پوست، مو و زیبایی

لایه برداری شیمیایی | آیا صورت شما به لایه برداری نیاز دارد؟

آزمون لایه برداری شیمیایی

لایه برداری یا پیلینگ

لایه برداری یا همان پیلینگ پوست، یکی از روش های بسیار پرطرفدار برای رفع لک های سطحی پوست، روزنه های پوستی، جوش های سرسیاه و جوان سازی پوست است. این روش معمولا میان افرادی با پوست های روشن و موهای بور بهتر جواب می دهد و ممکن است برای افرادی با پوست و موی تیره در بلندمدت با ایجاد لکه های پوستی همراه باشد. متخصصان پوست به افرادی که پوست و موی تیره ای دارند، پیشنهاد می کنند لایه برداری های سبک تر و طی جلسات بیشتر را انجام دهند یا از سایر روش های درمانی کمک بگیرند.

آزمون لایه برداری شیمیایی

اگر دوست دارید اطلاعات خود را درباره لایه برداری شیمیایی محک بزنید، یک کاغذ و خودکار بردارید و به سوال های زیر پاسخ دهید:

۱٫ لایه برداری شیمیایی برای همه افراد مفید است.
الف) بله
ب) بله

۲٫ تفاوت بین لایه برداری های شیمیایی سطحی، متوسط و عمیق چیست؟
الف) استفاده از مواد شیمیایی مختلف و با غلظت های متفاوت
ب) استفاده بیشتر از مواد شیمیایی در لایه برداری عمیق
ج) تفاوت چندانی بین این ۳ نوع لایه برداری وجود ندارد.

۳٫ لایه برداری سطحی برای کدام گروه از افراد مناسب تر است؟
الف) افراد دچار آکنه
ب) افراد مبتلا به چروک های عمیق
ج) افراد دارای پوست های زبر و ناهموار یا پوست های پوشیده از لک و کک ومک

۴٫ چه مدت طول می کشد تا پوست ما پس از لایه برداری دوباره ترمیم شود؟
الف) ۱ تا ۳ روز
ب) ۱ تا ۲ هفته
ج) به پوست و نوع لایه برداری بستگی دارد.

۵٫ قدمت انجام دادن لایه برداری شیمیایی در جهان چقدر است؟
الف) حدود ۶۰ سال
ب) حدود ۱۰۰ سال
ج) حدود هزاران سال

۶٫ آیا لایه برداری شیمیایی، عملی دردناک است؟
الف) بله
ب) نه

۷٫ لایه برداری شیمیایی می تواند به کدام یک از حالت های زیر منجر شود؟
الف) چرب شدن پوست
ب) خشک شدن پوست
ج) ایجاد جوش های سرسیاه

لایه برداری شیمیایی | آیا صورت شما به لایه برداری نیاز دارد؟

پاسخ ها

۱٫ پاسخ درست:

بله، لایه برداری شیمیایی برای همه افراد مفید نیست و به افرادی که شرایط زیر را داشته باشند، اصلا توصیه نمی شود:
افراد مبتلا به بیماری های عفونی، خانم های باردار و شیرده، افرادی که به تازگی برای درمان آکنه های پوستی از ایزوترتینوئین یا ترتینوئین استفاده کرده اند، افراد مبتلا به بیماری های پوستی درحال درمان، افرادی که زخم یا خراش روی پوستشان دارند، افرادی که پوستشان دچار آفتاب سوختگی شده، افرادی که ویروس فعال تبخال در بدن آنها وجود دارد.

۲٫ پاسخ درست:

استفاده از مواد شیمیایی مختلف و با غلظت های متفاوت. برای لایه برداری هایی با عمق مختلف از ترکیبات شیمیایی با قدرت های متفاوت استفاده می شود. در هر نوع لایه برداری شیمیایی، ترکیب مورد استفاده باید توانایی نفوذ تا لایه های پوستی مورد نظر پزشک را داشته باشد و عمل لایه برداری را به گونه ای انجام دهد که علاوه بر نرم و یکدست کردن پوست، احتمال رشد مجدد و سریع لایه های پوستی از دست رفته را ایجاد کند.

۳٫ پاسخ درست:

افراد دارای پوست های زبر و ناهموار یا پوست های پوشیده از لک و کک و مک. لایه برداری سطحی معمولا با از بین بردن سلول های مرده در سطح پوست همراه است. در این روش از لایه برداری، پزشک شما اسید ملایمی را روی پوست صورت، گردن، سینه و دست ها ماساژ می دهد. این کار، باعث از بین رفتن زبری و خشونت سطح پوست، لکه های سطحی و کمرنگ شدن کک و مک های سطحی می شود. شما در همان روز لایه برداری سطحی می توانید از لوازم آرایش استفاده کنید، اما توصیه می شود تا ۳ روز زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و استفاده مداوم از کرم های ضد آفتاب را فراموش نکنید.

۴٫ پاسخ درست:

به پوست و نوع لایه برداری بستگی دارد. اصلا مهم نیست که شما چه سطحی از لایه برداری را انجام می دهید. ممکن است با یک لایه برداری سطحی دچار التهاب و قرمزی بیش از اندازه پوست شوید و نیاز به یک هفته استراحت هم داشته باشید. ممکن است با لایه برداری های متوسط تا عمیق، طول دوره بازسازی پوست تان تا ۳ هفته هم طول بکشد. از این رو، شما باید در مورد طول دوره بازسازی پوست و مراقبت های پوستی در این دوران حتما با پزشکتان مشورت کنید.

۵٫ پاسخ درست:

حدود هزاران سال. باور کنید یا نه، مصریان باستان از حدود سال های ۱۵۵۰ پیش از میلاد از برخی اسیدها برای لایه برداری و جوان سازی پوست میان اشرافیان استفاده می کردند. این درحالی است که لایه برداری شیمیایی مدرن که توسط متخصصان پوست انجام می شود، فقط حدود نیم قرن قدمت دارد. هرچند در زمان های قدیم، لایه برداری توسط افراد غیرپزشک انجام می شد، اما این روزها به دلیل عوارض و خطرات احتمالی این کار توصیه می شود انواع لایه برداری شیمیایی، مخصوصا لایه برداری های متوسط تا عمیق، حتما توسط متخصصان پوست انجام شوند.

۶٫ پاسخ درست:

بله، زیبایی خرج دارد و درد، بخشی از همین خرج است. میزان درد حاصل از لایه برداری شیمیایی شدیدا به این عوامل بستگی دارد؛ آستانه تحمل درد خود بیمار، نوع قسمت هایی از پوست که قرار است لایه برداری شوند، عمق لایه برداری، میزان حساسیت پوستی و روشی که برای لایه برداری مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است شما در طول لایه برداری با احساس سوزن سوزن شدن پوست مواجه شوید و این حس تا پایان عمل لایه برداری با شما همراه باشد. در لایه برداری های عمیق، گاهی احساس سوزش و درد بیشتر تا لایه های پایینی پوست با فرد همراه می شود.

این درحالی است که خوشبختانه چنین دردهایی به اندازه ای عمیق، ممتد و غیرقابل تحمل نیستند که شما نتوانید آنها را تحمل کنید. معمولا پزشک شما بعد از پایان لایه برداری و برای کاهش سوزش، درد و التهاب پوستی، استفاده از کمپرس یخ، کرم های استروئیدی یا لوسیون های خاصی را برایتان تجویز می کند. ضمن اینکه استفاده از کرم های ضد آفتاب برای پیشگیری از تغییر رنگ پوست هم بعد از لایه برداری های شیمیایی ضروری است.

۷٫ پاسخ درست:

خشک شدن پوست. یکی از عارضه های جانبی رایج بعد از انجام دادن لایه برداری های سطحی تا متوسط ایجاد قرمزی، التهاب و خشک شدن پوست است. هرچند بیشتر عوارض جانبی ناشی از لایه برداری شیمیایی موقت هستند، اگر خشکی ناشی از لایه برداری شیمیایی را نادیده بگیرید، ممکن است با تغییر رنگ قسمت هایی از پوست مواجه شوید.
از این رو، بسیار ضروری است بعد از انجام لایه برداری حتما با پزشک خود در مورد راههای پیشگیری از ایجاد چنین مشکلی مشورت کنید. بد نیست این را هم بدانید که لایه برداری های عمیق، اثر منفی و جانبی بیشتری برای شما دارند و اگر توسط متخصصان پوست انجام نشوند، می توانند علاوه بر آسیب های پوستی، باعث ایجاد اثر منفی بر سلامت قلب، ریه ها و حتی کلیه های شما شوند.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن