دارو

قرص ترتینوئین

مشاوره دارویی اختصاصی شمیم سلامتی:

-دارو را کامل ببلعید و از نصف کردن یا خرد کردن آن بپرهیزید.-تا ۲ ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیتهایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارند خودداری کنید.
-از آنجا که طی درمان با این دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد، تا حد ممکن از قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خودداری کنید و از کرم ضدافتاب، پوشش مناسب و عینک آفتابی استفاده کنید.
-به علت کاهش اثر داروهای ضدبارداری (خصوصا پروژستین)در مصرف هم زمان با این دارو٬ استفاده از روش های دیگر برای پیشگیری از بارداری در طول درمان با این دارو لازم است.
-از ادامه ی مصرف دارو بیشتر از زمان تجویز شده توسط پزشک جدا خودداری نمایید.
-در صورت سابقه ی حساسیت به ویتامین آ پزشک خود را مطلع کنید.
-شیردهی به کودک درحین مصرف این دارو توصیه نمی شود.
-به دلیل این که این دارو می تواند با داروهای زیادی تداخل ایجاد کند،حتما لیست همه ی داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.
-برای کاهش خشکی دهان ناشی از مصرف این دارو می توانید از آدامس های فاقد شکر و آبنبات استفاده کنید.همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان در طی درمان با این دارو بسیار مهم می باشد.
-برای خشکی چشم و پوست در مدت درمان با این دارو طبق نظر پزشک از قطره ی اشک مصنوعی و کرم مرطوب کننده ی مناسب استفاده کنید.
– این دارو به آهستگی از بدن دفع می شود. در صورت تجویز داروهای جدید٬ احتمال بارداری و یا تصمیم به اهداء خون تا ۲ ماه پس از قطع دارو بهتر است به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.
-در طول مصرف و شش ماه پس از پایان مصرف این دارو در خانم ها لازم است از روش های مطمئن جلوگیری از بارداری(کاندوم) استفاده شود.
-آزمایشات دوره ای که توسط پزشک تجویز شده برای شما الزامی است.
-در صورت تب،تنگی نفس، ورم یا افزایش وزن غیر طبیعی، ادرار تیره یا خستگی شدید به پزشک خود مراجعه نمایید.

مشاوره دارویی عمومی شمیم سلامتی :

در صورت بارداری، شیردهی، دیابت، نقص کلیوی یا کبدی قبل از مصرف دارو به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.اگر هم زمان داروهای دیگری مصرف می کنید برای جلوگیری از تداخلات احتمالی به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. پزشک از عوارض احتمالی داروی شما آگاه است بنابراین دوره درمان دارو را مطابق تجویز پزشک تکمیل و از قطع خودسرانه دارو پرهیز کنید.

اطلاعات بیشتر در خصوص قرص ترتینوئین

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن