پوست، مو و زیبایی

ناراحتی های پوستی که در مهمانی ها و تعطیلات بروز می کنند

رعایت نکاتی که از بروز ناراحتی های پوستی جلوگیری می کند

در دوران تعطیلات نوروز و به خصوص سفرهای نوروزی برخی نکات ضروری بهداشتی در مورد پوست به خصوص نسبت به کودکان جدی گرفته نمی شود، حال آنکه پوست نوزادان و کودکان لطیف و حساس است و بیشتر مستعد ابتلا به ناراحتی های پوستی خواهد بود. به همین دلیل انتخاب محصولات بهداشتی نامناسب یا شستشوی ناکافی زمینه ساز حساسیت و تحریکات پوستی می شود.

استفاده مشترک از وسایل شخصی

بسیار دیده می شود زمانی که در مهمانی، نیاز به شستشوی کودک وجود دارد مادر از شوینده ای که میزبان در اختیار وی قرار می دهد استفاده می کند، بی آنکه توجه داشته باشد محصول ممکن است برای پوست کودک مناسب نباشد. علاوه بر این اگر حوله و لباس کافی همراه نداشته باشد نیز از وسایل کودکان میزبان استفاده می شود که این مساله اوضاع را بدتر خواهد کرد. حوله و لباس به خصوص لباس های زیر فقط مختص استفاده شخصی است. زیرا:

 • باکتری های پوستی و احیانا قارچ، انگل و عوامل بیماری زا به فرد دیگر سرایت می کند.
 • این موارد زمینه ساز عفونت های میکروبی و قارچی خواهد شد.

این مساله در مورد استفاده از رختخواب، روسری، شانه یا دیگر وسایلی که مستقیم با پوست در تماس است نیز وجود دارد. باید اشاره کرد آلودگی به شپش به عنوان یکی از شایع ترین مشکلات پوست و مو در کودکان از این طریق به سرعت سرایت می کند. توصیه می شود والدین همیشه حتی در مهمانی ها وسایل ضروری و ملحفه تمیز کودک را همراه داشته باشند تا زمینه بروز ناراحتی های پوستی کودکان کاهش یابد.

بی توجهی به بهداشت کودک

در سفر طی مدت سفرهای نوروزی ممکن است به دلیل سرد بودن حمام یا گرمای هوا و… شرایطی پیش بیاید که کودک چند روز به حمام نرود، در حالی که عرق، گردوغبار و چربی ها روی پوست جمع می شود و عامل خارش و ابتلا به عفونت های پوستی می شود.

 • هنگام شستشو حتما استفاده از شوینده های مخصوص کودک ضروری است تا زمینه خارش و تحریکات پوستی کاهش یابد.

ناراحتی های پوستی که در مهمانی ها و تعطیلات بروز می کنند

اگر به هیچ وجه امکان حمام کردن وجود ندارد، با استفاده از دستمال بهداشتی مخصوص بدن کودک یک بار در روز تمیز و کرم مخصوص استفاده شود تا از خشکی پوست پیشگیری شود. علاوه بر حمام، تمیز کردن مرتب دست ها و صورت کودک ضروری است و در صورت دسترسی نداشتن به آب باید ژل های مناسب ضدعفونی کننده به خصوص پیش از غذا خوردن استفاده شود. از شستشوی کامل دستگاه تناسلی کودک نیز به دلیل عجله در سفر و مهمانی نباید غافل شد. پس از شستشو، بدن کودک باید با دستمال بهداشتی خشک و لباس زیر به خصوص در مورد دختربچه ها مرتب تعویض شود. رعایت نکردن بهداشت به سرعت سبب انتقال باکتری ها و آلودگی ها می شود و مشکلاتی مانند خارش و سوزش به دنبال دارد.

مواردی که سلامت پوست را به خطر می اندازند اما گاهی فراموش می شوند

ممکن است وقتی به مهمانی می روید متوجه شوید کرم مرطوب کننده یا دیگر وسایل آرایشی مورد نیاز را فراموش کرده اید. یکی از اشتباهات رایج، قرض گرفتن این وسایل از دیگران است. معمولا این مساله در مورد کرم‌ها به کرات دیده می شود، حال آنکه زمانی که فرد مقداری از کرم را از بسته بندی برمی دارد، باکتری های پوستی به کرم منتقل می شود و زمانی که فرد دیگری از آن استفاده می کند، آنها را به پوست خود منتقل خواهد کرد. از طرفی شرایط بهداشتی و خصوصیات پوستی افراد با هم متفاوت است و زمینه ساز ناراحتی هایی مانند حساسیت، اگزما و… می شود. همچنین عجله داشتن به عنوان مثال در طول سفر باعث می شود خانم ها بدون شستشوی کامل دست‌ها، مقداری لوسیون پاک کننده را روی دستمال بریزند تا مواد آرایشی را پاک کنند. این حالت:

 • آلودگی های بسیار زیاد دست ها را به صورت منتقل می کند.
 • زمینه ساز ناراحتی های پوستی و حتی چشم می شود.

شستشوی صحیح پوست

شستشوی سریع پوست و بدون آبکشی کامل مواد شوینده از روی صورت یکی دیگر از نتایج عجله داشتن است، در حالی که پس از استفاده از این مواد باید پوست را با آب فراوان البته بدون کشیدگی محکم دست، شست و به آرامی با حوله یا دستمال بهداشتی خشک کرد. در صورت پاک کردن مواد آرایشی با دستمال های حاوی مواد پاک کننده، پس از استفاده آن را دور بیندازید و هرگز دوباره استفاده نکنید. زیرا ترکیبات شیمیایی موجود در مواد آرایشی زمینه رشد و تکثیر باکتری ها را تسهیل می کنند و زمینه ساز ناراحتی های پوستی می شوند. مراقبت های همیشگی پوست را رعایت کنید. مانند:

 • پاکسازی شستشوی روزانه با شوینده متناسب پوست
 • استفاده از کرم های مرطوب کننده
 • استفاده از ضد آفتاب
 • هرگز از صابون های قالبی در اماکن عمومی استفاده نکنید.

تجربه هایی که دیگران در مورد استفاده از محصولات بهداشتی دارند برای شما ممکن است مناسب نباشد. زیرا:

 • هر فردی شرایط فیزیولوژیک خاصی دارد.
 • مسلما روند درمان ناراحتی های پوستی در همه افراد یکسان نیست.

هنگام اقامت در هر محلی غیر از منزل خود:

 • ملحفه تمیز همراه داشته باشید.
 • حتی الامکان روی بالش بیندازید.

منبع:سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

بستن