سلامت

نوزادان در کالسکه بیشتر در معرض هوای آلوده هستند

نوزادان در کالسکه بیشتر در معرض هوای آلوده هستند

نوزادان در کالسکه بیشتر در معرض هوای آلوده هستند

نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد نوزادان و کودکان کم سنی که در کالسکه گذاشته می شوند، ممکن است تا ۶۰ درصد بیشتر نسبت به بزرگسالان در معرض آلودگی هوا قرار بگیرند.

به گزارش بی بی سی، پژوهشگران معتقدند نوزادان در کالسکه :

  • در سطح پایین تری نسبت به زمین قرار دارند.
  • به لوله های اگزوز ماشین ها نزدیک ترند.

بنابرابن نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض هوای آلوده قرار دارند.

همچنین نوزادان و کودکان کم سن با توجه به اینکه بدن هایشان کوچک تر است و در حال رشد هستند، حساسیت بیشتری به خطرات هوای آلوده برای سلامت دارند.

توصیه پژوهشگران به والدین

این پژوهشگران به والدین توصیه می کنند:

  • نوزادانشان را از خیابان های شلوغ دور نگه دارند
  • روی کالسکه ها را بپوشانند تا میزان قرارگیری کودکان را در هوای آلوده کاهش دهند.

پژوهشگران در مرکز جهانی پژوهش هوای پاک در دانشگاه سوری در انگلیس که شواهد موجود در این زمینه را بازبینی کردند، دریافتند ارتفاعی که نوزادان قرار گرفته در کالسکه در آن تنفس می کنند، بین ۰/۵۵ تا ۰/۸۵ متر بالای سطح زمین است. بر مبنای این شواهد، با توجه به اینکه میزان آلودگی در فاصله یک متری سطح زمین بالاتر است، نوزادان درون کالسکه نسبت به بزرگسالان تا ۶۰ درصد بیشتر در معرض استنشاق ذرات آلاینده هوا هستند.

به گفته این پژوهشگران، مواد آلاینده هوای کنار خیابان ها شامل مقدار بالایی فلزات سمی است که بالقوه می توانند رشد مغز نوزادان را دچار اختلال کنند.

در خیابان هایی با ویژگی های زیر نوزادان و کودکان در معرض خطر کمتری قرار دارند:

  • میزان رفت و آمد ماشین ها کمتر است.
  • آلودگی به علت وجود دیواره های گیاهی پراکنده می شود.

این بررسی انواع کالسکه را از لحاظ بهتر یا بدتر بودنشان برای نوزاد در مواجهه با هوای آلوده مقایسه نکرده بود. پژوهشگران خواستار آن شدند کارهای بیشتری برای کاهش آلودگی هوا و آثار آن انجام شود، از جمله:

  • کم کردن مواد آلاینده در دودهای خروجی ماشین ها.
  • تشویق بیشتر به استفاده از وسایل نقلیه عمومی.

این دانشمندان در کوتاه مدت توصیه می کنند والدین از پوشاننده های کالسکه های نوزادان استفاده کنند و آنها را به محل های با میزان آلودگی بالای هوا مانند خیابان های شلوغ، پشت چراغ های راهنمایی و ایستگاه های اتوبوس نبرند.

منبع: مجله سلامت

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن