بیماری

فیبرومیالژی | بیماری هزارچهره با علائم شدید فیزیکی و روحی

فیبرومیالژی، بیماری هزار چهره

همیشه خسته ام، همیشه پردرد

فیبرومیالژی نوعی بیماری است که با درد منتشر عضلات و استخوانها همراه خستگی و اختلالات خواب، حافظه و خلق و خو ظاهر می شود. با اینکه شیوع دقیق این بیماری روشن نیست، آنچه مسلم است این است که فیبرومیالژی شیوع بالایی دارد و برخی پژوهش ها تخمین زده اند از هر ۲۰ نفر ۱ نفر به درجاتی از این بیماری مبتلاست، به علت روشن نبودن دقیق شیوع بیماری، تشخیص آن دشوار است.

برای تشخیص قطعی فیبرومیالژی هیچ آزمایش خاصی وجود ندارد و بسیاری از بیماری ها ممکن است علائمی شبیه فیبرومیالژی داشته باشند. پژوهشگران بر این باورند که در افراد مبتلا به فیبرومیالژی نحوه پاسخ دهی مغز به پیام های دردناک تغییر می کند و به همین دلیل آنها تحریکات دردناک را بیش از دیگران حس می کنند.
علائم فیبرومیالژی گاهی به دنبال یک آسیب شدید فیزیکی یاروانی، جراحی یا عفونت جدی آغاز می شود. گاهی هم علائم بیماری به تدریج در طول زمان و بدون یک اتفاق مشخص که عامل آن باشد ظاهر می شوند. زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند و بسیاری از مبتلایان به فیبرومیالژی علاوه بر این علائم زیر را نیز دارند؟

تاکنون درمان قطعی برای فیبرومیالژی یافت نشده اما این بیماری با دارودرمانی، تغییر شیوه زندگی، ورزش، کاهش استرس و تمرین های آرامش بخش، قابل کنترل است.

فیبرومیالژی چه علائمی دارد؟

فیبرومیالژی | بیماری هزارچهره با علائم شدید فیزیکی و روحی

درد منتشر

دردی که به فیبرومیالژی مربوط باشد، تعریف خاص خود را دارد. این درد معمولا به صورت ثابت و مبهم است و باید حداقل ۳ ماه طول کشیده باشد. منظور از درد منتشر این است که درد باید در هر دو طرف بدن و هم در نیمه فوقانی بدن و هم در نیمه تحتانی وجود داشته باشد.

خستگی

فردی که فیبرومیالژی دارد:

  • معمولا هنگام برخاستن از خواب احساس خستگی می کند. (حتی اگر مدت زیادی خوابیده باشد).
  • بیمار اغلب در طول شب چند بار با درد بیدار میشود.

بسیاری از مبتلایان به فیبرومیالژی با انواع دیگری از اختلالات خواب نیز رو به رو هستند. مانند:

  • نشانگان پاهای بیقرار. (تکان خوردن غیرعمدی پاها هنگام خواب یا شدید به تکان دادن آنها که مانع از خواب فرد می شود).
  • آپنه خواب.(قطع شدن موقت و مکرر تنفسی حین خواب)

مشکلات شناختی

این یک علامت است که گاهی به آن «مه فیبرومیالژی» می گویند. به این معنا که توانایی تمرکز، توجه و پرداختن به کارهای دقیق ذهنی را در فرد مبتلا کاهش می دهد. گویی ذهن را مه آلود می کند! علائم دیگری که معمولا با فیبرومیالژی همراهی دارند شامل نشانگان روده تحریک پذیر، میگرن و انواع دیگر سردرد، التهاب و درد مزمن مثانه و اختلالات مفصل فک هستند.

از کجا می آید؟!

پزشکان علت دقیق ایجاد این بیماری را شناسایی نکرده اند اما به احتمال بسیار زیاد مجموعه ای از عوامل کنار هم باعث ایجاد آن می شوند. که احتمالا شامل این موارد هستند.

ژنتیک

پزشکان متوجه شده اند فیرومیالژی در بعضی خانواده ها بیشتر از دیگران دیده می شود و به همین دلیل حدس می زنند عوامل ژنتیکی در بروز این بیماری دخیل باشند.

عفونت

بعضی بیماری های جدی عفونی می توانند باعث ابتلا به فیبرومیالژی شوند.

آسیب جدی فیزیکی یا روانی

یک آسیب جدی فیزیکی مانند تصادف خودرو یا استرس شدید روانی می تواند شروع کننده فیبرومیالژی باشد.

زایمان

یکی از موارد آغاز بیماری ممکن است زایمان باشد.

چرا فیبرومیالژی درد دارد؟!

علت تجربه درد در بیماران مبتلا به فیبرومیالژی و توضیح آن اندکی پیچیده به نظر می رسد. پژوهش های متعدد نشان داده تحریک مکرراعصاب باعث تغییراتی در مغز افراد مبتلا به این بیماری می شود که مواد شیمیایی خاصی به نام «نوروترنسمیتر» را در مغز آنها افزایش می دهد. وظیفه این مواد شیمیایی، رساندن پیام درد به مغز است. همچنین به نظر می رسد گیرنده های ویژه درد در مغز خاطره درد را در خود نگه می دارند و به این ترتیب بیشتر نسبت به درد حساس می شوند. به این ترتیب شخص مبتلا به فیبرومیالژی به محرک های دردناک بیشتر از دیگران پاسخ می دهد و ممکن است درد را شدیدتر حس کند.

چه کسی در معرض خطر است؟

در حقیقت هر شخصی می تواند به این بیماری مبتلا شود اما زنان ۷ برابر بیشتر از مردان در معرض خطر هستند. این بیماری معمولا در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی شروع می شود اما بروز آن حتی در کودکان و سالمندان هم دیده شده است. بعضی عوامل موجب می شوند خطر ابتلا به فیبرومیالژی در افراد بیشتر شود. آفیبرومیالژی شیوع بالایی دارد و برخی پژوهشها تخمین زده اند از هر ۲۰ نفر ۱ نفر به درجاتی از این بیماری مبتلاست. این بیماری با نشانه های زیر ظاهر می شود:

  • درد منتشر عضلات و استخوان ها همراه خستگی
  • اختلالات خواب، حافظه و خلق و خو

جنسیت

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

سابقه خانوادگی

احتمال ابتلا به فیبرومیالژی در اعضای خانواده یک فرد مبتلا بیشتر از سایر افراد جامعه است.

بیماری های دیگر

داشتن بیماری های زیر احتمال ابتلا به فیبرومیالژی را بیشتر می کند. مانند:

  • آرتروز
  • آرتریت روماتوئید
  • لوپوس

عوارض فیبرومیالژی

درد و بی خوابی ناشی از این بیماری ممکن است توانایی عملکرد بیمار در منزل و محل کار را مختل کند. علاوه بر این، به دلیل تشخیص دیرهنگام و سرگردانی طولانی مدت بیمار، ممکن است افسردگی و اضطراب و نگرانی درباره سلامت دامنگیر فرد مبتلا شود.

تشخیص بیماری

تا چند سال پیش پزشکان برای تشخیص فیبرومیالژی وجود چند نقطه دردناک در بدن را لازم می دانستند و ۱۸ نقطه را از این نظر بررسی و معاینه می کردند اما پژوهش های جدیدتر پیشنهاد می کنند چنانچه شخصی به مدت بیش از ۳ ماه متوالی همچنان درد منتشر را تجربه کرده، بدون آنکه علت خاصی برای این دردها وجود داشته باشد، ممکن است مبتلا به فیبرومیالژی باشد.

البته همان طور که گفتیم، درد باید در هر دو سمت راست و چپ و در هر دو نیمه بالا و پایین بدن باشد تا منتشر محسوب شود. برای تشخیص این بیماری هیچ آزمایش مشخصی وجود ندارد اما از آنجا که باید ابتدا سایر علل درد را کنار گذاشت و احتمال وجود بیماری های دیگر را رد کرد ممکن است پزشک برای شما آزمایش هایی درخواست کند که شامل آزمایش خون برای آگاهی از وجود عوامل التهاب زا و همچنین میزان هورمون تیروئید است.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن