روان شناسی

نشانه ها و علائم استرس در مردان

نشانه های استرس در مردان با توجه به سبک زندگی متفاوت می باشد. وقتی فشارهای روانی یا محیطی وارد شده بر فرد فراتر از توان کنترلی و راهکارهای مقابله ای او باشد استرس به وجود می آید.

نشانه ها و علائم استرس در مردان

نشانه های استرس در مردان با توجه به سبک زندگی متفاوت می باشد. وقتی فشارهای روانی یا محیطی وارد شده بر فرد فراتر از توان کنترلی و راهکارهای مقابله ای او باشد استرس به وجود می آید.
استرس ممکن است هر شخصی را فراتر از جنسیت در شرایط مختلف تحت تاثیر قرار دهد. گرچه زنان معمولا بیشتر از مردان دچار استرس می شوند، ولی مردان با وجود استرس های مالی و اجتماعی کمتر تمایل به صحبت در مورد آن دارند.
حتی نحوه مدیریت استرس بین زنان و مردان متفاوت می باشد. به همین دلیل با بالا رفتن سطح استرس، ممکن است مردان بیشتر در معرض آسیب قرار بگیرند.
مشاوره روانشناسی یکی از روش هایی است که به مردان کمک می کند تا بهتر بتوانند در مقابل استرس روش های کاربردی را استفاده نمایند.

اندازه گیری میزان استرس در مردان

استرس را می توان از روش های مختلفی اندازه گیری کرد، اما بهترین روش برای اندازه گیری استرس در مرداناستفاده از گزارش های فردی است. طی این روش فرد تجربیات، رویدادها و احساسات خاص خود را در یک مقیاس مشخص تعریف می کند.

در پژوهشی برخی رویدادهای استرس زای زندگی را بررسی کردند، طبق نتایج مرگ همسر و مرگ یکی از عزیزان بیبشتر عامل استرس زا محسوب شد. با این حال نمی توان این نتیجه را به همه افراد نسبت داد، عوامل استرس زا برای هر مردی نیاز به بررسی و یافتن راه حلی به خصوص دارد.

نشانه ها و علائم جسمانی استرس در مردان

استرس و اضطراب یک تجربه فردی است که نشانه هایش در هر شخص به طور خاصی بروز می کند.
استرس در مردان نشانه های فیزیکی خاصی دارد از جمله درد قفسه سینه، تپش قلب، فشارخون بالا، تنگی نفس، خستگی، کاهش یا افزایش میل جنسی، مشکلات نعوظ، درد عضلانی مانند درد پشت گردن، سر درد، احساس گلودرد و خشکی گلو، سو هاضمه، یبوست یا اسهال، گرفتگی معده، افزایش یا کاهش وزن و مشکلات پوستی اشاره داشت. اغلب افراد در زمان بروز این مشکلات به پزشک مراجعه می کنند، اما چون ریشه اصلی مشکل یعنی علائم استرس از بین نرفته، مشکلات جسمانی بعدی نیز به سراغ آن ها می آید.

علائم روانی استرس و اضطراب در مردان

استرس و اضطراب در مردان به صورت نشانه های روحی و روانی نیز بروز پیدا می کند که مهمترین این نشانه ها عبارتند از غمگینی، افسردگی، گوشه گیری و انزوا، بی خوابی، نوسانات خلقی، نگرانی، تحریک پذیری شدید، خشونت یا کاهش کنترل خشم و احساس نا امنی. مردان با نادیده گرفتن این نشانه ها و یا رفتارهایی مخرب در صدد بهبود خود می باشند.

علایم رفتاری استرس و اضطراب در مردان

از جمله علائم رفتاری استرس در مردان می توان به کاهش بهره وری، نارضایتی شغلی، تغییرات در روابط، ورزش کمتر، رفتار های اجباری وسواسی، قماربازی، افزایش سیگار کشیدن و افزایش مصرف الکل و مواد مخدر اشاره داشت.
مردان در واقع با چنین رفتارهایی در کوتاه مدت استرس را از خود دور کرده و احساسات خوشایند را نیز تجربه می کنند، اما طولی نمی کشد که علاوه بر عوامل استرس زای پیشین با مشکلات جدیدتری باید دست و پنجه نرم کنند. همین موضوع آن ها را بیشتر به سمت رفتارهای مخرب می کشاند.
استفاده از داروهای ضد اضطراب به دلیل سرعت تاثیرش بر اضطراب، در میان مردان رایج تر می باشد.

استرس چگونه سلامتی مردان را تحت تاثیر قرار می دهد؟

طبق تحقیقات انجام شده استرس در مردان با ابتلا به بیماری های قلبی، مشکلات مزمن معده، انواع سرطان ها مانند سرطان پروستات همراه است.
استرس همچنین باعث مشکلات جنسی و اختلال نعوظ و ناباروری در مردان می شود.
مردهایی که در معرض استرس قرار دارند به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شان به احتمال بیشتری دچار عفونت می شوند.

حقایقی در مورد استرس در مردان که حتما باید بدانید

هر چند تجربه استرس در زنان بیشتر از مردان است ولی برعکس زنان، مردان از توانایی خوبی برای مدیریت استرس خود برخوردار نیستند.
به طوری که احتمال گوشه گیری اجتماعی یا تجربه افسردگی به دلیل استرس شغلی در مردان بیشتر می باشد و مردان با استرس مزمن متحمل ناتوانی های روانی بیشتری می شوند.

بسیاری از مردان به استرس و افسردگی به عنوان نشانه های ضعف خود می نگرند، پس برای درمان اقدام نمی کنند و این موضوع باعث تشدید افسردگی در آن ها می شود.
از طرفی برای مقابله با استرس به جای بهره گیری از خدمات روان درمانی به رفتار های جبرانی اشتباه مانند قمار، مصرف مواد مخدر و روابط جنسی پر خطر روی می آورند که چرخه معیوبی برای گسترش یافتن استرس می شود.

به همین دلیل توصیه می شود در صورت تجربه استرس هر چه زودتر برای درمان استرس و اضطراب خود اقدام نمایید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن