اخبار

معرفی سامانه و اپلیکیشن تی تک | اپلیکیشن حوزه سلامت

در این بخش به معرفی یکی دیگر از اپلیکیشن های حوزه سلامتی به نام (تی تک) خواهیم پرداخت ، درادامه با ما همراه باشید.

 

معرفی نرم افزار تی تک :

امروزه یکی از دغدغه های اصلی مردم جهت استفاده از فرآورده های سلامت محور (اعم از دارو، غذا و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و …)، آگاهی از اصالت فرآورده می باشد. از این رو سازمان غذا و دارو بر آن شد تا نرم افزار تی تک را جهت کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت‌محور توسط عموم مردم، ایجاد نماید.

با استفاده از این برنامه می توانید به کاتالوگ الکترونیکی دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی- دارویی، فراورده های طبیعی گیاهی و سنتی، مکمل های غذایی- دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی، فراورده های غذایی و سایر فراورده های سلامت محور دسترسی یابید و همچنین از اصالت آنها مطمئن شوید. سامانه «رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت فراورده های سلامت محور سازمان غذا و داروی کشور» جهت رسیدن به اهدافی از جمله موارد زیر راه اندازی شده است.

برای اطمینان از اصالت فرآورده، پس از خراشیدن لایه رویی برچسب زرد رنگ کنترل اصالت و استعلام کد ۱۶ رقمی آن توسط کاربر، نرم افزار تی تک به سامانه کنترل اصالت سازمان غذا و دارو متصل شده و نتیجه استعلام را به کاربر نمایش می‌دهد.

قابلیت های سامانه تی تک :

 • نمایش کاتالوگ فرآورده های سلامت محور از طریق اسکن بارکد یا استعلام شناسه UID فرآورده
 • نمایش اطلاعات دارویی از قبیل نحوه مصرف، قیمت، محصولات مشابه و …
 • نمایش لیست داروخانه‌های نزدیک به کاربر
 • ثبت شکایات مردمی در خصوص خدمات داروخانه، فروشگاه و دیگر ارگان‌های وابسته به حوزه سلامت‌محور
 • ثبت گزارش‌های عوارض دارویی و تجهیزات و ملزومات پزشکی
 • جستجوی داروهای کمیاب جهت مشاهده موجودی داروخانه ها (این بخش در این بخش دسترس می باشد.)

برای دانلود اپلیکیشن از لینک زیر اقدام کنید

 

 

هدف از سامانه «رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت فراورده های سلامت محور سازمان غذا و داروی کشور» :

سامانه رهگیری ، ردیابی و کنترل اصالت فراورده های سلامت محور در راستای افزایش آگاهی و کاهش قاچاق کالا و مخاطرات کالاها و فراورده های تقلبی امکانات زیر را در این سامانه ارائه می دهد.

 • ایجاد امکان کنترل اصالت فراورده های سلامت محور برای مصرف کنندگان به منظور جلوگیری ا ز مخاطرات فراورده های تقلبی (غیر مجاز، قاچاق، جعلی، با هویت و برچسب مجعول، با هویت غیر مرتبط، مسروقه و غیره). ▪ ایجاد سیستم واکنش سریع و فراخوان (Recall) محصولات نامنطبق با شاخص های نظام سلامت، در سراسر کشور در کلیه سطوح.
 • بهینه سازی مدیریت و نظارت بر روند مداخلات پس از فروش (فراخوان اجباری، اطلاع رسانی های خاص و غیره) با توجه به اهمیت جایگاه دارو و وضعیت تقلبات مربوطه.
 • نظارت بر زنجیره تامین، توزیع، عرضه و مصرف محصولات سلامت محور (دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی- دارویی، فراورده های طبیعی گیاهی و سنتی، مکمل های غذایی- دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی، فراورده های غذایی و سایر فراورده های سلامت محور) در سطح کشور.
 • ایجاد نظام رهگیری و ردیابی محصولات سلامت محور در طول زنجیره تامین این گونه محصولات و ایجاد نظام پایش و کنترل کیفی و کمی محصولات سلامت محور براساس مدل های آمایش سرزمینی در کلیه سطوح.
 • ایجاد بستر اطلاعاتی لازم جهت مدیریت کلان وضعیت موجودی کشور به منظور برنامه ریزی های خرد و کلان بنگاه ها و سازمان های مختلف.
 • فراهم ساختن زیر ساخت های اطلاعاتی لازم جهت پیاده سازی سیستم های کنترل وضعیت بازارهای موازی (واردات و غیره) در ارتباط با اقلام سلامت محور.
 • ایجاد زیر ساخت های اطلاعاتی جهت کنترل وضعیت فراورده های سلامت محور از منظر نمونه های غیر قانونی و قاچاق در سطح کلان.
 • ایجاد امکان حمایت از برندهای دارای هویت توسط صاحبان آنها.

تی تک و خبرگزاری شمیم سلامتی :

به گزارش خبرگزاری شمیم سلامتی مدیر کل دفتر برنامه ریزی ،پایش ،بهبود فرآیندها و امور استانهای سازمان غذا و داروی کشور گفت: با راه اندازی این سامانه مشترک بین وزارت بهداشت و گمرک کشور، زمینه رهگیری واردات و شبکه توزیع داروها و مکمل ها فراهم می شود.
آقای مهدی زاده در نشست معاونان غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی منطقه هفت کشور در شهرکرد افزود:با”تی تک” واردات ، صادرات و توزیع انواع داروها و مکمل های کدرهگیری دریافت می کنندومشتریان می توانندبا ورود به این سامانه اصالت محصولات مصرفی را مشاهده کنند و از قاچاق نبودن آنها مطمئن شوند.
وی گفت:اصالت تمام داروها ومکمل ها درکشورتائید وبرچسب مخصوص بر روی جلد آنها نصب می شود.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی ،پایش ،بهبود فرآیندها و امور استانهای سازمان غذا و داروی کشور افزود: کمبود دارودرکشور وجود ندارد و برخی اقلام خاص هم بسرعت تامین خواهد شد و جای نگرانی نیست .
نشست معاونان غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی منطقه هفت کشور شامل اصفهان ،یزد ، کاشان و چهار محال و بختیاری به میزبانی شهرکرد برای بررسی مشکلات ، ایجاد وحدت رویه اجرای ائین نامه های وزارت بهداشت و هماهنگی بیشتر درخصوص نظارزت بر داروخانه ها و مراکز توزیع دارو برگزار شد .

برای دانلود اپلیکیشن روی لینک زیر کلیک کنید

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن