بیماری

عوارض چشمی فشار خون و راه های درمان آن

عوارض چشمی فشار خون

با توجه به اینکه شبکیه تنها عضوی از بدن است که عروق آن به طور مستقیم قابل مشاهده است ممکن است بتوان قبل از بروز عوارض فشار خون را در رگ های شبکیه تشخیص داد.

پر فشاری خون که به صورت فشار سیستولی بالای ۱۴۰ میلی متر جیوه یا فشار دیاستولی بالای ۹۰ میلی متر جیوه تعریف می شود در قلب، کلیه، مغز، چشم و سایر اندام ها عوارض نامطلوبی ایجاد میکند.

فشار خون بالا به ویژه در نوع مزمن باعث تنگی تدریجی سرخرگ های شبکیه می شود که در مراحل اولیه ممکن است چندان قابل تشخیص نباشد ولی با پیشرفت بیماری، تنگی سرخرگ ها شدیدتر می شود.

این تنگی سرخرگ ها، در معاینه، با باریک شدن شدید سرخرگ ها در مقایسه با سیاهرگ ها مشخص می شود.
در موارد پیشرفته تر و دیواره سرخرگ در بعضی نقاط به شکل موضعی دچار اسپاسم و نامنظمی می شود.
در مراحل بعد، خونریزی های کوچک در شبکیه روی می دهد و ممکن است موادی از داخل رگ های خونی به شبکیه نشت کند و به صورت لکه های سفید بر روی شبکیه دیده شود.

عوارض شدید بودن پرفشاری خون

  •  پرفشاری خون علاوه بر عوارض مزبور، سختی (اسکلروز) آرتریول ها (سرخرگ های انتهایی) شبکیه، انفارکتوس های موضعی لایه فیبر عصبی، نشت چربی و مایع به داخل لکه زرد دیده می‌شود.
  • در پرفشاری خون بسیار شدید، ورم سر عصب بینایی (ادم پایی) روی می دهد.
  • فشار خون در این حد بسیار خطرناک است و می تواند به سکته قلبی یا مغزی منجر می شود و از این رو باید بیمار را به سرعت در بیمارستان بستری کرد.

درمان های مرسوم

پس از تشخیص بیماری که به وسیله چشم پزشک و براساس مشاهده تغیرات شبکیه به وسیله دستگاه افتالموسکوپ و نیز تأیید بیماری با استفاده از اندازه گیری فشار خون و بررسی سوابق بیمار صورت می گیرد، درمان آغاز میشود.
درمان اصلی این بیماران، درمان خود بیماری فشار خون است.
معمولا در صورت درمان مناسب، تغییرات شبکیه پس از مدتی برطرف می شود.
در صورتی که معاینه چشم پس از ۲ تا ۳ ماه تکرار شود، شبکیه ظاهر طبیعی خواهد داشت.

پرسش و پاسخ

  • آیا به جز شبکیه، سایر قسمت های چشم هم در اثر فشار خون بالا آسیب می بینند؟

بله. علاوه بر رتینوپاتی هیپرتانسیو (آسیب دیدگی شبکیه در اثر فشار خون بالا)، ممکن است عروق و رنگدانه های مشیمیه به ویژه در اثر افزایش ناگهانی فشار خون در افراد جوان دچار صدمه شوند که البته تاثیر خاصی بر بینایی ندارد. همچنین ممکن است در افزایش فشار خون، رگ های ظریف ملتحمه پاره شود که معمولا طی ۲ تا ۳ هفته بهبود می یابد.

منبع: کتاب راهنمای جامع سلامت در خانواده

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن