پوست، مو و زیبایی

علت سفیدی مو چیست

علت سفیدی مو چیست

سفیدی مو

علت سفیدی موها بازماندن سلول های رنگدانه ساز مو از ساختن رنگدانه است. این امر علل متعددی دارد:

افزایش سن

در جوانی و حتی نوجوانی برخی دچار سفیدی موها می شوند. سفید شدن زودهنگام مو جنبه ی ژنتیکی دارد و اغلب برگشت ناپذیر است. همه‌ی موهای بدن می تواند سفید شود، اما اولین جایی که این اتفاق رخ می دهد، موهای سر است.

کمبود برخی عناصر مانند مس

کمبود برخی عناصر مانند مس، می توانند در سفید شدن موها نقش داشته باشند؛ زیرا تیروزیناز که آنزیم مهمی در تولید رنگدانه های پوست و مو است، آنزیمی وابسته به مس می باشد.

سفید شدن مو به جنس یا نژاد بستگی ندارد.

سن سفید شدن موها

سن سفید شدن موها، دهه ی چهارم زندگی است؛ البته غیر از موارد ارثی، سفید شدن زودهنگام مو (قبل از بیست یا سی سالگی) با مشکلات زیر نیز بروز می یابد:

  • کم خونی بدخیم (آنمی پرنیسیوس)
  • کم کاری یا پرکاری تیروئید
  • کاهش تراکم استخوانها  و بعضی موارد دیگر…

سفید شدن موها ابتدا در ناحیه‌ی گیجگاه‌ها رخ می دهد و سپس ناحیه ی فرق سر و پشت سر را درگیر خواهد کرد. ریش و بدن نیز پس از سر سفید خواهند شد.
موهای سفید به دلایل نامعلومی از موهای رنگدانه دار ضخیم تر و بلندترند. در ریزش موی حاد منطقه ای از نوع شایع، ممکن است تمام موهای سر فرد یک شبه سفید شود. علت این است که در این حالت موهای سیاه فرد ناگهان می ریزند و موهای سفید باقی می مانند.

علت سفیدی مو چیست

در سن پنجاه سالگی حدود نیمی از افراد، پنجاه درصد موهایشان سفید شده است.

کمبودهای تغذیه ای

برخی کمبودهای تغذیه ای نیز به سفید شدن موها منجر می شوند، از جمله:

  • کمبود ویتامین ب ۱۲
  • کمبود سلنیوم

درمان سفیدی مو

نکته ی مهم این است که سالم ترین راه برای تیره کردن موی سفید، رنگ کردن آنهاست و داروهایی که ادعا می کنند موهای سیاه را برمی گردانند، یک دروغ تبلیغاتی است و برخی از آنها حتی مضرند. در واقع، بسیاری از آنها سولفات سرب دارند که بر اثر نور خورشید ساقه ی مو را تیره می کنند، ولی چنین نیست که خاصیت ساخت رنگدانه به فولیکول مو برگردانده شود. مصرف نادرست این محصولات باعث جذب سرب از پوست و ایجاد مسمومیت می شوند.

به عنوان درمان گیاهی، سبوس برنج می تواند در پیشگیری از سفید شدن بیشتر موها نقش مؤثری داشته باشد.

منبع: کتاب مجموعه مباحث طلایی درباره پوست، مو و زیبایی

 

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن