بیماری

میخچه و پینه؛ از تفاوت آنها تا تشخیص و درمان های مرسوم!

میخچه و پینه، از تشخیص تا درمان

میخچه و پینه

میخچه و پینه

پینه (callus) به منطقه سفت و بیش از حد شاخی شده ای از پوست گفته می شود که در واکنش به تماس با فشار مکرر نسبتا ضخیم شده و معمولی بی ضرر است ولی گاهی ممکن است عفونی شود. پینه اغلب روی کف دست یا پا ایجاد می شود.

مواردی که باعث بروز پینه می شود:

  • برداشتن اجسام سنگین، بدون استفاده از دستکش
  • پوشیدن کفش تنگ
  • محل تماس انگشتان دست نوازندگان آلات موسیقی با سیم
  • در کف پای رقصنده ها
  • انگشتان دست نویسندگان
  • انگشت دست افرادی که دایما به بازی های ویدیویی مشغول هستند. (به ویژه در صورتی که کنترل دستگاه به شکل D طراحی نشده باشد) .

پینه ها اگر چه اغلب در پا ایجاد می شوند ممکن است در واکنش به فشار متوسط و دایمی در هر نقطه از بدن به وجود بیایند.

میخچه (clavus یا corn)

نوع خاصی از پینه است که به شکل پوست مرده، بر روی سطح نازک یا صاف و بدون موی پوست (به ویژه در پشت انگشتان دست یا پا) ایجاد می شود و گاهی هم بر روی سطوح ضخیم تر پوست کف دست یا پا به وجود می آید.

میخچه سخت

میخچه های سخت بر روی سطوح خشک و صاف پوست بوجود می آیند و مرکز میخچه سفت است.

میخچه نرم

میخچه های نرم بر روی سطوح نرم و مرطوب (اغلب بین دو انگشت مجاور ) به وجود می آیند و مرکز میخچه سفت است.

علل ایجاد آنها

۱٫میخچه

اگر ناخن انگشت دست یا پا به طور مداوم به پوست انگشت مجاور خود مالیده شود، ممکن است میخچه در لبه ناخن به وجود آید که درمان می تواند مشکل باشد زیرا اغلب، علت ایجاد آنها ناخن است.

۲٫پینه

بعضی بیماری ها مانند سیفیلیس و برخی سموم، مثل ارسنیک می توانند موجب بروز پینه شوند.

پینه های بسیار ضخیم ممکن است در ناحیه گوشتی زیر انگشتان، در انتهای کف پای دوندگان ایجاد شود.

درمان‌های مرسوم

تراشیدن یا ساییدن پینه، روش درمانی متداول آن است. در بسیاری از موارد تغییر در عملکرد پا، با استفاده از وسایل ارتوپدی کاهش دهنده فشار و سایش ضرورت می یابد. قرار دادن کفی در کفش اساسی ترین اقدام است می توان از اسید سالیسیلیک ۵/۰ تا ۴۰ درصد با تجویز پزشک استفاده کرد. در سایر موارد، برطرف نمودن فشار با استفاده از جراحی، ضروری است.

توجه

از بریدن آنها خودداری کنید زیرا این کار میتواند موجب خونریزی و عفونت شود.

در افراد مبتلا به مرض قند (دیابت شیرین)، رسیدن مواد غذایی به وسیله رگها به پوست که اغلب در اثر گرفتاری مویرگ ها دچار اشکال است، به دلیل ضخیم شدگی پوست تشدید می شود. از طرفی، نیروهای ایجاد کننده فشار که موجب بروز پینه و میخچه شده اند می توانند مویرگها را پاره کنند و به خونریزی در داخل پینه و میخچه بیانجامند.

گاهی تجمع کوچکی از خون (هماتوم؛ hematoma ) به وجود می آید که چنان چه بیرون راه پیدا کند ممکن است عفونت و به دنبال آن، زخم ایجاد شود. عفونت پا در اشخاص مبتلا به دیابت، علت اصلی قطع اندام است.

نکته

اغلب، بروز خونریزی در داخل پینه یا میخچه، از نخستین علایم بیماری دیابت (مرض قند) است که حتی پیش از بالا رفتن قند خون روی می دهد.

پرسش و پاسخ

  • برای پیشگیری از ایجاد میخچه پا چه باید کرد؟

کفش تنگ یا گشاد نپوشید. در صورتی که کفش های شما موجب سایش می شوند. یک لایه محافظ در زیر پاشنه قرار دهید.

منبع: کتاب راهنمای جامع سلامت در خانواده

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن