دمویمزاج ها

مزاج دموی

خصوصیات جسمی افراد دموی مزاج

افراد دموی مزاج درشت اندام بوده ، دارای پوستی سرخ و سفید و مو های پر پشت هستند. نبض پر و قوی دارند . خواب خوبی دارند گرچه تحمل بی خوابی هم برایشان راحت است . این افراد نه تحمل گرمای زیاد را دارند و نه تحمل سرمای زیاد ، ولی درکل تحمل سرمای زیاد بر ایشان راحت تر است . علاقه به شیرینی و ترشی دارند و تقریبا همه نوع غذا را می خورند. پوست بدن ایشان گرم ، مرطوب و نرم است.

خصوصیات روانی افراد دموی مزاج:

انسان هایی شجاع و جسور بوده ، معمولا پیشرو و رهبر گروه می باشند . به طور معمول انسان های آرامی هستند ولی سعی کنید از ظرفیت آنها سوء استفاده نکنید چراکه هنگام عصبانیت ممکن است رفتارهای مخاطره آمیزی داشته باشند .

افراد دموی مزاج همان هایی هستند که موقع عصبانیت ، به اصطلاح خون جلوی چشمانشان را میگیرد . از سویی دیگر افرادی خوش مشرب وخون گرم هستند ،  روابط عمومی خوبی دارند وعلاقه مند به شعر ، موسیقی و… نیز می با شند .

نکته : البته کسانی که با کمترین گرمی و یا با کمترین سردی اذیت می شوند ممکن است دچار ضعف مزاج باشند که نشانه ی سردی است و متاسفانه در بسیاری از موارد به اشتباه جزء افراد گرم و تر و یا معتدل دسته بندی می شوند.

توصیه های لازم برای دموی مزاج ها:

از انواع میوه، سبزی و غذاهای دریایی استفاده کنند . پیاده روی یا دویدن صبحگاهی حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه لازم است . ۶ الی ۷ ساعت خواب شبانه کافی است ، بیشتر از ۸ ساعت نخوابند . همه افراد از زود به رختخواب رفتن و زود بیدار شدن بهره می برند ولی افراد دموی مزاج باید بیشتر آن را رعایت کنند . در تابستان ها نیم ساعت استراحت یا چرت بعد از غذا بسیار مفید است. از غذاهای بافیبر بالا استفاده نمایند تا اجابت مزاج طبیعی داشته باشند . حجامت سالی ۲ الی ۳ بار برای افراد عالی است و بهتراست این کار در فصل بهار و تابستان انجام شود . اهداخون نیزسالی یک بار برایشان خوب می باشد.کم خوری یا استفاده از غذاهای کم کالری برایشان مفید است.

برخی از پرهیزهای مزاج گرم و تر (دموی):

پرخوری ، مصرف بیش از حد ادویه های تند ، انواع شورها(خیارشورو…) ، گوشت زیاد ، غذاهای نشاسته ای ، غذاهای چرب ، تخم مرغ ، خرما ، توت ، کشمش ، انبه ،  بادام ، پسته ، موز ، بادمجان و جگرسیاه .

غذاهای مفید برای مزاج گرم و تر(دموی):

استفاده ازنوشیدنی هایی که دارای مزاج سرد به ویژه سرد و خشک هستند.

نوشیدن آب خنک به همراه چند قطره آب لیمو ترش تازه ، آب زرشک ، کاهو ، خیار بوته ای ، میوه ها به خصوص سیب درختی همراه با پوست و دانه های آن  ، انار ، نارنگی، استفاده ازسالاد ،  روغن زیتون ، حبوبات و غلات جوانه زده(مثل جوانه گندم) و کدو خورشی .

مزاج گرم و تر و استعداد بیماری ها:

بیماری های قلبی عروقی .افزایش غلظت خون.

توجه : هرفرد وقتی متولد می شود  دارای یک مزاج سرشتی است و همین مزاج برای او یک حالت طبیعی است بنابراین اگر کسی مزاج گرم و خشک ، گرم و تر ، سرد و خشک ، سرد و تر، دارد به این معنی نیست که دچار بیماری ناشی از صفرا، دم ، سودا یا بلغم است .آن چیزی که باعث بیماری است غلبه ی خلط دم ، صفرا ، سودا یا بلغم  است .

علائم غلبه خون:

پری رگ ها و نبض ، سردرد و سنگینی سر ، سرخی چشم ها و صورت و بدن ، زیاد شدن خواب و احساس کسالت و خمیازه ، ایجاد دمل و بثورات پوستی و خارش ، خونریزی لثه و بینی ، خارش محل حجامت و فصد قبلی .

دیدگاهتان را بنویسید

بستن