سلامت

لثه ها چگونه آسیب میبینند و برای پیشگیری از بروز بیماری های لثه چه باید انجام داد؟

لثه

چرا و چگونه سلامت لثه هایمان را حفظ کنیم؟

وقتی از سلامت لثه صحبت می کنیم، شاید این سوال به ذهنتان برسد که چرا؟

مگر لثه چه اهمیتی دارد و چه نیازی است تا این حد مراقب آن باشیم تا مبادا به بیماری های مرتبط با آن دچار شویم؟

چه علایمی را باید در نظر بگیریم و چه کاری برای پیشگیری از دستمان برمی آید؟

۵ نکته درباره اهمیت لثه

۱٫توجه به بافت نرم لثه

لثه بافت نرمی دارد و نگهدارنده آرواره است. اگر به سلامت آن توجه نکنید حتی دندان های سالم نیز بعد از مدتی لق می شوند و می ریزند.

۲٫کشیدن دندان راه چاره نیست!

بسیاری از افراد بر این باورند که اگر دندان هایمان خراب شود آنها را می کشیم و دور می اندازیم و به جای آن از دندان مصنوعی یا ایمپلنت استفاده می کنیم، اما واقعیت اینجاست که اگر به سلامت آن اهمیت ندهید، وقتی بافت نگهدارنده وجود نداشته باشد، امکان استفاده از دندان مصنوعی و ایمپلنت هم وجود نخواهد داشت.

۳٫توجه به بیماری های لثه!

افرادی که دچار مشکلات لثه و بیماری های آن می شوند، نه تنها دهانشان بوی بدی می دهد بلکه به دلیل ظاهر نازیبایی که دندان ها پیدا می کنند و حالت شعاعی قرار گرفتن آنها منزوی می شوند و بسیاری از روابط اجتماعی آنها تحت تاثیر این مشکل قرار خواهد گرفت.

بحثی که در چند سال اخیر مطرح شده و از نظرعلمی نیز به اثبات رسیده، ارتباط بین بیماری های لثه و عروقی است. یکی از این بیماری ها دیابت یا قند خون بالاست. از نظر علمی ثابت شده که بیماری های لثه و دیابت ارتباطی دوطرفه دارند؛ یعنی هم آن بیماری می تواند سبب بروز دیابت شود و هم احتمال ابتلا به بیماری ها در افرادی که مبتلا به دیابت کنترل نشده هستند، بیشتر است. غیر از دیابت، بیماری های لثه با بیماری های قلبی عروقی نیز در ارتباط است. دیده شده احتمال بروز لخته های خونی و سکته های قلبی و مغزی در کسانی که این بیماری را دارند، بیشتر است.

ثابت شده احتمال تولد نوزادان با وزن پایین یعنی زیر ۱۵۰۰ گرم در خانم هایی که بیماری های پیشرفته دارند و ناخواسته باردار می شوند، بیشتر است و احتمال مرگ نوزاد بالاست. به همین دلیل توصیه می شود خانم ها قبل از بارداری و خانم هایی که در سنین باروری هستند هرچند وقت یک بار از نظر سلامت آن را بررسی شوند.

۶ نشانه لثه بیمار

۱٫ تغییر رنگ

اولین علامت بیماری تغییر رنگ آن است که ممکن است ابتدا بافت نرم و در حالت جدی تر و پیشرفته بیماری بافت زیرین را درگیر کند. رنگ لثه سالم صورتی کمرنگ است. اگر به تدریج کبود شود و شکل خونمردگی به خود بگیرد، نشانه پرخون شدن این بافت است و به این معنی است که خون در این بافت برای مقابله با میکروب ها جمع شده است.

۲٫ خونریزی از لثه

دومین علامت، خونریزی از لثه است که معمولا موجب نگرانی بسیاری از افراد می شود. خونریزی ممکن است خود به خود یا به دنبال تحریک و مسواک زدن یا ضربه اتفاق بیفتد.

۳٫ سوزش، خارش و درد

سوزش، خارش و درد نشانه بعدی است. البته درد آن به نوعی گنگ است و مانند درد دندان به اندازه ای نیست که مانع خوابیدنتان شود و شما را به دندان پزشکی بکشاند. بیشتر شبیه به خارش و سوزش است و به همین دلیل بسیاری از افراد به آن توجهی ندارند.

۴٫ تغییر شکل لثه

تغییر شکل نیز علامت بیماری لثه است. در بیماری های پیشرفته، حالت کنگره ای و چاقویی خود را از دست می دهد و گرد می شود.

۵٫ ترشحات کرم رنگ از لثه

نشانه بعدی مشاهده ترشحات کرم رنگ و چرک است که در اثر فشار آن همراه با خون بیرون می زند.

۶٫ بوی بسیار بد دهان

آخرین علامت بوی بسیار بد دهان است که بسیار آزاردهنده است و از نیم متری کاملا مشخص است، دلیل آن باکتری ها و عفونت هایی است که در عمق لثه لانه کرده اند.

۶ حقیقت برای پیشگیری از بروز بیماری های لثه

۱٫ مراجعه هر ۶ ماه به دندانپزشک
  • مراجعه ادواری به دندان پزشک داشته باشید.
  • حتی اگر مشغله کاری دارید، هر ۶ ماه یک بار به دندان پزشک سر بزنید.
  • ضمن بررسی سلامت دندان ها از متخصص بخواهید سلامت لثه را هم بررسی کند.
۲٫ یادگیری نحوه درست مسواک زدن

نحوه درست مسواک زدن و نخ کشیدن دندان را بیاموزید.

۳٫ مصرف ویتامین C

باید به تغذیه خود توجه داشته باشید و از مصرف انواع میوه و سبزی تازه که منبع ویتامین مخصوصا ویتامین C هستند، غافل نشوید.

۴٫ کمتر مواد قندی مصرف کنید

بیش از ۵۰۰ نوع مایت و باکتری در دهان وجود دارد که هر چه مواد قندی کمتری مصرف کنید، مواد مغذی کمتری به آنها می رسد و امکان کنترل بیماری بیشتر می شود.

۵٫ نخ دندان بکشید
  • مسواک و نخ دندان هر ۲ مکمل هم هستند.
  • نمی توان مسواک زد و نخ دندان نکشید.
  • کیفیت مسواک بسیار مهم تر از خمیر دندان است.
  • مسواک زدن وسواسی و افراطی می تواند زمینه ساز بیماری شود.
  • بسیار مهم است که از پزشک در رابطه با نحوه درست مسواک زدن سوال کنید.
۶٫ از دهانشویه یا نمک دریا استفاده کنید

استفاده از دهانشویه ضروری نیست اما دهانشویه های آنتی پلاک در داروخانه ها موجودند و می توانید از آنها استفاده کنید. اگر مایل به خریداری دهانشویه نیستید، می توانید از نمک دریا استفاده کنید که راه حلی موثر و کم هزینه تر است.

دکتر رضا فکر آزاد
متخصص بیماری های لثه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ارتش

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن