پوست، مو و زیبایی

نکاتی درباره اپی لیدی

اپی لیدی

یکی از روش های رایج زدودن موهای دست و پا (گاهی هم موهای صورت و ناحیه ی کشاله ران) استفاده از دستگاه اپی لیدی است. این دستگاه در زدودن موها بسیار مؤثر است. بر خلاف لیزر درمانی کاهش دایمی موها نمی شود بلکه بسته به نوع دستگاه و حالتی که انتخاب می شود:

  • می تواند موها را بکند. (اپیلاسیون کند).
  • آنها را مانند تیغ قطع کند.

امروزه دستگاه های بسیار ظریفی ساخته شده اند که می توانند موهای خیلی کوتاه را هم بردارند. این دستگاه ها محور چرخنده ای دارند که به سبب طراحی جالبشان، با گیره هایی موها را می گیرند و آنها را از ریشه می کنند، شبیه کاری که در بند انداختن یا اپیلاسیون با موم گرم انجام می شود.

بنابراین، استفاده از دستگاه اپی لیدی روشی موقتی در زدودن موهای بدن است، نه روشی دایمی.

البته برخی پس از استفاده از دستگاه اپی لیدی دچار موارد زیر می شوند:

  • حساسیت پوستی
  • گرمی
  • قرمزی
  • خارش

راهکارهایی وجود دارد که می توان علایم حساسیت را به حداقل رساند.

نکاتی درباره اپی لیدی

زمان استفاده بهتر اپی لیدی

بهتر است همیشه بعد از حمام یا دوش گرفتن با آب گرم مایل به (داغ) از اپی لیدی استفاده کنید. (آب داغ باعث باز شدن روزنه ی موها در پوست می شود و ریشه ی موها را نرم می کند، بنابراین مو راحت تر از ریشه کنده می شود. با استفاده از آب داغ این کار بسیار آسان تر انجام می شود). یادتان باشد که اپی لیدی دستگاهی الکترونیکی است و نباید خیس شود. حرکت دستگاه باید به سمت جهت رویش موها باشد. برخلاف زدودن موها توسط تیغ (که نیاز به حرکت تیغ در خلاف جهت رویش موها دارد) اپی لیدی به گونه ای طراحی شده است که در جهت رویش موها بهتر کار می کند. زمانی که موها توسط اپی لیدی کنده می شوند، احتمال ایجاد دانه های قرمز روی پوست (که در استفاده از تیغ شایع است) کمتر می شود.

هنگام خرید اپی لیدی به نکات زیر دقت کنید:

۱٫ منبع شارژ دستگاه را کنترل کنید:

این نکته ی خیلی مهمی است و باید هنگام خرید اپی لیدی به خاطر داشته باشید. این وسایل در دو نوع برقی و باتری دار در بازار موجودند. انواعی که با باتری قابل شارژ کار می کنند برای مسافرت مناسب ترند، ولی به خاطر داشته باشید قبل از اولین استفاده از این وسیله باید باتری آن را هشت تا دوازده ساعت شارژ کنید و همواره به یاد داشته باشید که قبل از استفاده، دستگاه شما شارژ داشته باشد.

۲. چرخش تیغه ها را کنترل کنید:

بعد از برداشتن درپوش اپی لیدی به حرکت تیغه ها دقت کنید تا حرکتی درست و مناسب باشند و به پوست آسیب نزنند. اگر تیغه ها درست نمی چرخند تا تعمیر کامل دستگاه از آن استفاده نکنید.

٣. مرطوب کننده ای همراه اپی لیدی نخرید:

فراموش نکنید قبل از برداشتن موها با اپی لیدی باید پوستتان را از هر گونه آلودگی پاک کنید. می توانید محصولات مناسب پوستتان را به کار ببرید. بهتر است قبل از استفاده از دستگاه، موها با آب گرم یا ولرم مرطوب شده باشند. یک روش دیگر برای بهتر عمل کردن اپی لیدی این است که قبل از استفاده از آن موهایتان را خلاف جهت رویش مو لیف بزنید. این عمل باعث می شود که موها از حالت خوابیده روی پوست خارج شوند و با دستگاه بهتر گرفته و برداشته شوند. درست قبل از استفاده از اپی لیدی پوست و مویتان را خشک کنید و از هیچ مرطوب کننده، لوسیون یا پودری استفاده نکنید، چون موها به هم می چسبند و با دستگاه گرفته نمی شوند.

۴٫ وسیله ای شخصی است، پس فقط خودتان از آن استفاده کنید:

اپی لیدی را می توان با محلول های ضدعفونی کننده پاک کرد و تعداد باکتری های سطح آن را کاهش داد، ولی این وسیله بسیار شخصی است. هنگامی که موها از ریشه کنده می شوند، ممکن است همراه با اندکی خونریزی باشد، پس با استفاده ی مشترک امکان انتقال بیماری های ایدز و هپاتیت وجود خواهد داشت. فراموش نکنید این میکروب ها فقط از طریق استریل کردن از بین می روند و شما نمی توانید دستگاه را استریل کنید.

۵. اگر پوست حساسی دارید، اپی لیدی نخرید:

پوست بعضی از افراد فوق العاده حساس است و پس از کندن موها از ریشه دچار حساسیت های شدیدی می شود. البته پس از استفاده از اپی لیدی، پوست اندکی حساس می شود که این امری طبیعی است ولی اگر در روزهای پس از استفاده، همواره پوست شما دانه هایی قرمز رنگ داشت، باید این وسیله را کنار بگذارید و به سراغ روش های دیگر حذف موهای زاید بروید.

۶٫ انواع ارتعاشی را امتحان کنید:

گاهی برخی از دستگاه های مو کن بخش هایی دارند که لرزش هایی به پوست و مو وارد می آورند و این باعث می شود که موها که به اصطلاح سیخ شوند و برداشتن شان راحت تر باشد. اگر شما با کندن موها با استفاده از اپی لیدی مشکل دارید، توصیه ی ما این است که این نوع را امتحان کنید.

منبع: کتاب مجموعه مباحث طلایی درباره پوست، مو و زیبایی

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن