بیماری

لرزش بدن هنگام استرس و راه های جلوگیری از آن

لرزش بدن هنگام استرس، امری شایع در میان افراد است این روند یک روند غیر ارادی و غیر قابل کنترل است و در نقاط مختلف بدن دیده می شود.

لرزش بدن هنگام استرس و راه های جلوگیری از آن

لرزش بدن هنگام استرس، امری شایع در میان افراد است این روند یک روند غیر ارادی و غیر قابل کنترل است و در نقاط مختلف بدن دیده می شود. لرزش با اصطلاح علمی رعشه جنبه های ژنتیکی و ارثی نیز می تواند داشته باشد و در سنین مختلف بروز می کند اما میزان شیوع آن در افراد بزرگسال و مسن بیشتر دیده می شود بسیاری از افراد هنگام نگرانی، اضطراب، استرس و خستگی این حالت به آن ها دست می دهد.

علت لرزش بدن هنگام استرس:

زمانی که فرد در شرایط استرس زا قرار می گیرد و دچار اضطراب و تنش می شود آدرنالین خون که وظیفه حفاظت از بدن را برعهده دارد به میزان بیشتری ترشح می شود و سیستم دفاعی بدن به خوبی عمل نمی کند و با آزاد کردن میزان زیادی از انرژی موجب ایجاد لرزش در قسمت های مختلف بدن می گردد که این امر تاثیراتی بر رفتار فرد دارد، از این رو کنترل استرس از اهمیت فوق العاده ایی برخوردار است.

لرزش بدن هنگام استرس و راه های جلوگیری از آن

انواع مختلف لرزش:

لرزش های ناشی از استرس به دو دسته پاتولوژیک و فیزیولوژیک تقسیم می گردند.

۱لرزش پاتولوژیک:

لرزش پاتولوژیک سه نوع دارد: لرزش در حالت استراحت، لرزش در حین انجام کار و لرزش فعال

۲لرزش فیزیولوژیک:

لرزش فیزیولوژیک لرزشی بدن هنگام استرس است این لرزش در حالی رخ می دهد که فرد دست ها را به طور افقی در مقابل بدن خود قرار می دهد این نوع لرزش در مواقع استرس زا و نگرانی تشدید می گردد.

علل لرزش بدن:

سرما موجب احساس لرز در بدن می گردد و موجب لرزش بدن می شود.
گاهی لرزش بدن به دلیل اختلالات بخشی از مغز رخ می دهد. این بخش ها کنترل قسمت ها مختلف بدن را بر عهده دارند و وجود این اختلالات در این بخش های موجب عدم عملکرد صحیح این بخش ها می گردد.

ضعف و مشکلات تغذیه ای یکی دیگر از علل لرزش بدن می باشد.

لرزش هایی که جنبه ی ارثی دارند و در سنین پایین تر بروز پیدا می کنند با دارو درمانی قابل حل می باشند. پر کاری غده ی تیروئید، مشکلات غددی، مصرف الکل و مواد مخدر، گزیدگی، بیماری ام اس و … از علت های مختلف دیگر لرز بدن می باشند.

موقعیت های استرس زا و لرزش بدن موقع استرس:

افراد در زندگی روزمره در شرایط عادی فشارهای روانی و استرس فراوانی را تحمل می کنند که غیرقابل کنترل و آزاردهنده می باشد. به عنوان مثال یک دانش در سر کلاس درس هنگام پاسخ دادن دچار استرس شدیدی می شود که به صورت لرزش در دست ها و یا پا بروز پیدا می کند و دیده می شود این امر کودک را بسیار آزار می دهد و تسلط و تمرکز او را از بین می بردد.

این نوع استرس و عدم کنترل آن در شرایط مشابه این نیز دیده می شوند مثل:
  • سخنرانی یک دانشجو در میان جمعیت زیاد کلاس یا یک کنفرانس علمی
  • برخورد و معاشرت با فرد جدیدی که قبلآ با او آشنایی نداشته اید
  • در جلسه ی امتحان

افرادی که که دچار لرزش بدن هنگام استرس می شوند اگر بیش از حد کافئین، چای، قهوه مصرف کنند مصرف این موارد این مشکل را در آن ها شدیدتر می کند. در مواقعی استفاده از داروهای ضد سرماخوردگی و مسکن ها نیز این مشکل را شدت می بخشد.برای غلبه بر لرزش بدن هنگام استرس شما باید فعالیت های ورزشی، مدیتیشن و یوگا را انجام دهید انجام این فعالیت ها به شما کمک می کند تا در این شرایط به خود مسلط تر باشید و بتوانید این بحران را کنترل کنید و در نهایت به کاهش استرس شما کمک زیادی می کند.

در مواقعی که این لرزش ها بسیار شدیدتر باشد و کنترل آن دشوار باشد از روش های دارو درمانی استفاده می گردد. داروهای بتابلاکر، داروی ضد سرع و داروهای آرام بخش از جمله این داروها می باشند. توجه داشته باشید که مصرف این داروها باید حتما با تجویز پزشک مصرف شود و نمی توانند به طور قطع به درمان استرس بپردازند.

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن