دارو

نیستاتین ؛ ضدقارچ | اطلاعات عمومی و توصیه های ضروری آن

نیستاتین (NYSTATIN)

موارد مصرف

نیستاتین برای پیشگیری و درمان کاندیدیاز ناشی از کاندیدا آلبیکانس و سایر گونه های کاندیدا مصرف می شود. نیستاتین در درمان کچلی ریش و سر و در عفونت های واژینال هم مصرف می شود.

مکانیسم اثر

 نیستاتین با اتصال به استرول های موجود در غشا سلولی قارچ و تغییرات در نفوذ پذیری غشا باعث میشود که محتویات ضروری داخل سلولی قارچ از آن خارج شوند.

 فارماکوکینتیک

 نیستاتین از مجرای گوارش و یا پوست سالم و غشاهای مخاطی جذب نمی شود. تقریبا تمام دارو بعد از مصرف خوراکی به صورت تغییر نیافته از طریق مدفوع دفع می شود.

 عوارض جانبی

  •  تهوع
  • استفراغ
  • اسهال
  • تحریک پوستی که قبل از درمان وجود نداشته

نکات قابل توصیه

 در صورت مصرف موضعی دارو از پانسمان بسته در موضع باید خودداری شود و در صورت مصرف آن در نوزادان از پیچیدن سفت پای بچه و یا استفاده از شلوارک پلاستیکی نیز باید اجتناب شود.

مقدار مصرف

 خوراکی

 بزرگسالان: مقدار ۶۰۰,۰۰۰-۴۰۰,۰۰۰ واحد از سوسپانسیون خوراکی ۴ بار در روز یا ۵۰۰,۰۰۰-۱۰۰۰,۰۰۰ واحد از قرص ۳ یا ۴ بار در روز مصرف می شود.

کودکان: در نوزادان نارس و کم وزن مقدار ۱۰۰,۰۰۰ واحد ۴ بار در روز مصرف می شود، مقدار مصرف قرص در کودکان بالای ۵ سال ۵۰۰,۰۰۰ واحد ۴ بار در روز است.

موضعی

 بزرگسالان و کودکان: ۲ یا ۳ بار در روز روی پوست مالیده می شود.

 واژینال

 مقدار ۱۰۰,۰۰۰ واحد یک یا دو بار در روز به مدت ۲ هفته مصرف می شود.

اشکال دارویی

Vaginal Tablet: 100,000U

Coated Tablet: 500,000U

 Drop (Powder For Suspension): 100,000U/ml

Topical Ointment: 100,000U/g

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن