سلامت

علت بوی بد دهان

علت بوی بددهان

علت بوی بد دهان

بوی بد دهان، کابوس خانم‌ هاست. این موضوع هم آنها را اذیت می کند و هم اطرافیان آنها را. حتی ممکن است زندگی اجتماعی آنها را نیز مختل کند. به همین دلیل خیلی طبیعی است که به دنبال راه حل برای برطرف کردن آن باشید. اما برای یافتن بهترین راه حل، باید علت‌ های این مسئله را بدانید. برخی از علت‌ های این مسئله، راه‌حل‌ های ساده‌ای دارند، اما در مورد برخی علت‌ های دیگر مسئله به این سادگی‌ ها نیست و باید به‌ طور جدی تر به آنها نگاه کرده و برای درمان آنها اقدام کنید.

از کجا بدانیم؟

از کجا بدانیم که دهان ما بوی طبیعی دارد یا بوی آن ناراحت‌کننده است؟

خب ممکن است دوستان و اطرافیان سعی کنند فاصله خودشان را با ما حفظ کنند یا آن‌ قدر ما را دوست داشته باشند که این موضع را به ما نگویند. اگر خوش‌شانس باشید، یک نفر مستقیم به چشمان شما نگاه خواهد کرد و می‌گوید: «دهان شما بوی بدی می‌دهد» . اما اگر این اتفاق نیافتاد، می‌توانید کاری بکنید.

زبانتان را روی مچ دستتان بکشید و بعد مچ دستتان را بو کنید. اگر مچ دستتان بوی بد داد احتمالا دهانتان هم بوی بدی می‌دهد.

برای رهایی از بوی بد دهان این موارد را کنار بگذارید!

آیا سیگار می‌کشید؟

سیگار کشیدن ده‌ ها و صد ها ایراد دارد و تقریبا همه می‌دانیم که روی سلامت ما چه تاثیرات بدی می‌گذارد. اما شاید در مورد یک خصوصیت بد سیگار چیزی نشنیده باشید: «سیگار کشیدن باعث بدبو شدن تنفس و دهان شما می‌شود در ضمن بدانید که سیگار کشیدن برای لثه شما بد است و لثه‌هایتان را ملتهب کرده و احتمال بیماری‌های لثه را بیشتر می کند.» خود بیماری‌ های لثه هم باعث بد بو شدن نفس شما می‌شود.

قهوه، سیر و پیاز ممنوع

اگر شما مواد غذایی مثل سیر و پیاز را دوست دارید باید ببینید علاقه‌تان برایتان مهم‌تر است یا بوی بد دهانتان!
در ضمن یادتان باشد قهوه هم ممکن است روی بوی بد دهان و تنفس شما موثر باشد. اما شاید جالب باشد بدانید کم خوردن کربوهیدرات هم می‌تواند باعث بوی بد دهان شود، پس اگر دچار مشکل بوی بد دهان هستید:

  • با خیال راحت شیرینی بخورید.
  • مسواک بزنید.
  • دهان‌ شویه هم استفاده کنید.

استفاده از دهانشویه

خیلی از افراد برای داشتن دهانی تمیز یا برای آن‌که احساس خوبی داشته باشند، از دهان‌شویه استفاده می‌کنند؛ اما خیلی از افراد هم هستند که می‌گویند: «من مسواک می‌زنم، پس‌نیاز به دهان‌شویه ندارم». اما این توجیه اصلا درست نیست. دهان انسان پر از باکتری‌هایی است که باعث ایجاد پلاک بیماری‌های لثه و نیز مشکلات دندانی می‌شوند.زمانی که باکتری با بزاق و مواد غذایی مخلوط می‌شود و در بین دندان‌ها گیر میفتد یک بوی بد ایجاد می کند. در ضمن باکتری‌ها می‌توانند روی زبان هم فعالیت کنند و با تجزیه مواد غذایی روی زبان باعث بوی دهان شوند. پس به‌طور منظم مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهان‌شویه استفاده کنید. (حداقل ۲ بار در روز هرکدام از این کارها را انجام دهید).

شستن زبان

در ضمن از مسواکی استفاده کنید که بتوانید لایه رویی زبان را هم تمیز کند. از محلول‌های دهان‌شویه ضد باکتریایی استفاده کنید که می‌تواند بوی بد دهان شما را برطرف کند اما یادتان باشد دهان‌شویه نمی‌تواند جای مسواک را بگیرد.

اگر هم مشکلی دندانی داشتید حتما به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

داروهای گیاهی

  1. اگر از سینوزیت باشد پیشانی را با اسانس نعنا و نمک مالش دهید.
  2. اگر از لثه باشد دندان‌ها را بانمک و عسل بشویید.
  3. اگر از معده باشد آب زیاد بخورید تا فضولات بدن زودتر خارج شود.
  4. برگ تازه یا خشک سوسنبر را دردهان بگذارید و بجوید تا دهان ضدعفونی شود.

منبع: کتاب معجزه تغذیه

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن