روان شناسی

هنگام بی احترامی در یک رابطه چطور باید برخورد کرد؟

چرا در رابطه ها محترم شمرده نمی شویم؟

هنگام بی احترامی در یک رابطه چطور باید برخورد کرد؟

مشکلات در بسیاری از روابط در هر سطحی که باشند زمانی آغاز می شوند که محترم شمردن فضای رابطه و احترام گذاشتن دو طرف به یکدیگر کم کم از بین می رود. متاسفانه گاهی افراد فکر می کنند وقتی صمیمیت وجود داشته باشد می توان به هرگونه ای با یکدیگر حرف زد یا رفتار کرد، در صورتی که مرز بین صمیمیت و احترام بسیار باریک است و اگر به آن توجه نشود، مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد اما چرا در ارتباطات صمیمی به یکدیگر بی احترامی می کنیم و برای مقابله با آن چکار می توان کرد؟

 تعریف کلی احترام گذاشتن و محترم شمردن چیست؟

احترام یکی از ارزش ها و فضیلت های انسانی و جهانی است. در همه دنیا احترام به عنوان فضیلت شناخته می شود. در منشور حقوق سازمان ملل هم گفته شده که همه انسان ها حق دارند از حقوق یکسان برخوردار باشند؛ یعنی ارزش وجودی هر شخص به گونه ای است که قابل احترام است؛ هم خود شخص باید برای خودش ارزش قائل باشد و هم دیگران. البته تعریف آن در روابط شخصی تر است و با توجه به نوع تربیت و فرهنگ افراد کمی متفاوت تر خواهد بود.

احترام گذاشتن گاهی به تفسیر ذهنی افراد بستگی دارد؛ اینکه دیر جواب سلام یا تماس تلفنی‌شان داده شود یا به صورت موقعیتی بی احترامی تلقی شود و گاهی ضدارزش شناخته شود، مثلا سلام کردن بلند در جمعی که کسی در حال سخنرانی است بنا به موقعیت افراد حتی بی‌احترامی هم شناخته می شود، در حالی که در اماکن دیگر الزامی و نشانه ادب است.

چرا احترام گذاشتن به همدیگر در ارتباط مهم است؟

با توجه به اینکه ما نیاز داریم مورد احترام و توجه دیگران قرار بگیریم و آن را به نوعی ارزش وجودی خود تلقی می کنیم، بسیار مهم است با افرادی که در ارتباط هستیم رفتار محترمانه ای داشته باشیم.
اهمیت این موضوع هم بیشتر به این دلیل است که اگر رفتار ما در ارتباط محترمانه نباشد ظرف «نیاز به احترام» مان سرخالی باقی می ماند.
«ویلیام گلسر» هم در این زمینه اعتقاد دارد ظرف نیاز به احترام داخل ظرف نیاز به قدرت جا دارد.

 چه رفتارهایی به شخصیت افراد آسیب می زند؟

رفتارهایی مانند توهین، تحقیر و بی‌احترامی نیازهای اساسی و ژنتیک ما را هدف قرار می‌دهند و به شخصیتمان آسیب می‌زنند.
احترام هم یکی از نیازهای اساسی ماست که در صورت برآورده نشدن مشکلاتی برای سلامت روان ایجاد می کند.
بنابراین توجه به رعایت آن برای سالم باقی ماندن یک رابطه بسیار ضروری است.

 چرا در بعضی ارتباطات محترم شمرده نمی شویم؟

در یک رابطه ما نمی توانیم بدون هیچ تلاشی فقط در نقطه ای بایستیم و انتظار داشته باشیم همه به ما احترام بگذارند. این گونه رفتارها دوام زیادی ندارند و بعد از مدتی وقتی بازخوردی دیده نمی شود، کم کم از بین می روند؛ یعنی وقتی ما به طرف مقابل خود احترام می گذاریم ولی متقابلا از او احترامی نمی بینیم، بعد از مدتی ما هم محترمانه با او رفتار نمی کنیم.
بعضی افراد خودشان احترام خود را نگه نمی دارند و حدشان را رعایت نمی کنند، در حالی که نیاز به احترام دارند اما به گونه ای رفتار می کنند که انتظار دارند دیگران به آنها احترام بگذارند و در واقع ظرف نیاز به قدرتشان را پر کنند.

چرا در بعضی روابط عاطفی صمیمیت تبدیل به بی احترامی می شود؟

گاهی ما در ارتباط به همدیگر بی احترامی می کنیم و رفتارمان توام با سرزنش و تحقیر است. این گونه رفتارها ناکارآمد و غیراخلاقی هستند. در بسیاری موارد غلبه خشم باعث می شود رفتارهای غیرمحترمانه ای داشته باشیم و متاسفانه وقتی حرمت ها از بین برود که برگشت آن خیلی سخت خواهد بود. وقتی خشم بر ما غلبه می کند، بخش هیجانی مغز هم کاملا فعال می شود و کارهایی انجام می دهیم که نه تنها ما را به خواسته مان نمی رساند، بلکه از آن دورتر هم می شویم. مثلا وقتی طرف مقابل در یک ارتباط پاسخ تلفن ما را نمی دهد، امکان دارد دست به تحلیل هایی بزنیم که به دلیل عصبانیت قادر به هیچ عکس العمل منطقی ای نباشیم. به این ترتیب به گونه ای رفتار می کنیم که کل رابطه با مشکل مواجه شود.

در بسیاری از موارد هم بدون اینکه از طرف مقابل بخواهیم برای ما توضیح دهد، خودمان شروع به قضاوت می کنیم و در نهایت باعث برانگیختن خشم طرف مقابل می شویم. در رفتارهای ناشی از بی احترامی افراد معمولا بدون اینکه آگاه باشند سدهای مقابل را می شکنند و بعد از جاری شدن سیل قصد جلوگیری از آن خواهند داشت اما برگشت آن گاهی بسیار سخت یا غیرممکن خواهد بود. به همین دلیل باید به راه های پیشگیری از عصبانیت و بروز رفتارهای غیرمحترمانه توجه داشت.

هنگام عصبانیت چگونه باید رفتار کرد؟

هنگام عصبانیت می توان از تکنیکی به نام «تکنیک توقف ۵ ثانیه ای » استفاده کرد؛ یعنی هنگام بروز خشم قبل از هر عکس العملی ابتدا ۵ ثانیه توقف کنیم. گذر این ثانیه ها باعث می شود مغز از قسمت هیجانی به قسمت منطقی هدایت شود. البته باید بلافاصله نیز در ذهن خود پردازش کنیم که خواسته ما چه بوده؟ آیا قصد ما تغییر رفتار طرف مقابل است و اینکه مثلا پاسخ تماس تلفنی مان را بدهد ولی الان با عصبانی شدن نمی توانیم عکس العمل درستی داشته باشیم؟ بنابراین با ۵ ثانیه فکر کردن به خواسته خود می توانیم اطلاعات ذهن را برای پردازش به قسمت منطقی مغز منتقل کنیم. این مدت فکر کردن به رفتاری که می خواهیم انجام دهیم به ما فرصتی می دهد تا کاری نکنیم که بعدا پشیمان شویم.

چرا افراد در روابط توهین آمیز باقی می مانند؟

توجه به این موضوع مهم است که بعضی افراد در رابطه‌ای بی‌احترامی می‌بینند ولی به‌دیگر نیازهای آنها پاسخ گفته می‌شود.
به همین علت ترجیح می دهند در رابطه باقی بمانند.
البته در بسیاری از موارد هم افراد از روی بی اطلاعی فقط درصدد تغییر دادن طرف مقابل هستند.
در واقع گاهی ما خودمان باعث می شویم در ارتباطی آسیب ببینیم.
طرفمان زمان دیگری هم این کار را انجام می دهد و خودمان هم با او مشارکت می کنیم.
در این حالت‌ها یا ما هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهیم و خود را یک قربانی می‌پنداریم که چاره‌ای ندارد یا خودمان را توانمند می‌کنیم و نمی‌گذاریم آسیب ببینیم.
گاهی هم کمک می کنیم تا دیگری رفتارش را تغییر دهد و عاقبت هم می توانیم از ارتباط بیرون بیاییم.

منبع: هفته نامه سلامت

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا