گیاهان دارویی

فواید و خواص گیاه خار مریم

فهرست مطالب

 گیاه خار مریم

گیاه خار مریم خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و به کاهش علائم هپاتیت و افزایش شیر مادر کمک می کند.

گیاه خارمریم یک آنتی اکسیدان با اثر ترمیمی و ضدالتهابی موثر برای بدن است. دکتر تینا رادش متخصص تغذیه و انرژی درمانی  با بیان این مطلب افزود: خارمریم حاوی ترکیبی به نام «سیلیمارین» است که دارای خاصیت حفاظت کنندگی از کبد بوده و به کاهش علایم هپاتیت کمک می‌کند.

وی یادآور شد: همچنین این گیاه مفید خاصیت‌هایی همچون آنتی اکسیدان، اثر ترمیمی و ضدالتهابی دارد که در بهبود بسیاری از بیماری‌ها بسیار مفید است.

این متخصص اظهار داشت: خارمریم موجب افزایش شیرمادر و مصرف آن حتی در طولانی مدت عوارض نداشته و فقط در بعضی موارد ممکن است موجب اسهال خفیف شود.

خواص خار مریم برای سلامتی

۱. خار مریم سلامت کبد را بهبود می‌دهد

خار مریم حاوی سیلیمارین است، یک ماده‌ی فعال که از کبد محافظت می‌کند. این ماده در واقع گروهی از فلاونوئیدها است که سلول‌های کبد را که توسط الکل و سایر سموم آسیب دیده‌اند، ترمیم می‌کند. سیلیمارین همچنین از سلول‌های جدید کبد در برابر آسیب‌های آینده محافظت می‌کند. این گیاه دارویی در طول تاریخ، برای درمان بیماری‌های کبدی مورد استفاده قرار گرفته‌است.

۲. از کلیه‌ها و کیسه صفرا محافظت می‌کند

از آن‌جایی که کلیه‌ها با کبد همکاری نزدیکی دارند، و چون گیاه خار مریم از سلامت کبد حمایت می‌کند، بنابراین باعث تقویت عملکرد کلیه‌ها نیز می‌شود. این موضوع در مورد سنگ‌های کیسه صفرا نیز صدق می‌کند: مطالعات نشان داده‌اند که این گیاه می‌تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ‌های صفراوی کمک کند. خار مریم همچنین از کلیه‌ها محافظت می‌کند، به خصوص در مورد نوروپاتی دیابتی (وضعیتی که طی آن در اثر دیابت عملکرد کلیه ضعیف می‌شود).

این گیاه دارویی همچنین از سم‌زدایی کلیه‌ها و کیسه صفرا حمایت می‌کند.

 ۳.خواص خار مریم به درمان دیابت کمک می‌کند

تحقیقات نشان می‌دهند که وقتی گیاه خار مریم با درمان‌های سنتی همراه می‌شود، می‌تواند دیابت را بهبود بخشد. این گیاه همچنین می‌تواند مقاومت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قند خون را کاهش دهد. این اثرات گیاه خار مریم را می‌توانیم به سیلیمارین نسبت بدهیم.

گیاه دارویی خار مریم همچنین حاوی ترکیب دیگری به نام سیلیبین است که تأثیر مثبتی بر چندین عارضه‌ی ناشی از دیابت دارد. دلیل دیگر این‌که خار مریم می‌تواند برای بیماران دیابتی مفید باشد این است که از کبد محافظت می‌کند – کبد نیز نقش مهمی در آزادسازی انسولین در جریان خون دارد.

۴. خار مریم سبب بهبود سلامت قلب می‌شود

خار مریم می‌تواند کلسترول بد را کاهش دهد و از این رو خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. این گیاه دارویی همچنین می‌تواند سطح کلسترول را با کم کردن التهاب کاهش دهد. این گیاه خون را پاکسازی می‌کند و از آسیب دیدن شریان‌ها در اثر استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کند. خار مریم همچنین از تخریب گلوتاتیون جلوگیری می‌کند (ما در مورد این یکی بیش‌تر بحث خواهیم کرد)، نوعی آنتی‌اکسیدان بسیار مهم که با استرس اکسیداتیو مبارزه می‌کند و مانع از بروز بیماری‌های قلبی می‌شود.

سایر مطالعات بالینی نیز ثابت کرده‌اند که خار مریم دارای اثرات محافظتی در برابر بیماری‌های قلبی عروقی است. چند مطالعه‌ی دیگر نشان داده‌است که چه‌طور خار مریم می‌تواند فشار خون را تنظیم کند.

۵.خواص خار مریم می‌تواند به درمان سرطان کمک کند

سیلیبین موجود در خار مریم می‌تواند عملکرد برخی از داروهای شیمی‌درمانی را بهبود بخشد، به خصوص در مورد سرطان تخمدان. این گیاه دارویی همچنین به کاهش سرعت پیشرفت سلول‌های سرطانی پروستات کمک می‌کند. برخی از مطالعات حیوانی نیز نشان داده‌اند که چه‌طور خار مریم می‌تواند عوارض جانبی شیمی درمانی را کاهش دهد.

مطالعات دیگر نشان می‌دهند که خار مریم در سرطان روده‌ی بزرگ و سرطان سینه می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شود. اگر چه تحقیقات بیش‌تری در مورد انسان باید انجام شود، اما این نتیجه به هر حال یک گام دلگرم‌کننده است.

۶. می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

تحقیقات اولیه‌ای وجود دارند که نشان می‌دهند چگونه خار مریم می‌تواند به کاهش وزن سالم کمک کند. موش‌هایی که رژیم غذایی پر از چربی داشتند، پس از مصرف سیلیمارین کاهش وزن را تجربه کردند. از آن‌جایی که خار مریم می‌تواند قند خون را تنظیم کند، ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند – چرا که تحقیقات سطح قند خون ثابت را با بهبود روند کاهش وزن مرتبط می‌دانند.

 ۷. خواص خار مریم باعث افزایش سلامت مغز می‌شود

برخی از مطالعات اولیه به این نتیجه رسیده‌اند که خار مریم می‌تواند از بدن در برابر مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) و بیماری پارکینسون محافظت کند. همچنین ثابت شده‌است که سیلیمارین به جلوگیری از تشکیل پروتئین بتا آمیلوئید که اغلب به آلزایمر مرتبط است، کمک می‌کند.

چندین مطالعه دیگر نیز نشان می‌دهند که چگونه این گیاه دارویی می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های مغزی مرتبط با سن مانند پارکینسون و آلزایمر کمک کند. بعضی از تحقیقات نیز در مورد اهمیت خار مریم در درمان اضطراب و افسردگی صحبت می‌کنند، اما قبل از این‌که به نتیجه‌گیری برسیم، به اطلاعات بیش‌تری نیاز داریم.

مطالعه‌ای که به طور مشترک توسط تیم‌های تحقیقاتی هند، استرالیا و ایران انجام شد، نشان می‌دهد که سیلیمارین می‌تواند درمان بالقوه‌ای برای انواع اختلالات نوروژنراتیو و فرم‌های التهابی عصبی باشد.

۸. خار مریم استخوان‌ها راتقویت می‌کند

مطالعات تأیید می‌کنند که می‌توان این گیاه دارویی را به عنوان یک درمان بالقوه برای پوکی استخوان مورد استفاده قرار داد. سیلیمارین موجود در خار مریم برای تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان مفید است.

سایر مطالعات درباره‌ی تحلیل استخوان ناشی از استروژن صحبت می‌کنند و این‌که استفاده از این گیاه دارویی تا چه حد در این رابطه نیز مفید است.

 ۹.خواص خار مریم روند پیری را به تاخیر می‌اندازد

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خار مریم با آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند و همین در نهایت باعث کند شدن روند پیری می‌شود. این گیاه دارویی روی کند شدن علائم پیری روی سطح پوست و اعضای داخلی بدن تاثیر یکسان دارد.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف خار مریم یک روش خوب برای کاهش علائم پیری است از جمله چروک‌ها، لکه‌های تیره و خطوط ریز. این آنتی‌اکسیدان‌ها به لحاظ داخلی می‌توانند با جلوگیری از درد مفصل و بهبود سلامت چشم، پیری را به تاخیر بیندازند.

۱۰. ممکن است در طی شیر دادن به کودک مفید باشد

گیاه خار مریم از قدیم‌الایام به منظور افزایش میزان شیر مادر استفاده شده‌است. برخی مطالعات مقدماتی نشان می‌دهند که این گیاه دارویی می‌تواند سطح پرولاکتین را در بدن افزایش دهد و به این ترتیب سبب افزایش تولید شیر می‌شود.

با این حال، توصیه می‌کنیم قبل از استفاده از این گیاه برای افزایش میزان شیر حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

۱۱. سیستم ایمنی بدن را تقویت و از آلرژی جلوگیری می‌کند

مطالعات نشان داده اند که خار مریم می‌تواند اثرات مثبتی روی سیستم ایمنی بدن داشته باشد. این گیاه دارویی می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند و توانایی بدن را برای جلوگیری از عفونت‌ها و بیماری‌ها بهبود ببخشد. و از آن‌جایی که خار مریم عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد، برای سیستم ایمنی بدن نیز فایده دارد – چرا که این دو ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در خار مریم نیز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند و با واکنش‌های آلرژیک مبارزه می‌کنند. راش‌های پوستی یکی از آلرژی‌هایی است که خار مریم می‌تواند آن را از بین برد. مهم‌تر از همه، این گیاه دارویی همچنین می‌تواند با آکنه مبارزه کند. از آن‌جایی که آکنه در اثر سموم موجود در بدن ایجاد می‌شود، اثری که خار مریم برای سم‌زدایی بدن دارد، می‌تواند نتایج مطلوبی برای درمان آکنه داشته باشد.

 ۱۲. خواص خار مریم سلامت دستگاه گوارش را بهبود می‌دهد

گیاه خار مریم باعث تقویت تشکیل آنزیم و تولید صفرا می‌شود و همین به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. درعین حال این گیاه با توجه به خواص ضد التهابی که دارد، غشاهای مخاطی روده را تسکین می‌دهد.

مطالعات همچنین نشان می‌دهند که چگونه خار مریم برای درمان مشکلات دستگاه گوارش فوقانی و سایر بیماری‌های گوارشی استفاده می‌شود.

موارد قیدشده در بالا مزایای گیاه دارویی خار مریم هستند. اما یک جنبه‌ی مهم دیگر نیز وجود دارد که ما باید بدانیم.

مشخصات تغذیه‌ای گیاه خار مریم چیست؟

خار مریم حاوی یک ترکیب بیولوژیک فلاونوییدی به نام سیلیمارین است. این ترکیب جزء اصلی گیاه است. همین ترکیب فعال است که خواص دارویی خار مریم را ایجاد می‌کند. سیلیمارین از ۳ فلاونویید تشکیل شده‌است:

– سیلیبن، که همچنین به عنوان سیلیبینین شناخته می‌شود.
– سیلی‌دیانین، که همچنین به عنوان سیلیدیانین شناخته شده است.
– سیلیکریستین

فلاونویید اصلی در سیلیمارین، سیلیدین است که در حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از مهم‌ترین عصاره‌ی خار مریم را تشکیل می‌دهد. سیلبیین به صورت بالینی مورد مطالعه قرار گرفته و محققان آن را به عنوان یکی از مولفه‌های سودمند و بیولوژیکی فعال سیلیمارین تایید کرده‌اند.

عوارض جانبی خار مریم چیست؟

۱. ممکن است قند خون را بیش از حد پایین بیاورد

از آن‌جایی که خار مریم به پایین آوردن قند خون کمک می‌کند، در صورتی که در حال حاضر داروهای دیابت مصرف می‌کنید، ممکن است سطح قند خون را بیش از حد کاهش دهد. از این رو، قبل از استفاده از این گیاه دارویی با پزشک‌تان مشورت کنید.

۲. ممکن است سبب بروز آلرژی شود

خار مریم ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود در افرادی که به گیاه رگ‌وید و سایر گیاهان همین خانواده حساسیت دارند.

۳. ممکن است اختلالات حساس به هورمون بدتر کند

از آن‌جایی که عصاره‌ی خار مریم ممکن است رفتار استروژن را تقلید کند، می‌تواند اختلالات حساس به هورمون مانند فیبروئیدهای رحم و سرطان رحم را تشدید کند. از این رو بهتر است قبل از استفاده از آن با پزشک‌تان مشورت کنید.

۴. ممکن است مشکلاتی را در طول بارداری و شیردهی به نوزاد ایجاد کند

اگرچه خار مریم ممکن است تولید شیر را در دوره‌ی شیردهی را افزایش دهد، ولی ما اطلاعات محکمی در این زمینه نداریم. از این رو، بهتر است آن را در دوران بارداری و تغذیه‌ی کودک با شیر خودتان استفاده نکنید.

نتیجه‌گیری

خار مریم، این گیاه دارویی مهم، در ابتدا از سلامت کبد حمایت می‌کند و از آن‌جایی که کبد یکی از مهم‌ترین ارگان‌های بدن است، مطمئنا به این گیاه نیاز دارد. همین امروز این گیاه دارویی را رژیم غذایی تان قرار دهید!

همچنین برای ما بنویسید که این مقاله تا چه حدی به شما کمک کرد. در عین حال اگر ایده یا نظری در رابطه با مطلب حاضر دارید، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن