پوست، مو و زیبایی

علت بروز اگزما | اگزما چه نوع بیماری پوستی است؟

خارشی به نام اگزما

اگزما در حالت حاد با جوش های قرمز رنگ خارش دار کوچک بروز می کند. علت بروز اگزما انواع متفاوتی دارد که در ادامه بیشتر آشنا خواهیم شد.

اگزما چه نوع بیماری پوستی است؟

اگزما عبارت است از تحریک بیش از حد و التهاب پوست. اگزما بر اساس منشا آن به دو نوع درونی و بیرونی تقسیم بندی می شود. در نوع درونی بیشتر ژن ها موثرند و پاسخ سیستم ایمنی تغییر می کند. شایع ترین آن اگزمای آتوپیک است. بچه های مبتلا به آن پوست خشک دارند و تا سن بالاتر ممکن است ادامه یابد. اگزمای خارجی به دنبال تماس ماده شیمیایی با پوست ایجاد می شود. اگزما در محل تماس بروز می کند و ممکن است گسترش هم پیدا کند. اگزمای دست در خانم های خانه دار و آرایشگرها زمانی ایجاد می شود که دست با مواد شیمیایی تماس پیدا می کند.

علت بروز اگزما | اگزما چه نوع بیماری پوستی است؟

علت بروز اگزما چیست؟

اگزما در حالت حاد با جوشهای قرمز رنگ خارش دار کوچک بروز می کند. اگر دقت کنیم، قطرات کوچک آب را هم درونشان می بینیم. جوش های کوچک به هم می پیوندند و تاول های کوچک و بزرگ را تشکیل می دهند. این ضایعات با درمان برطرف می شوند. ولی اگر درمان نشوند و تکرار شوند و باز درمان نشوند، تکرارها باعث پوسته پوسته شدن پوست و سپس ترک خوردن پوست می شوند. بعد پوست کلفت و چرمی و دچار خارش و درد می شود. هر چه آن را بیشتر بخارانید، علائم تشدید می شود و اگر درمان صورت نگیرد علائم به صورت مستمر و پیشرونده ادامه می یابد.

منظور از اگزمای آفتابی چیست؟آیا استرس اگزما را تشدید می کند؟

نور آفتاب باعث تحریک پوست و اگزما می شود. این نوع اگزما پشت دست ها و صورت را دچار می کند. ارتباط تنگاتنگی بین سیستم ایمنی پوست و سلول های سیستم عصبی وجود دارد و یک سری فاکتورهایی ترشح می شود که باعث تحریک سلول های سیستم ایمنی می شود.

مخصوصا اگزما با منشا درونی، بیشتر تحت تاثیر استرس است.

ارتباط مواد غذایی و اگزما چگونه است؟

– تماس موضعی دست با مواد غذایی زیر باعث اگزما در محل تماس میشود:

  • مرکبات
  • کرفس
  • پیاز
  • گوجه فرنگی

– ادویه جات و فست فودها باعث آزاد شدن هیستامین می شوند.

هیستامین باعث خارش و تشدید اگزما می شود.

منبع: سلامت نیوز

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن