پوست، مو و زیبایی

مشکل پوستی | توصیه ها و هشدارهای متخصصان پوست ویژه ایام تعطیلات

از بروز مشکل پوستی جلوگیری کنید

توصیه ها و هشدارهای متخصصان پوست ویژه ایام عید

بهار کم کم از راه می رسد؛ با همه زیبایی، طراوت و البته تعطیلات طولانی نوروز برای ما ایرانیان. فرصتی که قطعا می تواند مجالی برای دوری از مشغله های روزمره، صرف وقت بیشتر همراه عزیزان، سفر و… باشد، اما گاهی میان همه این خوبی ها توجه به سلامت قدری کمرنگ می شود و پس از آن باید به فکر رفع آنها از جمله بروز مشکل پوستی بود. سلامت و شادابی پوست نیز مستثنی نیست و برخی عادات رایج در زمان تعطیلات می توانند تاثیرات مطلوبی داشته باشند که در ادامه مرور می خوانید.

بی خوابی های شبانه

معمولا در ایام تعطیلات، مردم شب ها تا دیروقت مشغول دید وبازدید و تماشای تلویزیون هستند و به همین دلیل ساعت خوابیدن هم خیلی دیرتر از زمان معمول می شود. این در حالی است که خواب کافی شبانه یکی از مهم ترین اصول همیشگی حفظ شادابی و سلامت پوست است. از طرفی، دیر خوابیدن شب، دیر بیدار شدن صبح را نیز در پی دارد که این مساله نیز تاثیر خوبی بر پوست ندارد. گرچه این رویه طی یک یا دو شب نمی تواند خیلی جدی باشد اما مسلما وقتی به عادت تبدیل شود:

 • نظم خواب را به هم می زند.
 • باعث بروز مشکلات پوستی عدیده ای می شود. مانند:
 1. تورم چشم
 2. تیرگی دور چشم
 3. چروک زیر چشم ها

خوابیدن بدون پاک کردن مواد آرایشی از روی پوست

یکی از شایع ترین عادات اشتباه و آسیب رسان به پوست که باعث بروز مشکل پوستی می شود، خوابیدن بدون پاک کردن مواد آرایشی از روی صورت است. همه خانم ها به جرات می توانند اظهار کنند حداقل یک بار در زندگی خود این تجربه را داشته اند اما باید دانست اگر پوست قادر به صحبت با ما بود قطعا از این آسیب ها شکایت می کرد. از خوابیدن با صورت مملو از انواع ترکیبات آرایشی به شدت بپرهیزید زیرا تماس طولانی مدت سلول های پوست با اجزای مختلف تشکیل دهنده ترکیبات آرایشی در طول شب، روند ترمیم و بازسازی پوست و درنتیجه شادابی و سلامت آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد و می تواند در افراد مستعد منجر به بروز طیف وسیعی از ضایعات جلدی مانند بروز درماتیت های تماسی و جوش های پوستی شود.

 • در انتهای شب، زمانی را به پاک کردن مواد آرایشی اختصاص دهید.

مشکل پوستی | توصیه ها و هشدارهای متخصصان پوست ویژه ایام تعطیلات

افراط در مصرف شیرینی، آجیل و خوراکی های چرب

از جمله عادات تغذیه ای نادرست که تاثیر نامطلوبی بر سلامت پوست دارد، افراط در مصرف خوراکی های چرب و شیرین است که معمولا در ایام تعطیلات به خاطر مهمانی ها و تمایل به مصرف انواع شیرینی، آجیل و… شایع است. این حالت عاملی است که:پ

 • اضافه وزن و چاقی را در پی دارد.
 • می تواند زمینه ساز مشکلات پوستی مختلفی مانند جوش و آکنه شود.

بی توجهی به پاکسازی پوست و استعمال نامرتب کرم ضدآفتاب

مراقبت های روزانه پوست از جمله استعمال مرتب کرم ضد آفتاب و پاکسازی پوست معمولا طی دوران تعطیلات بنابر دلایلی مانند عجله برای بیرون رفتن از منزل، شرایط سفر، خواب و… فراموش می شود. درواقع پوست همیشه در مواجهه با عوامل محیطی مانند تشعشعات ماورای بنفش نور خورشید یا آلودگی هایی مانند دود سیگار، گردوغبار، آلاینده های جوی، ذرات باقی مانده از مواد آرایشی، سبوم، سلول های مرده پوست و… است. عدم پاکسازی پوست منجر به تجمع آلودگی ها و سلول های مرده روی پوست و درنتیجه بروز عوارض جلدی متعدد و کاهش طراوت و شادابی پوست می شود. از طرفی باتوجه به طولانی شدن روزها و درنتیجه مواجهه بیشتر با نور خورشید؛ استفاده نامرتب از کرم ضد آفتاب می تواند به تدریج زمینه ساز عوارض جلدی متعددی شود.مانند:

 • ایجاد کک و مک
 • تیرگی های پوستی
 • تشدید برخی بیماری های پوستی

بی تحرکی و تنبلی

گرچه تعطیلات نوروز فرصت خوبی برای استراحت و تجدید قوا برای آغاز فعالیت های روزمره و کاری است، مسلما به معنای صرفا خوردن و خوابیدن نخواهد بود. کاهش شدید فعالیت بدنی در تعطیلات نسبتا طولانی نوروز علاوه بر تقویت زمینه اضافه وزن روی سلامت و شادابی پوست نیز تاثیر سوء می گذارد و باعث بروز مشکل پوستی می شود. تعجب نکنید! پژوهشگران کنار اشاره به تاثیرات متعدد ورزش بر سلامت جسم و روح یادآور می شوند افرادی که به طور منظم ۲ تا ۳ بار در هفته به مدت حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی دارند، پوست جوان و شاداب تری نسبت به دیگران دارند زیرا ورزش:

 • از طریق افزایش خونرسانی به پوست موجب بهبود تغذیه سلول های پوستی می شود.
 • باعث اکسیژن رسانی به سلول های پوستی می شود.
 • باعث تسهیل دفع مواد زائد از آن می شود.

که طراوت و درخشندگی هرچه بیشتر پوست را به دنبال خواهد داشت.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن