سلامت

نور آبی صفحه تلفن احتمال نابینایی را افزایش می دهد

نور آبی صفحه تلفن احتمال نابینایی را افزایش می دهد

نابینایی

دانشمندان دریافته اند چگونه نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش تلفن های هوشمند، لپ تاپ‌ها و سایر وسایل دیجیتال می تواند به چشم آسیب بزند.

نابینایی

به گزارش گاردین، پژوهشگران در دانشگاه تولدو در آمریکا متوجه شده اند که قرار گرفتن بلندمدت در معرض نور آبی تولید مولکول های سمی را در سلول های حساس به نور چشم برمی انگیزد که می تواند باعث:

  • تحلیل رفتن لکه زرد در شبکیه چشم (پرده حساس به نور در پشت چشم) شود.
  • دید مرکزی را مختل کند.این عارضه را «دژنراسیون ماکولا» می نامند.
نابینایی
دژنراسیون ماکولا

نور آبی که طول موج کوتاه تر و انرژی بیشتری نسبت به سایر رنگهای نور دارد، می تواند به تدریج باعث آسیب رساندن به چشم ها شود.

لکه زرد شبکیه

به گفته این پژوهشگران، تاثیر نور آبی بر بینایی با آسیب رساندن به شبکیه چشم مساله شناخته شده‌ای است. یافته های این بررسی نشان می دهد چگونه این آسیب رخ می دهد و پژوهشگران امیدوارند یافته هایشان به ایجاد درمان هایی برای کند کردن روند تحلیل رفتن لکه زرد شبکیه چشم بینجامد.

رتینال

دژنراسیون ماکولا میان افراد در دهه های ۵ و ۶ زندگی شایع تر است و به از دست رفتن عمده توانایی بینایی می انجامد. این بیماری نتیجه از بین رفتن گیرنده های بینایی یعنی سلول های حساس به نور در شبکیه است. سلول های گیرنده نوری در شبکیه چشم، برای حس کردن نور و رساندن پیام به مغز، نیاز به مولکول هایی به نام «رتینال» دارند.

نکته:

این پژوهشگران دریافتند قرار گرفتن در معرض نور آبی باعث می شود زنجیره ای از واکنش ها در سلول های گیرنده نوری راه بیفتد که به ایجاد مولکول های سمی در آنها منجر می شود.

اگر نور آبی به رتینال بتابد:

  • این مولکول در پیام رسان قرارگرفته در غشای سلول حل می شود
  • در نهایت سلول گیرنده نوری می میرد.

سلول های گیرنده نوری در چشم بازتولید نمی شوند و هنگامی که می میرند، جایگزینی ندارند.

نابینایی

آلفا توکوفرول

دانشمندان متوجه شدند نور آبی به تنهایی یا رتینال بدون نور آبی اثری بر سلول ها ندارد.

مولکولی به نام آلفا توکوفرول، (یک ماده آنتی اکسیدان طبیعی یافت شده در چشم و بدن)، مانع مردن سلول های شبکیه می شود. این مولکول نمی تواند در موارد زیر مفید باشد:

  • افراد سالمند
  • افراد دچار اختلال دستگاه ایمنی

منبع: هفته نامه سلامت

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن