اسپری های ضدعرق به عنوان پرایمر آرایشی

پرایمر آرایشی، محصولی است که به عنوان پایه ای برای آرایش صورت از آن استفاده می شود. زمانی که شما پرایمر را روی پوستتان می زنید، سطح پوست کاملا صاف و آماده آرایش می شود. متخصصان پوست آمریکایی به تازگی با مواردی از آسیب های پوستی مواجه شده اند که در اثر استفاده از اسپری های ضدعرق به جای پرایمر آرایشی به وجود آمده بودند. برخی از افراد، به دلیل گرانقیمت بودن پرایمرهای آرایشی، ابتدا مقداری اسپری ضدعرق روی صورت خود می پاشند و بعد از خشک شدن آن اقدام به آرایش می کنند که از عادت های خطرناک زیبایی است. انجام دادن این کار حتی برای یک بار می تواند باعث موارد زیر شود:

 • بسته شدن کامل روزنه های پوستی
 • ایجاد جوش های سرسیاه
 • ایجاد آکنه های شدید و مقاوم
 • التهاب پوستی و کهیرهای مقاوم به درمان

چاره چیست؟

هرگز از محصولاتی که مخصوص پوست صورت نیستند، برای آرایش و زیبایی کمک نگیرید.

۴٫استفاده از چسب های کاشت برای از بین بردن جوش های سرسیاه

جوش های سرسیاه، یکی از آزاردهنده ترین مشکلات پوستی برای بسیاری از افراد، مخصوصا خانم ها هستند. به تازگی برخی آرایشگاه ها افراد مبتلا به جوش های سرسیاه را به استفاده از چسبهای کاشت برای خارج کردن جوش های سرسیاه از پوست صورت تشویق می کنند که از عادت های خطرناک زیبایی است. مانند:

 • چسب کاشت مژه
 • چسب کاشت ناخن
 • چسب مو

این در حالی است که چنین کاری می تواند با کنده شدن لایه های رویی پوست و در مواردی پاره شدن مویرگهای زیر پوستی، ایجاد کبودی های شدید و موضعی، زخم های پوستی و تحریک شدید پوست صورت همراه باشد.

چاره چیست؟

بهتر است علاوه بر اجتناب از مصرف چسبهای کاشت برای برداشتن جوش های سرسیاه با مراجعه به متخصص پوست، لایه برداری سبک شیمیایی یا میکرودرم ابریژن انجام دهید. ضمن اینکه لایه برداری ملایم و روزانه پوست با صابونها یا ژلهای اسکراب هم می تواند راه ایمنی برای از بین بردن جوش های سرسیاه باشد.

۵٫تهیه کردن سرم مژه خانگی

برخی از افراد با تصمیم خود یا به توصیه آرایشگری برای افزایش حجم و بلندی مژه ها اقدام به آماده کردن سرم مژه خانگی با انواع روغن ها و عصاره های گیاهی یا گاهی هم شیمیایی می کنند که از عادت های خطرناک زیبایی است. متخصصان پوست معتقدند این کار عوارض زیر را به دنبال دارد:

 • آسیب هایی برای بُن مژه ها و پوست پشت پلک
 •  عفونت های چشمی
 • زخم قرنیه

چاره چیست؟

به جای تهیه سرم مزه خانگی، از انواع سرم های استاندارد موجود در بازار که بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند، استفاده کنید. این سرم های صنعتی، علاوه بر ترکیباتی که شما می شناسید، حاوی ترکیبات ضدمیکروبی و ضدقارچی هم هستند و خطر ابتلا به عفونتهای پوستی و چشمی را در شما از بین می برند.

۶٫استفاده از کرم های درمان هموروئید برای رفع پف زیر چشم

در طول سالهای اخیر، استفاده از پمادهای مخصوص درمان هموروئید برای کاهش پف و تیرگی دور چشم ها بسیار شایع شده است که از عادت های خطرناک زیبایی است. این در حالی است که این پمادها برای پوست قسمت خاصی از بدن طراحی شده اند و ترکیبات موجود در آنها می تواند شدیدا باعث تحریک پوست نازک و حساس اطراف چشم ها شود. گاهی این تحریک به خارش و قرمزی شدید منجر می شود و فرد را بیش از اندازه به دردسر می اندازد.

چاره چیست؟

به جای استفاده از پمادهای هموروئید، از روشی ارزان و ساده برای رفع تیرگی و پف اطراف چشم ها استفاده کنید. در این روش، شما می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • یک شب حلقه های خیار خنک را ۳۰ دقیقه روی چشم های بسته خود قرار دهید.
 • شبی دیگر یک چای کیسه ای سبز و خنک شده را روی پلکها بگذارید.
 • حلقه های سیب زمینی خنک شده هم در کاهش پف و تیرگی اطراف چشم ها نقش برجسته ای دارند.

۷٫استفاده از اسکراب برای لب‌ها

این روزها محصولات مختلفی مانند انواع ژلها و صابونهای اسکراب برای لایه برداری های ملایم از پوست صورت در بازار وجود دارند که استفاده از آنها از عادت های خطرناک زیبایی است. برخی افراد برای درمان پوسته ریزی لبهای خود نیز از محصولات اسکراب صورت استفاده می کنند. این کار می تواند شدیدا باعث:

 • خشکی و تحریک لبها شود.
 • ترک خوردن مداوم آنها را در پی داشته باشد.

 چاره چیست؟

پوسته ریزی لبها یا به دلیل خشکی بیش از حد آنها اتفاق می افتد یا به علت حساسیتی که به برخی از محصولات آرایشی لب نشان می دهند. در هر دو صورت، شما می توانید این پوسته ریزی را با انواع بالم لب یا روغن نارگیل درمان کنید.

۸٫وکس کردن گوش

یکی از پیشنهادهایی که این روزها هم آقایان و هم خانمها در آرایشگاه ها و از سوی آرایشگر خودشان می شنوند، وکس کردن گوش با مومهای گرم است که از عادت های خطرناک زیبایی است. وکس کردن گوش، مخصوصا در آقایان که موهای ضخیم و پری در گوش خود دارند، می تواند علاوه بر ایجاد درد و التهاب شدید باعث پاره شدن مویرگهای ریز زیر پوستی داخل گوش و حتی در مواردی آسیب رسیدن به بخش هایی از گوش داخلی شود. در برخی موارد، آسیبهای ناشی از وکس کردن گوش روی پرده گوشها نیز گزارش شده است.

 چاره چیست؟

موهای زائد گوشهای خود را با استفاده از دستگاههای مخصوص اصلاح موی گوش و بینی از بین ببرید. ضمن اینکه استفاده از ژیلت های کوچکی که این روزها برای اصلاح موی گوش و پشت لب در بازار وجود دارند هم می تواند برای شما کارآمد باشد.

منبع: هفته نامه سلامت

برای رسیدگی بهتر به پوست و موی خود، این مقاله را نیز بخوانید: ادویه ها در خدمت پوست و مو

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا