سلامت

قدرت باروری مردان و ده نکته برای افزایش قدرت باروری مردان

قدرت باروری مردان

قدرت باروری مردان

قدرت باروری مردان و ده نکته برای افزایش آن

چه شما اخیرا برای بچه دار شدن تلاش کرده باشید یا مدت طولانی است که در تلاش هستید، ضروری است تغییراتی در زندگیتان بدهید.

در اینجا ده نکته را درباره قدرت باروری مردان و ارتقا سلامت اسپرم بیان می کنیم.

مقداری آنتی اکسیدان به رژیم غذایی تان بیفزایید

احتمالا نام آنتی اکسیدان ها را به عنوان مبارزان علیه سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی شنیده اید، حال باید اعلام کنیم که این مواد به باروری مردان نیز کمک می کنند. پژوهشگران دریافته اند مردانی که آنتی اکسیدان هایی را به عنوان مکمل غذایی مصرف کرده اند، تعداد اسپرم های کمتری با دی ان ای آسیب دیده تولید می کنند نسبت به مردانی که هیچ آنتی اکسیدانی مصرف نکرده اند. مردانی که آنتی اکسیدان بیشتری استفاده کرده بودند شانس بارداری در آن ها بیشتر بوده است.

مصرف روی

سعی کنید غذاهای غنی از روی(زینک) مصرف کنید. روی ماده معدنی ضروری برای ساخت و رشد اسپرم سالم است.

آنتی اکسیدان های بسیاری وجود دارند، اما آن مواردی که به طور خاص به حفظ سلامت اسپرم کمک می کنند عبارت اند از:

 •  روی
 •  ویتامین C
 •  سلنیوم
 •  ویتامین E
 •  فولیک اسید
 •  لیکوپن

علاوه بر مصرف مواد غذایی حاوی این ترکیبات می توانید با مشورت پزشک در صورت لزوم از مکمل های غذایی استفاده کنید. زیرا مصرف مکمل غذایی ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد؛ اما در عین حال توصیه می کنیم که تعادل در مصرف نیز رعایت شود و مقدار زیادی از این مواد غذایی مصرف نکنید.

وزن متعادل داشته باشید

اضافه وزن برقدرت باروری مردان  اثر می گذارد. یکی از راههای بارورتر شدن، این است که وزنتان را متعادل نگه دارید. کمبود وزن یا اضافه وزن بر تعادل هورمونی اثر می گذارد و بر تعداد اسپرمها مؤثر است. نتایج پژوهشی نشان داد که شاخص توده بدنی کمتر از بیست، تعداد اسپرمها را کاهش می دهد. مردانی که اضافه وزن دارند، سطح تستوسترون کمتری داشته و تعداد اسپرمها نیز در آنها کاهش می یابد و قدرت باروری مردان کم میشود.

داشتن رابطه جنسی منظم

داشتن روابط جنسی مکرر برای سلامت اسپرم مهم است. اگر مایلید بچه دار شوید، نیاز است که در زمان تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید. این رابطه باعث افزایش باروری مردان خواهد شد. مطالعات پژوهشگران نشان می دهد که سلامت اسپرم زمانی در بهترین حالت آن قرار دارد که رابطه جنسی دو روز پیش از آن رخ داده باشد. مطالعه ای دیگر بر روی سه هزار مرد نشان داد که حرکت اسپرمها و شکل آنها با تعداد روزهایی که از رابطه جنسی اجتناب کرده باشند رابطه دارد. به این شکل که، در مردانی با تعداد اسپرم طبیعی، سلامت اسپرم به طور ویژه‌ای بعد از ده روز اجتناب از رابطه جنسی کاهش می یابد. پس بهتر است حداقل دو بار در هفته رابطه جنسی داشته باشید و آن هم نه فقط در زمان تخمک گذاری.

مصرف سویا را محدود کنید

مصرف زیاد سویا برای باروری مردان مضر است. خوردن سویا بر تعداد اسپرمها اثر می گذارد. دقت کنید که فقط مصرف سویا نیست، در نظر بگیرید در برخی محصولات کارخانه ای نیز ممکن است سویا به کار رفته باشد. مصرف سویا تعداد اسپرمها را کاهش می دهد. نتایج پژوهشی دیگر نشان داد سویا ممکن است به درمان سرطان پروستات کمک کند. پس باید چه کرد؟ آیا بازهم می توان سویا مصرف کرد؟ این مطالعه نشان داد که مردانی که اضافه وزن دارند واکنش بیشتری به سویا بروز می دهند. در این موارد هرچه میزان مصرف سویا بیشتر شود غلظت اسپرمها کمتر می شود. پس بهتر است در مصرف آن حد تعادل را رعایت کنید.

از مواد شیمیایی سمی در محل کار بپرهیزید

کشاورزان، نقاشان و مردانی که با مواد شیمیایی سروکار دارند، ریسک ناباروری در آنها بیشتر است و تعداد اسپرم کمتری نسبت به مردانی دارند که در مکانهای دیگر کار می کنند. مردانی که با فلزات کار می کنند، اسپرم هایی با حرکت محدودتر تولید می کنند. علت چنین مسئله ای تاکنون مشخص نشده است. گمانی که وجود دارد این است که مواد شیمیایی موجود در رنگها و افرادی که با فلزات سروکار دارند و نیز کشاورزان (به دلیل استفاده از مواد آفت زدا) ممکن است به اسپرمها آسیب برسانند. افرادی که با فلزات سروکار دارند، احتمالا تعداد اسپرم کمتری دارند یک دلیل، حرارت موجود در محل کارشان است. اگر در معرض مواد شیمیایی هستید توصیه میشود که تا حد امکان از ماسک و دستکش استفاده کنید و بدنتان را کاملا بپوشانید.

سیگار نکشید

این هم دلیل دیگری برای اینکه این عادت را کنار بگذارید. حتما از مضرات سیگار چیزهای زیادی شنیده اید، اما اگر هنوز هم قانع نشده اید، بدانید که سیگار کشیدن بر باروری شما اثر می گذارد. پژوهش های انجام شده بر روی مصرف سیگار و کیفیت اسپرمها نشان می دهد که سیگار کشیدن بر بسیاری از جنبه های سلامت اسپرم اثر می گذارد که شامل موارد زیر است:

 • تعداد اسپرمها
 • کاهش حرکت اسپرم
 • شکل اسپرم

فضا را خنک کنید

بدانید که حتی گرمای تولیدشده از لپ تاپ بر باروری شما اثر می گذارد. بهتر است لپ تاپ را بر روی میز یا سطح دیگری قرار دهید. ارگانهای تناسلی مردان به همین دلیل در خارج از بدنشان است تا دما را کمتر از۹۸/۶ فارنهایت نگه دارد. دمای بالا می تواند به اسپرم آسیب برساند. حمام کردن طولانی در آب داغ نیز آسیب رسان است. نشستن طولانی مدت نیز دمای آن منطقه را افزایش می دهد. اگر کارتان پشت میزنشینی است، یا اینکه مجبورید مدت زیادی بنشینید؛ توصیه می کنیم که هر از چندگاهی برخیزید و چند قدم راه بروید.

 • در زمستان به مدت طولانی از بخاری استفاده نکنید.
 • منظور بخاری های خودرو است.
 • لباس زیرهای نخی بپوشید.
 • سعی کنید که لباس زیر تنگ نباشد.

الکل اینجا هم مقصر است

مصرف الکل، باروری را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. نتایج پژوهشی روشن کرد که هرچه میزان مصرف الکل افزایش یابد، تعداد اسپرمها کاهش می یابد و شکل طبیعی اسپرمها از بین رفته و حرکت اسپرمها نیز تخریب می شود. در لقاح آزمایشگاهی نیز در صورت مصرف الکل، شانس موفقیت کاهش می یابد.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

مراقبت منظم و مراجعه به دندانپزشک را فراموش نکنید، زیرا بهداشت دهان و دندان بر باروری مردان اثر می گذارد. باکتریواسپرمی، با حضور باکتری در منی، بر قدرت باروری مردان اثر می گذارد.

درمان بیماری های پایه پزشکی

لازم است با پزشکتان درباره سلامت کنونی و پیشینتان صادق باشید. مثلا دیابت ممکن است بر باروری مؤثر باشد. مشکلاتی در انزال نیز احتمالا بر باروری اثر بگذارد. یک سوم افرادی که مبتلا به دیابت هستند از آن اطلاع ندارند. عفونت در دستگاه تناسلی یا ادراری نیز ممکن است بر باروری اثر سوء داشته باشد. باید در نظر داشت که برخی عفونتها هیچ نشانه ای ندارند. از دیگر بیماریهای اثرگذار بر قدرت باروری مردان:

 • بیماری های تیروئید
 • کرون
 • سلیاک
 • سندروم کوشینگ
 • کم خونی مردان

منبع: حکیمان طب

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن