دارو

کلرفنیرامین (CHLORPHENIRAMINE) | موارد و عوارض مصرف آن

کلرفنیرامین (CHLORPHENIRAMINE)

موارد مصرف

کلرفنیرامین برای درمان علامتی رینیت آلرژیک، رینیت وازوموتور و التهاب آلرژیک ملتحمه، کهیر و کهیر غول آسا و به عنوان داروی کمکی در درمان شوک آنافیلاکتیک به کار میرود.

 مکانیسم اثر

 اثر ضدآلرژی آن ناشی مهار گیرنده های ۱H هیستامینی است. این دارو اثرات آنتی کولینرژیک نیز دارد.

 فارماکوکینتیک

 به خوبی از راه خوراکی جذب می شود. متابولیسم آن کبدی است و از کلیه دفع میشود. نیمه عمر کلرفنیرآمین ۱۵-۱۲ ساعت است. زمان لازم برای شروع اثر آن از راه خوراکی ۶۰-۱۵ دقیقه است.

هشدارها

۱- احتمال خشک شدن دهان و افزایش بیماریهای دهان و دندان با مصرف طولانی مدت آنتی هیستامین‌ها وجود دارد.

 ۲- در صرع، هیپرتروفی پروستات، احتباس ادرار، گلوکوم و بیماری های کبد با احتیاط مصرف گردد.

 ۳- ممکن است باعث افزایش تحریک پذیری در کودکان شود.

 عوارض جانبی

 عارضه شایع آن خواب آلودگی است. عوارض آنتی کولینرژیک مثل خشکی دهان و تاری دید و نیز درماتیت پوسته ریز و وزوز گوش از عوارض جانبی دارو است. ممکن است افت موقت فشار خون و تحریک سیستم عصبی نیز رخ دهد.

 تداخل های دارویی

 مصرف همزمان این دارو با مضعف های CNS ممکن است باعث تشدید اثرات تضعیف CNS شود. استفاده همزمان آن با داروهای آنتی کولینرژیک اثرات جانبی این دارو را تشدید می کند. مصرف همزمان داروهای با سمیت گوشی مانند سالیسیلات ها و وانکومایسین با این دارو ممکن است اثر سمی این داروها بر گوش، از جمله وزوز گوش و سرگیجه را بپوشاند.

نکات قابل توصیه

 ١- به‌منظور کاهش تحریک گوارشی همراه با غذا، آب یا شیر مصرف گردد.

 ۲- در صورت بروز خواب آلودگی، از انجام کارهای نیازمند تمرکز حواس باید خودداری کرد.

مقدار مصرف

 تزریقی

 بزرگسالان: مقدار ۱mg طی ۱ دقیقه به طور آهسته تزریق می گردد. در صورت نیاز این مقدار تا ۴ بار در طی ۲۴ ساعت قابل تجویز است.

خوراکی

 بزرگسالان: به عنوان آنتی هیستامین، ۴mg هر ۶-۴ ساعت بر حسب نیاز استفاده می گردد. حداکثر مقدار مصرف ۲۴mg /day است. میزان مصرف قرص آهسته رهش ۸mg هر ۸-۱۲ ساعت است.

 کودکان: برای کودکان با سن کمتر از یک سال توصیه نمی شود برای کودکان ۲-۱ سال ۱mg/day، برای کودکان ۲- ۵ سال ۱mg هر۶-۴ ساعت تا حداکثر ۶mg/day و کودکان ۶-۱۲ سال ۲mg هر ۶-۴ ساعت تاحداکثر ۱۲mg/day مصرف می گردد.

اشکال دارویی

Syrup: 2mg/5ml

Tablet: 4mg

Tablet (Extended Release): 8mg

Injection: 10mg/ml

منبع: کتاب دارونامه رسمی ایران

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا