بیماری

عفونت قارچی مهبل (واژن) یا برفک مهبل ؛ علائم و راه های درمان آن

عفونت قارچی مهبل یا برفک مهبل

افزایش رشد قارچ کاندیدا آلبیکانس (Candida albicans) در مهبل، عفونت قارچی مهبل (واژن) یا برفک مهبل (vaginal thrush) نام دارد.

قارچ مزبور اغلب به طور طبیعی (و به مقدار کمتر) در مهبل یافت می شود. این عفونت، جدی و خطرناک نیست ولی می تواند موجب ناراحتی شود و در بسیاری از زنان در مقطعی از زندگی و غالبا در سال های باروری بروز می کند و ممکن است پس از آن به طور مرتب عود نماید.

در حالت طبیعی، رشد قارچ کاندیدا آلبیکانس به وسیله دستگاه ایمنی و میکروب هایی که به طور طبیعی در مهبل رشد می کنند سرکوب می شود ، اما چنان چه این باکتری های بدون زیان به دلیلی (مثلا در اثر مصرف آنتی بیوتیک یا استفاده از اسپرم کش) از بین بروند، قارچ مزبور تکثیر پیدا میکند. تغییر در مقدار هورمونهای جنسی مونث که در اثر بارداری ، قاعدگی یا مصرف قرصهای ضد بارداری خوراکی روی می دهد می تواند تعداد این باکتری های محافظت کننده را کمتر کند و موجب تثبیت عفونت قارچی شود.

 عوامل مستعد کننده عبارتند از:

 • حاملگی
 • دیابت شیرین
 •  مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی
 • قاعدگی

عوامل برانگیزاننده برفک مهبل عبارتند از:

 •  استفاده از دوش های مهبلی معطر
 •  استفاده از اسپرم کش ها
 •  مصرف آنتی بیوتیک
 •  استرس.

استرس و استفاده از فرآورده های معطر برای استحمام و نیز به کارگیری اسپرم کش ها در هنگام نزدیکی، با تداخل در دفاع طبیعی بدن در برابر قارچ کاندیدا موجب برانگیختگی بیماری می شوند.

 عفونت با کاندیدا آلبیکانس ممکن است در سایر نقاط بدن، مانند دهان نیز ایجاد شود که در دهان، بیماری برفک دهان را به وجود می آورد.

 گاهی همسر یا شریک جنسی مذکر می تواند آلودگی به قارچ کاندیدا را از طریق مهبل زن اکتساب نماید.

علائم عفونت در مرد عبارتند از :

 •  قرمزی، خارش و درد در ناحیه سر آلت تناسلی

علائم برفک مهبل عبارتند از:

 •  تحریک شدید و خارش در ناحیه اطراف سوراخ مهبل و فرج (vulva) و داخل مهبل
 •  ترشح مهبلی که ممکن است غلیظ و سفید، پنیر مانند یا آبکی باشد
 •  قرمزی فرج.

فرد مبتلا به برفک مهبل چگونه می تواند به بهبود خود کمک کند؟

با مصرف داروهای ضد قارچ بدون نیاز به نسخه و پِساری (pessary) در صورتی که قبلا نیز به این بیماری مبتلا شده و مطمئن است که علایم کنونی، همان علایم بیماری برفک مهبل قبلی هستند

 • با استفاده از کپسول های مکمل پروبیوتیک
 • با خوردن روزانه مقدار زیادی ماست
 • با رعایت رژیم غذایی ضد قارچ کاندیدا

درمان های مرسوم

 • درمان بیماری، پس از تشخیص به وسیله پزشک (که از طریق برداشتن نمونه از مهبل با استفاده از سواب و فرستادن آن به آزمایشگاه به منظور بررسی از نظر قارچ صورت میگیرد) آغاز می شود.
 • مطالعات نشان داده است که استفاده از پساری یا کرم های مهبلی حاوی داروی ضد قارچی ایمیدازول (مانند کلوتریمازول ) موجب بهبود علایم برفک مهبل می شود. (پساری به حلقه های مخصوصی گفته می شود که برای حمایت از رحم یا به منظور جلوگیری از بارداری و یا به عنوان حمل دارو، در داخل مهبل قرار داده می شوند).

از داروی ضد قارچ نیستاتین هم می توان به شکل داخل مهبلی استفاده کرد. به کارگیری هر دو درمان مزبور در دوران حاملگی بی خطر است.

 • می توان به جای درمان مهبلی، از قرص های خوراکی ضدقارچ تریازول، مانند ایتراکونازل استفاده کرد. در موارد عودکننده بیماری باید از درمان ضد قارچ طولانی استفاده شود. در بعضی موارد مصرف توام قرص های ضد قارچ خوراکی و کرم یا پساری توصیه می شود.

امروزه بعضی از درمان های مهبلی و خوراکی ضد برفک مهبل به طور بدون نسخه در دسترس قرار دارد.

احتیاط

داروهای ضد برفک مهبل میتوانند باعث ایجاد عوارض جانبی شوند. دراین باره با پزشک خود با دکتر داروساز مشورت نمایید.

درمان تغذیه ای

منشاء کاندایدا آلبیکانس در بدن، دستگاه گوارش است و به همین دلیل است که درمان تنهای منشاء مهبلی عفونت با استفاده از پساری و کرم ها اغلب با موفقیت کامل همراه نیست. قارچ کاندیدا می تواند در هنگام شستشوی بعد از اجابت مزاج از ناحیه مقعد به مهبل منتقل شود؛ از این رو باید همیشه شستشو از جلو به عقب صورت گیرد تا از بروز عفونت قارچی مهبل پیشگیری به عمل آید. معمولا برای درمان کامل برفک مهبل باید با رشد بیش از حدکاندیدا آلبیکانس در دستگاه گوارش مبارزه کرد.

این کار را می توان با استفاده از رژیم غذایی ضد کاندیدا (شامل پرهیز از مواد قندی مانند شیره افرا، ملاس، عسل، بیسکویت، کیک بستنی ، غلات شیرین شده صبحانه، نوشابه ها، آب میوه، فراورده های آرد سفید مانند نان سفید ، پیتزا و ماکارونی نوشیدنی های الکلی، سرکه و غذاهای حاوی سرکه مانند کچاپ (که در ساخت آن، قند نیز به کار میرود)، خردل، مایونز و بسیاری از سس های سالاد، سس های گوشت که اکثرا دارای مخمر آبجو هستند، ترشیجات، سس سویا، پنیر کهنه، بادام زمینی، کره بادام زمینی، پسته، میوه های خشک شده حاوی قند زیاد انجام داد.

 غذاهایی که خوردن آنها در رژیم ضد کاندیدا آزاد است عبارتند از :

گوشت، ماهی، تخم مرغ، لوبیا، حبوبات، سبزیجات، آجیل (به استثنای پسته و بادام زمینی)، دانه ها، جو ، برنج قهوه ای به طور کلی خوردن یک یا دو قطعه میوه در روز بهتر تحمل می شود. البته باید از خوردن انگور خودداری نمود زیرا قند بسیار زیادی دارد و معمولا در کرک حاوی کپک پوشیده شده است.

خوردن روزانه ۲۲۵ میلی لیتر ماست شیرین نشده در افراد مبتلا به برفک مهبل توصیه می شود.
ماست پروبیوتیک (زنده) حاوی باکتری Lachtobacillus acidophilus است که می تواند از عفونت کاندیدایی مهبل پیشگیری کند.

 استفاده از کپسول‌های مکمل پروبیوتیک که به صورت پساری در داخل مهبل قرار داده می‌شوند نیز اغلب موثر است.

 هومیوپاتی

کارآزمایی بالینی نشان داده است که ایزوپاتی (درمان بیماری با استفاده از فرآورده هومیوپاتیک عامل ایجاد کننده بیماری) ، می تواند در کاهش برفک مهبل موثر واقع شود.

درمان های روان تنی

 از آنجا که استرس از عوامل برانگیزاننده حملات برفک مهبل است.
کاهش استرس می تواند موجب کمتر شدن دفعات بروز بیمار می شود.
استرس مزمن ایمنی بدن را کاهش می دهد و آن را در برابر ابتلا به عفونت آسیب پذیر می کند.

استفاده از آرام سازی به شکل تمرینات متوالی و روزانه، یا روزانه ۲۰ دقیقه مراقبه (مدیتیشن) و یا به کارگیری روش های یوگا مفید واقع می شود.

پرسش و پاسخ

 • کاندیدا آلبیکانس چه قارچی است؟

کاندیدا آلبیکانس یکی از انواع قارچ های موسوم به کاندیدا است. کاندیداها در بیش از ۱۵۰ گونه یافت می شوند که فقط تعداد کمی از آنها در انسان تولید بیماری می کنند. کاندیدا آلبیکانس نوعی ارگانیسم قارچی مخمر مانند میکروسکوپی است که به طور طبیعی در غشاهای مخاطی دهان روده ها و مهبل (واژن) افراد سالم وجود دارد و در بعضی شرایط خاص می تواند باعث عفونت های سطحی پوست، مخاط و دهان، یا مهبل شود.

 در افراد مبتلا به عفونت با ویروس نقص ایمنی (HIV)، کاندیدا آلبیکانس می تواند عفونت های شدید و مهاجم سیستمیک و نیز عفونت مری ایجاد کند.
به عفونت های ایجاد شده در اثر کاندیدا (و معمولا با کاندیدا آلبیکانس)، کاندیدیازیس گفته می شود.

منبع: کتاب راهنمای جامع سلامت در خانواده

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن