دارو

فلوسیتوزین( FLUCYTOSINE)؛موارد مصرف، مکانیسم اثر و عوارض جانبی

 فلوسیتوزین( FLUCYTOSINE)

موارد مصرف:

فلوسیتوزین در درمان عفونت‌های قارچ ومخمری سیستمیک، همراه با آمفوتریسین یا  فلوکونازول، در درمان مننژیت کریپتوکوکی، کاندیدیاز شدید و سیستمیک ناشی از کاندیدا آلبیکانس (آندوکاردیت، پنومونی، سپتی‌سمی و عفونتهای مجاری ادرار) وهمراه با آمفوتریسین در درمان سایر عفونت های طولانی مدت و شدید مصرف می شود.

 مکانیسم اثر:

فلوسیتوزین پس از نفوذ در سلول های قارچی، به فلوئورواوراسیل که یک آنتی متابولیت است، تبدیل می شود و بیوسنتز اسیدهای نوکلئیک و پروتئین ها را مختل می سازد.

فارماکوکینتیک:

فلوسیتوزین به خوبی و به سرعت از مجرای گوارش جذب می شود و پس از جذب به طور گسترده در تمام بدن منتشر می گردد. غلظت سرمی دارو ۲-۱ ساعت پس از مصرف به حداکثرخود میرسد. نیمه عمر دارو ۶-۵/۲ ساعت است که در صورت عیب کار کلیه ممکن است به ۲۵۰-۱۲ ساعت افزایش یابد، دفع فلوسیتوزین عمدتا کلیوی است.

 هشدارها:

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود:

  • نارسایی کبد یا کلیه (ممکن است به کاهش مقدار مصرف و اندازه گیری غلظت خونی دارو نیاز باشد)
  • بیماران سالخورده
  • اختلال های خونی (از جمله ضعف مغز استخوان)
  • بیمارانی که قبلا تحت درمان با داروهای سیتوتوکسیک یا پرتودرمانی بوده‌اند.

در طول مصرف این دارو به ویژه در صورت ابتلای بیمار به نارسایی کلیه یا اختلالات خونی، انجام آزمون‌های بررسی عملکرد کلیه و شمارش سلول های خونی ضروری می باشد.

عوارض جانبی:

عوارض گزارش شده ناشی از مصرف این دارو عبارتند از: کم خونی، هپاتیت یا زردی، واکنش‌های حساسیت مفرط (شامل ضایعات پوستی ، قرمزی یا خارش)، کاهش گویچه های سفید و پلاکت‌های خون، اختلال های گوارشی (شامل دردشکم، اسهال، کاهش اشتها)، توهم، افزایش حساسیت پوست به نور و اثرات سیستم عصبی مرکزی (شامل سرگیجه یا منگی، خواب۔ آلودگی و سردرد).

 تداخل های دارویی:

فلوسیتوزین ممکن است اثر سایر داروهای تضعیف کننده مغزاستخوان و پرتودرمانی را در کاهش فعالیت مغز استخوان تشدید نماید.

نکات قابل توصیه:

  1. احتمال بروز واکنش های ناشی از حساسیت پوست به نور وجود دارد. از این رو بیمار نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد.
  2. در صورت بروز سرگیجه، منگی یا خواب آلودگی باید احتیاط کرد.

مقدار مصرف:

 بزرگسالان و کودکان: این دارو به . مقدار mg / kg 150-50 در چهار مقدار منقسم مصرف می شود. در صورت نارسایی کلیه می توان فواصل مصرف دارو را افزایش داد.

اشکال دارویی:

Scored Tablet: 500mg

 

 

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن