بیماری

فشار خون بالا و ۱۵ عامل غیر قابل انتظاری که بر آن تاثیر می گذارد!

فشار خون بالا و عوامل غیر قابل انتظاری که بر آن تاثیر می گذارد!

شاید شما هم جزو افرادی باشید که به علت نگرانی درباره فشار خون بالا مراقب مقدار نمکی که می خورند، هستند. نمک در بدن باعث تجمع آب می شود و فشار اضافی بر قلب و رگ‌های خونی وارد می‌کند اما نمک و نگرانی و خشم تنها عواملی نیستند که فشار خون شما را بالا می‌برند. گرچه بالا رفتن های گذرای فشار خون لزوماً مشکلی جدی نیستند، اگر فشار خون برای مدتی طولانی بالا بماند ممکن است آسیب جدی ایجاد کند.

فشار خون بالا و 15 عامل غیر قابل انتظاری که بر آن تاثیر می گذارد!

در ادامه به ۱۵ مورد اشاره می‌کنیم که گرچه انتظار را ندارید اما فشار خون شما را بالا میبرند.

۱٫ قند و شکر افزوده

قند و شکر افزوده ممکن است در مجموع حتى از نمک هم در بالا بردن فشار خون شما مهم تر باشند، به خصوص اگر در اشکال فراوری شده مانند شربت ذرت پر فروکتوز باشد. افرادی که غذاهای با شکر و قند افزوده بیشتری مصرف می کنند، ممکن است دچار افزایش فشار خون؛ چه فشار خون حداکثر یا سیستولی (فشار خون هنگام تپش قلب) و چه فشارخون حداقل یا دیاستولی (فشار خون در میان دو تپش قلب) شوند. فقط مصرف یک بطری نوشابه بزرگ ۶۸۰ گرمی می تواند باعث افزایشی در حد ۱۵ نمره در فشار خون سیستولی و ۹ نمره فشار خون دیاستولی شما شود. (فشار خون طبیعی ۱۲۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه است).

۲٫ تنهایی

تنهایی فقط به شمار دوستانی که دارید، مربوط نمی شود؛ موضوع بر سر احساس ارتباط با دیگران است. احساس تنهایی را نمی توان صرفا با استرس یا افسرده بودن توضیح داد. احساس تنهایی همچنین با گذشت زمان بدتر می شود. در یک بررسی ۴ ساله فشار خون حداکثر افراد با بیشترین احساس تنهایی بیش از ۱۴ نمره افزایش یافت. پژوهشگران معتقدند مشکلات زیر می تواند کارکرد بدن شما را به کلی مختل کند:

 • ترس مداوم از طرد شدن
 • ناامیدی
 • احساس نگرانی بیشتر درباره ایمنی و امنیت

۳٫ قطع تنفس در خواب

افراد دچار عارضه قطع تنفس در خواب بیشتر دچار فشار خون بالا و سایر مشکلات قلبی می شوند. هنگامی که در خواب تنفس شما به طور مکرر قطع می شود، دستگاه عصبی تان مواد شیمیایی آزاد می کند که فشار خون شما را بالا می برد. به علاوه، این قطع تنفس باعث می شود:

 1. اکسیژن کمتری به دست بیاورید.
 2. این مساله هم به نوبه خود به دیواره رگهای خونی آسیب می زند.
 3. تنظیم فشار خون را سخت تر می کند.

۴٫ کمبود پتاسیم در بدن

کلیه های شما برای اینکه بتوانند مقدار مایعات را در خونتان تنظیم کنند، نیاز به وجود تعادل میان سدیم و پتاسیم در بدن دارند. بنابراین حتی اگر رژیم غذایی کم نمک یا کم سدیم مصرف کنید، اگر به مقدار کافی میوه، سبزی، حبوبات، لبنیات کم چرب یا ماهی مصرف نکنید، هنوز ممکن است فشار خونتان بالا برود. شاید شنیده باشید که موز منبع غنی پتاسیم است، اما مواد غذایی دیگری هم منابع خوبی برای پتاسیم هستند، به خصوص اگر بخواهید وزنتان را هم کنترل کنید.مانند:

 • کلم بروکلی
 • اسفناج
 • سایر سبزی های برگدار

۵٫ درد

درد حاد و ناگهانی باعث برانگیخته شدن دستگاه عصبی و بالا رفتن فشار خون می شود. این اثر درد در بالا بردن فشار خون را می توان با ایجاد تحریکات دردناک مشاهده کرد.مانند:

 • گذاشتن دست درون آب یخ
 •  فشار دادن گونه یا بستر ناخن
 • شوک الکتریکی دادن به انگشت

۶. مکمل های گیاهی

آیا مکمل های گیاهی مانند جینکو، جین سینگ، گوارانا، افدرا، نارنج یا عصاره گل راعی مصرف می کنید. این مکمل های گیاهی و مکمل های دیگر می توانند:

 • فشار خون را بالا ببرند.
 • با داروهای دیگر از جمله داروهای ضد فشارخون تداخل کنند.

۷٫ مشکلات تیروئید

هنگامی که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند، سرعت ضربان قلب و انعطاف پذیری شریان های شما کاهش می یابد.کمبود هورمون تیروئید میزان کلسترول بد یا ال دی ال را هم بالا می برد که به نوبه خود می تواند با رسوب دادن چربی در دیواره شریان ها آنها را سفت کند. سختی دیواره شریان ها و تنگی مجراهای آنها باعث می شود خون سریع تر درون آنها حرکت کند و فشار بیشتری به دیواره ها بیاورد و فشار خون بالا برود. در طرف مقابل در مواردی مشکلات زیر  هم می تواند فشار خون را بالا ببرد چرا که در این حالت قلب شما شدیدتر و سریع تر ضربان دارد:

 • پرکاری غده تیروئید
 • تولید بیش از حد هورمونهای تیروئیدی

۸٫ احساس اجبار به ادرار

نتایج یک بررسی در زنان میانسال نشان داد، در زنانی که مجبور شده بودند برای دست کم ۳ ساعت به سرویس بهداشتی نروند، به طور میانگین فشار خون حداکثر یا سیستولی ۴ نمره و فشارخون حداقل یا دیاستولی ۳ نمره بالا می رود. تحقیقات دیگر اثر مشابهی را در مردان و زنان در سنین متفاوت نشان داده است. با افزایش سن احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر می شود. بنابراین باید فشارخونتان را به دقت اندازه بگیرید.

خالی کردن مثانه پیش از اندازه گیری فشار خون برای دقت اندازه گیری مهم است.

۹. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مانند آسپیرین و ایبوپروفن میتوانند فشار خون شما را بالا ببرند؛ چه فردی سالم باشید و چه از قبل دچار بیماری فشار خون بالا باشید. گرچه این داروها به طور میانگین فشار خون را فقط چند نمره بالا می برد، طبق تغییرات فشارخون ناشی از آنها گسترده است و ممکن است روی برخی افراد بیش از دیگران تاثیر بگذارند.

۱۰٫ مطب پزشک

هنگامی که پزشک فشار خونتان را در در مطب اندازه می گیرد، ممکن است عدد بالاتری نسبت به اندازه گیری فشار خون در خانه به دست بیاید. این تغییر را اصطلاحا «اثر روپوش سفید» می نامند و می تواند فشارخون حداکثر یا سیستولی را تا ۱۰ نمره و فشار خون حداقل با دیاستولی را تا ۵ نمره بالا ببرد. (این افزایش فشار خون احتمالا ناشی از عصبی شدن یا اضطراب ایجاد شده ناشی از حضور در مطب پزشک است).

۱۱٫ داروهای ضداحتقان

داروهای ضداحتقان مانند سودوافدرین و فنیل فرین رگ های خونی را تنگ می کنند و به این ترتیب می توانند پرخونی مخاط بینی و گرفتگی بینی ناشی از آن را که هنگام بیماری هایی مانند سرماخوردگی ایجاد می شوند، رفع کنند. این داروها همچنین ممکن است تاثیر بخشی داروهای ضدفشار خون را کاهش دهند. اگر دچار فشار خون بالا هستید و برای رفع گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی با سینوزیت می خواهید از داروهای ضداحتقان بدون نسخه استفاده کنید، قبلا با پزشک یا داروسازتان مشورت کنید.

۱۲٫ کم آبی بدن

هنگامی که بدن شما مایعات کافی دریافت نمی کند، رگهای خونی تان تنگ می شوند. علت این است که در این وضعیت مغز شما پیامی را به غده هیپوفیز می فرستد تا هورمونی را آزاد کند که باعث تنگ شدن رگهای خونی می شود. همچنین کلیه های شما ادرار کمتری تولید می کنند و تا جایی که می توانند مایعات را در بدن نگه می دارند. این مساله باعث می شود رگهای خونی ریز در قلب و مغز شما تنگ شوند.

مجموعه این آثار فشار خون شما را بالا می برد.

۱۳٫ داروهای هورمونی ضدبارداری

قرصها، آمپول ها و سایر اشکال هورمونی ضدبارداری می توانند رگهای خونی را تنگ کنند بنابراین امکان دارد فشار خون را بالا ببرند. این عارضه بیشتر در خانم های بالای ۳۵ سال، دارای اضافه وزن یا سیگاری ها رخ می دهد. بنابراین اگر از این داروها استفاده می کنید، بهتر است هر ۱۲ ماه فشار خونتان را بررسی کنید.

داروهای ضدبارداری که حاوی میزان کمتری از هورمون استروژن هستند، کمتر این عارضه را ایجاد می کنند.

۱۴٫ صحبت کردن

صحبت کردن چه سنتان کم و چه سنتان زیاد باشد، بر فشار خونتان اثر می گذارد. هرچه فشار خون شما در حال استراحت بالاتر باشد، شروع به صحبت کردن فشارخونتان را بیشتر بالا می برد. البته این اثر برای چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. به نظر می رسد موضوع و محتوای عاطفی حرفهای شما بیشترین تاثیر را از این لحاظ داشته باشد.

۱۵٫ داروهای ضد افسردگی

داروهای ضدافسردگی بر مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین تاثیر می گذارند. انواع داروهای ضدافسردگی از جمله ونلافاکساین (افکسور)،داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI)، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین (SSRI) مانند فلوکستین (پروزاک) نه تنها بر خلق و خوی شما تاثیر می گذارند، می توانند فشار خون شما را بالا ببرند.

مصرف همزمان دو داروی ضدافسردگی هم ممکن است این خطر را افزایش دهد.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن