عرقیات طبع سرد

عرق برگ زیتون (طبیعت سرد)؛ ۵ خواص درمانی عرق برگ زیتون

عرق برگ زیتون (طبیعت سرد)

خاصیت عرق برگ زیتون

  • پایین آورنده قند خون
  • مفید برای نارسایی های کبدی
  • رافع سردرد
  • تقویت حافظه
  • مدر
  • تسکین درد دندان

نحوه استفاده: قبل از هر غذا یک لیوان

برگ های درخت زیتون از دوران باستان برای مقاصد پزشکی مورد استفاده بوده است، و پژوهش های آزمایشگاهی مدرن نشان دهنده آن است که عصاره برگ زیتون دارای خواص ضدباکتریایی، ضدالتهابی، و آنتی اکسیدان است.

 ۱- برگ زیتون برای مقابله با چاقی مفید است

یک پژوهش جدید نشان داده است که یک فنجان قهوه به همراه عصاره برگ زیتون می تواند برای مقابله با چاقی مفید باشد.
در این پژوهش محققان به موش های آزمایشگاهی رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات و چربی زیاد به مدت هشت هفته دادند تا این که موش ها به سندرم متابولیک دچار شدند.
سپس به این موش ها قهوه غنی شده با عصاره برگ زیتون به مدت هشت هفته دیگر خورانده شد.

پژوهشگران متوجه شدند که بعد از مصرف این نوشیدنی علائمی از بهبودی در قلب و عروق، کبد و بهبود علائم متابولیکی در موش ها مشاهده شد اما در موش هایی که قهوه معمولی مصرف کرده بودند، این علائم بهبود دیده نشد. لیندسی براون، محقق دانشگاه کویینز ماری جنوبی، در این پژوهش گفت: عصاره برگ زیتون به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، وزن را کاهش می دهد. نقش التهاب به عنوان عاملی که موجب ذخیره چربی می شود مجوز مطالعات در زمینه چاقی در سراسر دنیا است.

 ۲- عصاره برگ زیتون و کنترل فشار خون

تحقیقات نشان می دهد از آن جایی که برگ زیتون، عوامل زمینه‌ای فشار خون مثل چاقی، کلسترول خون و قند خون را کنترل می کند، می تواند باعث کاهش فشار خون نیز شود. مردم منطقه مدیترانه کمتر از سایر مناطق دنیا به بیماری های قلبی- عروقی مبتلا می باشند. یکی از دلایل آن را مصرف فرآورده های مختلف زیتون می دانند. قسمت های مورد استفاده زیتون، روغن، میوه و برگ آن است. از بین این قسمت ها، برگ زیتون دارای خواص مفید بیشتری است؛ زیرا در هنگام تهیه، مواد موثر آن کمتر آسیب می بیند. از طرفی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است. گرچه بر حسب عادات غذایی، فرد می تواند از میوه و روغن زیتون نیز به صورت موازی استفاده کند.

نحوه استفاده از برگ زیتون

برگ زیتون را می توانید به دو صورت استفاده کنید:

  • روزی دو بار همانند چای آن را دم کرده و میل کنید.
  • روزی یک بار به میزان یک قاشق غذاخوری از آن را به سالاد اضافه کنید.

در نظر داشته باشید که طعم برگ زیتون کمی تلخ است. برای برطرف کردن طعم تلخ آن می توانید از یک شیرین کننده با طعم دهنده مناسب مانند نعناع استفاده نمایید.
ضمنا یکی از فرآورده های این محصول کپسول زیتونکس می باشد که از عصاره برگ درخت زیتون تهیه شده است.
این محصول باعث گشادی عروق، ممانعت از تجمع پلاکت ها و دفع ادرار می شود.
در نتیجه برای کاهش فشار خون و حفظ سلامت قلب و عروق می تواند قابل توصیه باشد.
همچنین عرق برگ زیتون هم محصولی دیگر از برگ زیتون می‌باشد که می‌تواند روزی ۲فنجان صبح و عصر میل شود.

 ۳- برگ زیتون ضد سرطان است

گروهی از محققان دانشگاه کوردوبا واقع در جنوب اسپانیا ثابت کردند که برگ درخت زیتون اثر ضد سرطانی دارد و در درمان سرطان خون موثر است. محققان اسپانیایی امروز گفتند که تازگی اصلی این مطالعه در شناسایی و اندازه گیری ترکیبات طبیعی موسوم به (فنول) ها در برگ‌های زیتون می باشد. در این مطالعه از «مگس سرکه» استفاده و مشاهده کردند که عصاره برگ زیتون در این مگس، حشره را نسبت به صدمات فرسودگی سلولی محافظت می کند. مطالعات همچنین ثابت کردند که عصاره برگ زیتون خواص ضد سرطانی و کشنده سلول‌های توموری دارد و آن را برای درمان سرطان خون در چندین نفر استفاده کردند. این در حالی است که کارخانجات تا به حال برگ زیتون را دور می انداختند و یا آن را برای تولید انرژی استفاده می کردند.

۴– برگ زیتون؛ ضد میکروب و قارچ

برگ زیتون خاصیت ضد میکروب و قارچ دارد.
آزمایش‌ها بر روی حیوانات نشان می‌دهد از خواص برگ زیتون، آنتی اکسیدان، ضدمیکروب و قارچ ویروس تبخال است.

۵- برگ زیتون قند خون را نیز کاهش می دهد

برای این کار، بر روی ۸ گرم خرد شده ی برگی، یک استکان آب ریخته و مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه می‌جوشانیم و سپس صاف کرده و پس از سرد شدن میل می کنیم، این مقدار را می توان ۳ یا ۴ بار در روز تکرار کرد.

 تحقیقی در این زمینه

برگ گیاه زیتون می تواند مانند گلوکز، میزان ترشح انسولین از پانکراس را در محیط برون تنی افزایش دهد و با افزایش ترشح انسولین، باعث کاهش قند خون و رسیدن آن به سطح نرمال در بیماران دیابتی شود. هدف از انجام این تحقیق، مشاهده اثرات عصاره متانولی برگ گیاه زیتون در غلظت های متفاوت به میزان انسولین ترشح شده از جزایر لانگرهانس در حضور گلوکز بوده است. وی ادامه داد: کشف تأثیرات و محل اثر گیاهان پایین آورنده قند خون می تواند به انتخاب گیاه برای درمان دیابت نوع ۱ و ۲ کمک کند. یکی از مکانیسم های پیشنهادی در این زمینه، از طریق اثر گذاری روی سلول های جزایر لانگرهانس پانکراس است زیرا تحریک این سلول ها برای ترشح بیشتر انسولین، باعث افزایش متابولیسم قند خون می شود.

ترشح انسولین در خون باعث می شود گلوکز به عنوان سوخت در اختیار سلول های بدن قرار گیرد، اما در یک فرد دیابتی ممکن است ترشح انسولین کمتر از میزان ترشح در یک فرد عادی باشد و بنابراین گلوکز بیش از میزان نیاز در خون باقی می ماند و در واقع فرد به دیابت مبتلا می شود در واقع دیابت نوعی بیماری مزمن غیرواگیر است که در آن بدن قادر به ساخت و با استفاده از انسولین نیست.

منبع: کتاب عرقیات گیاهی

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا