تغذیه

هضم طبیعی غذا

هضم طبیعی غذا

هضم طبیعی غذا

هضم طبیعی غذا

بسیاری از افراد از شکل، اندازه، موقعیت و عملکرد معده و سایر اعضاء دستگاه گوارش خود، اطلاعات کمی دارند.

برای بدست آوردن مواد مغذی از غذاهایی که می خوریم، لازم است که این غذاها در بدن هضم شوند. ابتدا غذا باید به شکل مایع یا نیمه مایع تغییر یابد. سپس ترکیبات پیچیده و مرکبی مثل چربی ها و پروتئین ها باید به واحدهای شیمیایی کوچکتری تجزیه شوند که بتوانند از طریق دیواره روده ها به جریان خون جذب شوند.

 1. فرآیند هضم غذا از دهان شروع می شود.
 2. در دهان، قطعات بزرگ غذا توسط دندان ها و زبان به قطعات کوچک تری تبدیل می شوند.
 3. غدد بزاقی ترشح بزاق به دهان را انجام می دهند تا بزاق با غذا مخلوط شود. (این بزاق باعث می شود که غذا راحت تر جویده شود).

وظایف معده

معده به شکل یک کیسه عضلانی می‌باشد که مریض ترین قسمت دستگاه گوارش را تشکیل می دهد. معده دارای سه وظیفه عمده در فرآیند هضم غذا می باشد.

 • معده بصورت یک محفظه ذخیره، غذا عمل می‌کند.

بطوریکه ما می توانیم غذایی را که برای نیاز چند ساعت ما کافی می باشد را در عرض چند دقیقه بخوریم.

 •  معده نقش مهمی در فرآیند شیمیایی و فیزیکی هضم غذا بر عهده دارد.

غذا در معده تکه تکه و له می شود. غددی که در پوشش مخاطی معده قرار دارند تولید یک اسید قوی و آنزیمهایی را می‌کنند که به تجزبه غذا به مواد شیمیایی ساده تر کمک می نمایند. دیواره معده بطور طبیعی به علت داشتن یک لایه حفاظتی، از تهاجم اسید معده به آن جلوگیری می‌کند و نمی گذارد که زخم ایجاد شود.

 • مری فاقد این لایه محافظتی می باشد و بنابراین به آسانی بر اثر اسید معده آسیب می بیند.
 • غذا ممکن است چندین ساعت در معده باقی بماند و در طی این مدت، اسید معده باعث نابودی اکثر باکتری ها و میکروبهای آن می شود.

بزاق

بزاق حاوی آنزیمی به نام آمیلاز بزاقی است که باعث شروع هضم کربوهیدراتهایی مثل مواد قندی و نشاسته ها می گردد. بزاق کمی حالت اسیدی دارد و در هنگامی که شما غذا نمی خورید، باعث می شود که دهان و دندان هایتان تمیز باقی مانده و از ایجاد جرم دندان نیز جلوگیری می‌کند.

عوارض عدم هضم طبیعی غذا

افرادی که دچار بیماریهایی هستند که ترشح بزاق دهانشان کاهش یافته است، گرفتار:

 • خشکی دهان
 • اشکال در قورت دادن
 • بلع مشکل غذا
 • افزایش فساد دندان می شوند.

مراحل هضم غذا

۱٫ عبور از دهان و مری

به محض اینکه غذا در دهان جویده و نرم شد، زبان آن را به سمت عقب دهان و گلو می برد. از آنجا توسط عضلات مخصوص آن قسمت، به سمت مری فرستاده می شود. غذا از طریق یک دریچه یک طرفه از مری وارد معده می شود. این دریچه را اصطلاحا “إسفنکتر تحتانی مری” می نامند که از برگشت محتویات معده به مری در حالتی که معده منقبض می شود و یا وقتی که در حالت دراز کشیدن قرار می‌گیریم، جلوگیری می کند.

۲٫ اثنی عشر

غذا پس از مدتی که در معده قرار گرفت و بصورت مایع درآمد، به سمت دریچه دیگر معده که به آن اصطلاحا “دریچه پیلور” گفته می شود، رفته و از طریق آن وارد اثنی عشر می شود.

 • به چند سانتیمتر ابتدای روده کوچک، اثنی عشر یا دوازده گفته می شود.

وقتی غذا وارد اثنی عشر می شود، مواد شیمیایی به آن اضافه می گردد تا حالت اسیدی آن را که از اسید معده به دست آورده است را خنثی نماید. همچنین آنزیمهایی که از لوزالمعده ترشح می شوند در قسمت اثنی عشر بر روی غذاها اضافه شده تا به هضم کربوهیدراتها، چربی ها و پروتئین ها کمک نماید.

۳٫ کبد و روده ها

صفرایی که از کبد می آید هم در این قسمت ترشح شده و باعث کمک به هضم چربی ها می شود. سپس غذای هضم شده از روده کوچک که طول آن ۶ متر می باشد عبور می کند. روده کوچک دارای طول خیلی بیشتری از روده بزرگ می باشد اما چون قطر آن کوچکتر از روده بزرگ است به همین دلیل به آن روده کوچک یا روده باریک گفته می‌شود. تجزیه شیمیایی غذاها در روده کوچک تکمیل می گردد و مواد شیمیایی به دست آمده، جذب جریان خون و عروق لنفاوی می‌شوند.

وظایف اصلی روده بزرگ عبارتند از:

 • بازجذب آبی که برای هضم غذا بکار رفته است.
 • خشک کردن آن آب، بطوریکه مدفوع فقط دارای آب اندکی بشود.

اشکال در کجا می تواند رخ دهد؟

تقریبا هر کسی گاهی اوقات دچار سوءهاضمه می شود که معمولا بعد از مدت کوتاهی برطرف می گردد. بعد از خوردن یک غذای سنگین، ممکن است احساس نفخ یا باد کردن شکم داشته باشیم که با آروغ زدن، مقداری از این احساس ناراحتی بر طرف می‌گردد. اکثر آروغهایی که ما می زنیم به علت بلع هوا در حین غذا خوردن ایجاد می شوند اما بعضی از این آروغها بر اثر واکنشهای شیمیایی که در معده رخ می دهند و یا به علت مصرف نوشابه های گاز دار ایجاد می گردند. راه حل این مشکل:

 • کمتر غذا خوردن
 • آهسته غذا خوردن
 • استفاده کمتر از نوشابه های گازدار

شما ممکن است با خوردن بعضی از غذاها مثل پیاز سرخ کرده، احساس ناراحتی در قسمت بالایی شکم نمایید که حدود یک ساعت یا بیشتر این ناراحتی طول می کشد. راه حل این مشکل نیز آسان می باشد و آن راه حل این است که از مصرف اینگونه غذاها که باعث ناراحتی شما می شوند پرهیز نمایید.

ریفلاکس معده به مری

سوءهاضمه هایی که مدت بیشتری طول می‌کشند معمولا با تولید اسید معده ارتباط دارند. اگر دریچه تحتانی مری ضعیف یا خراب شود، مایع اسیدی معده ممکن است به سمت بالا آمده و وارد مری شود و باعث احساس سوزش سر معده (ترش کردن) شود. این مشکل اغلب در شب که شما دراز می کشید باعث ناراحتی شما می شود. این مشکل را اصطلاحا “ریفلاکس معده به مری” می‌گویند.

اسید معده همچنین ممکن است در صورتی که به پوشش مخاطی خود معده حمله کرده به آن آسیب برساند و ایجاد بیماری زخم معده نماید و مشکلاتی را ایجاد کند. اطلاعات پزشکان در مورد زخمهای معده و اثنی عشر در طی چند سال اخیر با کشف عفونت ” هلیکوباکترپیلوری” به میزان زیادی افزایش یافته است.

سوءهاضمه بدون زخم

سومین نوع شایع سوءهاضمه را اصطلاحا “سوءهاضمه بدون زخم” می نامند که مشکل گیج کننده ای برای بیماران و پزشکان است. تشخیص سوءهاضمه بدون زخم در مواردی داده می شود که علایم طول کشیده سوء هاضمه وجود دارد اما در آزمایش ریفلاکس و زخم معده، چیزی دیده نمی شود و همه چیز طبیعی است. در بعضی از این افراد، در نهایت متوجه می شویم که مشکل در جای دیگری از دستگاه گوارش وجود دارد .مثلا:

 • به علت سنگ کیسه صفرا
 • بر اثر سندروم روده تحریک پذیر.

سرطان معده

در عده دیگری از بیماران نیز، درد به علت وجود مشکلاتی در دنده های تحتانی و عضلات دیواره شکمی ایجاد می گردد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به سوءهاضمه بدون زخم، به نظر می رسد که دارای معده حساسی هستند که در مواقعی که دچار هیجانات احساسی می شوند علایم آنها بروز می کند.. به ندرت ممکن است سوءهاضمه از علایم اولیه وضعیتهای وخیم تری مثل سرطان معده باشد. سرطان معده نسبت به بیماریهای زخم معده و اثنی عشر و یا ریفلاکس معده به مری، خیلی کمتر اتفاق می افتد.

نکات اصلی هضم طبیعی غذا

 • در طی هضم طبیعی ، غذا به ذرات بسیار کوچک تقسیم می شود تا بتواند جذب بدن شود.
 •  معده برای کمک به هضم غذا، تولید اسید و پپسین می‌کند.
 •  اگر پوشش مخاطی معده ضعیف شود یا اگر تولید اسید معده تغییر یابد، یک زخم معده ممکن است ایجاد شود.
برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن