سلامت

مواد شوینده و اگزما | نکاتی باید در مصرف مواد شوینده رعایت کنید

با اگزما به استقبال نوروز نروید!

خانم ها و آقایان دست نگه دارید! خانه تکانی بدون رعایت نکات سلامت را همین حالا رها کنید. حتما شما هم می دانید یکی از مشکلات شایعی که ممکن است حین خانه تکانی و کار با مواد شوینده آن روبرو شویم، اگزمای پوستی است. به طور حتم رفتن به مهمانی و دید و بازدید آن هم با دستانی خشک و متورم خوشایند نیست. از اینها گذشته اگزما در مراحل پیشرفته می تواند کار را به عفونت هم بکشاند و دردسرهای زیادی ایجاد کند. پس با پوست خود مهربان باشید و قبل از انجام تمیزکاری مقاله زیر را بخوانید.

مواد شوینده و اگزما | نکاتی باید در مصرف مواد شوینده رعایت کنید

چگونه جلوی اگزمای ناشی از مواد شوینده را بگیریم؟

آب، صابون و همه مواد شوینده روزانه اگر به شیوه اصولی مصرف نشوند به پوست آسیب می رسانند. به علاوه، گرد و خاک نیز پوست را خشک می کند. برای حفظ سلامت پوست باید اقدامات پیشگیرانه انجام شود. بهتر است از آسیب ها آگاه باشید تا بتوانید مشکل را به درستی حل کنید. از شستشو گزیزی نیست؛ پس باید چاره ای مناسب اندیشید. مهم ترین نکات درباره استفاده از مواد شوینده:

 • پوشیدن دستکش پلاستیکی حین انجام کار است تا تماسی با مواد شوینده برقرار نشود.
 • دستکش فقط برای زمان شستشو نیست و خاک هم عامل مهمی در آسیب به پوست است.
 • زمان گردگیری دستکش نخی بپوشید.
 • در برخی افراد که پوست حساسی دارند، دستکش پلاستیکی نیز عامل بروز اگزماست. (اگر شما هم جزو گروه های حساس هستید، برای شست و شو ابتدا از دستکش نخی به عنوان لایه زیرین و بعد از دستکش پلاستیکی استفاده کنید).
 • به هیچ وجه از دستکشی که تاریخ مصرف آن تمام شده، استفاده نکنید.
 • دستکش هایی که به هم می چسبند، محرک پوست و دشمن سلامت آن هستند.

اگزما را چطور تشخیص دهیم؟

در واقع پوست خشک مستعد ایجاد اگزماست. پوست برخی افراد خشک است و گاهی افرادی بدون تماس با مواد شوینده هم احساس خشکی پوست دارند. البته تعداد این موارد زیاد نیست و بیشتر کسانی که دچار اگزما و خشکی پوست می شوند، نکات مراقبت از پوست را جدی نمی گیرند. استفاده بیش از اندازه از صابون ها و مواد ضدعفونی کنندها دستهایی خشک برای شما به جا می گذارند و همین مساله این باور را در شما ایجاد می کند که منشاء خشکی پوست جنبه ارثی دارد اما واقعیت این است بیشتر افرادی که دچار این مشکل می شوند، شیوه های رفتاری را رعایت نمی کنند و درد خشکی پوست را تحمل می کنند.

نشانه های اگزما چیست؟

اولین علامتی که در اگزما بروز می کند، همان خشکی است. اگر این بیماری به موقع درمان نشود و همچنان ادامه پیدا کند، سوزش و خارش نیز به آن اضافه می شود و در مرحله بعد ممکن است پوسته های ریزی در سطح پوست ایجاد شود. البته کار به همین جا ختم نمی شود و اگر باز هم به شیوه های قبلی ادامه دهید، ممکن است سطح نازک پوست از بین برود، درست مانند زمانی که پوست روی سطحی کشیده شده، شاید از بین رفتن پوست در اثر تماس با آسفالت که بسیاری از ما در زمین خوردن های کودکی تجربه کرده ایم، مثال خوبی برای این مرحله از اگزما باشد. داستان پیشرفت بیماری همچنان ادامه دارد و اگر بدون درمان رها شود:

 • پوست ترک می خورد.
 • حتی دچار خونریزی و درنتیجه ورود میکروب ها می شود.
 • در نهایت عفونت هم همسو با اگزما دردسرساز خواهد شد.

چه کسانی ممکن است بیشتر گرفتار اگزما شوند؟

برخی افراد با بیماری های زمینه ای باید بیشتر مراقب باشند. افراد آلرژیک نیز مستعد اگزما هستند. در کل کسانی که بدنشان با مصرف داروها واکنش نشان می دهد، زودتر دچار اگزما می شوند. به طور معمول میزان بروز اگزما در خانم ها بیشتر از آقایان است و کودکان هم بیشتر از برزگسالان درگیر می شوند. برخی افراد با بیماری های خاص که داروهای ویژه ای مصرف می کنند هم در معرض خطرند. دیابتی هم باید مراقب باشند چون ممکن است در فرایند درمان اگزمای پیشرفته بیشتر در معرض خطر باشند. به طور کلی، آب و هوای منطقه ای که افراد در آن زندگی می کنند، هم در بروز اگزما موثر است. اگزما با سرما و آفتاب شدید دوستی دیرینه ای دارد.

برای درمان حتما باید از کورتون استفاده کنیم؟ آیا مصرف کورتون عوارض دارد؟

در واقع بهترین درمان رعایت همین نکات ساده ای است که درباره آن به شما توضیح دادیم. درست است که کورتون می تواند اگزما را درمان کند اما نباید مدام به بدنتان آسیب بزنید و دنبال مصرف دارو باشید. عاقلانه تر این است که از ابتدا آسیبی به خودتان وارد نکنید. اساس درمان پیشگیری از اتفاق است. اگر یک بار دچار اگزما شدید، باید همیشه نکات ساده را رعایت کنید و دلتان را به درمان خوش نکنید. شرایط را خوب بررسی کنید و ببینید چه عاملی باعث بروز اگزما شده سپس از آن دوری کنید.

 • دلیلی ندارد در اولین قدم سراغ مصرف کورتون بروید.
 • گاهی عادت به مصرف یک کرم نرم کننده ساده می تواند به پوستتان جانی تازه بدهد.

استفاده از داروهای خوراکی مانند کورتون زمانی شروع می شود که فرد از همه درمان های ساده استفاده کرده اما هنوز درمان نشده است. در همه درمان های پوستی باید این نکته را رعایت کرد مثلا اگر صورت شما لک داشته باشد و بهترین درمان را انجام بدهید، با قرار گرفتن در معرض آفتاب دوباره لکها ایجاد می شوند و زحمات درمانی شما هدر می رود.

چه زمانی نیاز است برای درمان اگزما به پزشک مراجعه کرد؟

در مراحل اولیه حتما نیازی به پزشک نیست. اگر دستتان کمی قرمز شده یا صورتتان گل انداخته، معمولا می توانید با استفاده از مرطوب کننده ها اوضاع را بهبود ببخشید. اگر هم به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب دچار این مشکل شده اید از آفتاب دوری کنید و مصرف کرم ضد آفتاب را در دستور کار خود قرار دهید. گاهی با قرار دادن روسری روی قسمت هایی از پوست صورت با استفاده از شال گردن می توان مشکلات اگزما را بهبود بخشید. حتی اگر کرم ساده ای هم در دسترستان نبود، می توانید به سادگی با استفاده از روغن خوراکی به داد پوستتان برسید. در مراحل اولیه هر ضماد چربی سازی مفید است.

با سوختگی های ناشی از مواد شوینده قوی چه کنیم؟

اگر با مواد شوینده قوی مانند وایتکس یا جوهر نمک یا هر ماده دیگری دچار سوختگی شدید:

 • سریع موضع را بشویید تا مواد محرک از سطح پوست پاک شوند.
 • اگر این مواد بیشتر روی پوست بمانند، همچنان به کارشان ادامه می دهند و پوست را عمیق تر می سوزانند.

در مرحله اول هدف ما تنها رقیق کردن ماده قلیایی یا اسیدی به میزانی است که از روی سطح پوست از بین برود.

 • دمای آب حین شستشو باید به میزانی باشد که اذیت نشوید.
 • اگر آب خیلی داغ یا خیلی سرد باشد، چربی پوست را از بین می برد و آسیب زاست.
 • در قدم بعدی کرمی برای چرب کردن پوست استفاده کنید.
 • اگر کرم سوختگی در دسترستان بود، بهتر است از آن استفاده کنید.

کرم نقش پانسمان دارد و نیازی به استفاده از گاز استریل نیست اما در شرایطی که پوست دچار زخم یا کندگی تاول شده، بهتر است گاز استریل روی آن قرار دهید. در کل در هر بیماری پوستی که تاول ایجاد شده، بهترین راه حل این است که آن را روی سطح پوست حفظ کنید.

بهترین پانسمان همان تاول است که مانع ارتباط پوست زیرین با میکروب ها و محیط بیرون می شود.

آیا آثار ناشی از سوختگی با مواد شوینده روی پوست باقی می ماند؟

اگر تاول کنده شود با احتمال بیشتری امکان باقی ماندن آثار زخم روی پوست وجود دارد اما اگر کنده شد، چاره ای نیست، فقط سعی کنید با قرار دادن گاز استریل به تمیز ماندن زخم کمک کنید. برای جلوگیری از آثار به جا مانده بهتر است به پزشک مراجعه و از کرم هایی استفاده کنید تا شرایط بهبود پیدا کند.

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن