دارو

کوآموکسی کلاو ، مهارکننده قوی آنزیم های باکتریایی!

کوآموکسی کلاو ، مهارکننده قوی آنزیم های باکتریایی!

مشاوره دارویی اختصاصی شمیم سلامتی:

کوآموکسی کلاو ، مهارکننده قوی آنزیم های باکتریایی!

موارد مصرف کوآموکسی کلاو

کوآموکسی کلاو در درمان عفونتهای مجاری ادراری-تناسلی، عفونت گوش میانی، مجاری تنفسی و برونشیت مزمن، سالمونلوز مهاجم، عفونت‌های شکمی، سلولیت، گازگرفتگی حیوانات و عفونت شدید دندان همراه با سلولیت مصرف می شود. به دلیل وجود اسید کلاولانیک که یک مهار کننده آنزیم های بتالاکتاماز است، این دارو در درمان عفونت های ناشی از میکروارگانیسم های مولد بتالاکتاماز مؤثر است.

مکانیسم اثر:

این دارو ترکیبی از آموکسی سیلین و اسیدکلاو لائیک است. اسید کلاو لانیک یک مهار کننده قوی و غیرقابل برگشت آنزیم بتالاکتاماز باکتریایی است و مانع هیدرولیز حلقه بتالاکتام آموکسی سیلین میشود.

فارماکوکینتیک:

آموکسی سیلین و اسیدکلاولانیک هردو از راه خوراکی به خوبی جذب می شوند. نیمه عمر اسید کلاو لانیک تقریبا یک ساعت است که در صورت عیب کار کلیه تا ۳ ساعت نیز افزایش می یابد. دفع هردو دارو عمدتا کلیوی است.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین‌ها یا زردی و نارسایی کبد ناشی از پنی سیلین یا کوآموکسی کلاو این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها:

در بیماران دارای سابقه آلرژی، بیماران مبتلا به عیب کار کلیه و در بیماران مبتلا به هپاتیت شدید باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی:

واکنش‌های حساسیتی، در بیمارانی که دچار حساسیت مفرط می شوند، شامل موارد زیر است:

  1. کهیر
  2. تب
  3. درد مفاصل
  4. آنژیوادم
  5. شوک آنافیلاکسی

هپاتیت، زردی کلستاتیک، اریتم مولتی فرم، نکرولیز سمی پوست، درماتیت پوستی و به ندرت سرگیجه، سردرد و تشنج با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل های دارویی:

مصرف همزمان این دارو با داروهای ضدبارداری خوراکی حاوی استروژن ممکن است به دلیل کاهش اثر این داروها منجر به بارداری ناخواسته شود.

نکات قابل توصیه:

پودر برای سوسپانسیون ۶۴۲mg / 5ml این دارو برای درمان عفونت گوش میانی و سینوزیت در بچه ها استفاده می شود.

مقدار مصرف

۱٫بزرگسالان:

مقدار مصرف این دارو از راه خوراکی براساس آموکسی سیلین، mg۲۵۰ هر ۸ ساعت می‌باشد که این مقدار در عفونت های شدید دو برابر می شود

۲٫کودکان:

مقدار مصرف این دارو بر اساس سوسپانسیون ۱۵۶(حاوی ۱۲۵mg آموکسی سیلین وmg25/ 31 اسید کلا ولاتیک) برای کودکان ۸-۳ ماه ml 25/1هر ۸ ساعت، در کودکان ۹ ماه تا ۲سال ml5/2 هر ۸ ساعت و در کودکان ۶-۳ سال ml5 هر ۸ ساعت می باشد که این مقادیر در عفونت های شدید تا ml10 افزایش می یابد. مقدار مصرف این دارو در کودکان ۱۲-۶ سال براساس سوسپانسیون ۳۱۲(حاوی mg250 آموکسی سیلین و mg5/62 اسیدکلاولانیک) ml 5/2 هر ۸ ساعت می باشد که در عفونتهای شدید تا ml5 افزایش می یابد.

اشکال دارویی

 

Suspension (Powder) (156): (Amoxicillin 125mg + Clavulanic Acid 31.25mg)/5ml or per Sachet

Suspension (Powder) (228): (Amoxicillin 200mg + Clavulanic Acid 28.5mg)/5ml Suspension (Powder) (312): (Amoxicillin 250mg + Clavulanic Acid 62.5mg)/5ml or per Sachet

Suspension (Powder) (457): (Amoxicillin 400mg + Clavulanic Acid 57mg)/5ml Suspension (Powder) (642): (Amoxicillin 600mg + Clavulanic Acid 42.9mg)/5ml Tablet (375): (Amoxicillin 250mg + Clavulanic Acid 125mg)

Tablet (625): (Amoxicillin 500mg + Clavulanic Acid 125mg)

Tablet(Dispersible) (625): (Amoxicillin 500mg + Clavulanic Acid 125mg)

مشاوره دارویی عمومی شمیم سلامتی :

-در صورت بارداری، شیردهی، دیابت، نقص کلیوی یا کبدی قبل از مصرف دارو به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

-اگر هم زمان داروهای دیگری مصرف می کنید برای جلوگیری از تداخلات احتمالی به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

-پزشک از عوارض احتمالی داروی شما آگاه است بنابراین دوره درمان دارو را مطابق تجویز پزشک تکمیل و از قطع خودسرانه دارو پرهیز کنید.

اطلاعات بیشتر در خصوص قرص کوآموکسی کلاو

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن