دارو

وریکونازول ، ضدقارچ | اطلاعات عمومی و توصیه های ضروری آن

وریکونازول (VORICONAZOLE)

 موارد مصرف

وریکونازول برای درمان آسپرژیلوزیس مهاجم و عفونت های خطرناکی که به وسیله گونه های Scedosporium، فوزاریوم با گونه های کاندیدای مهاجم که مقاوم به فلوکونازول (کاندیدا Krusei) هستند، به کار می رود.

مکانیسم اثر

 یک داروی ضدقارچ با طیف اثر گسترده تریازولی می باشد که در قارچ های حساس، آنزیم های وابسته به CYP450 را مهار نموده و منجر به اختلال در ساخت ارگوسترول در غشای سلولی قارچ می شود.

فارماکوکینتیک

دارو به علت متابولیسم قابل اشباع، کینتیک غیر خطی دارد. سریعا و تقریبا به طور کامل از دستگاه گوارش جذب می شود و به مایع مغزی نخاعی نفوذ می نماید. توسط CYP2C19 متابولیزه شده و به میزان ۸۰٪ از راه ادرار دفع می شود.

 موارد منع مصرف

این دارو در پورفیری حاد نبایستی مصرف شود.

هشدارها

 ١- عملکرد کلیه و کبد قبل و در طی درمان با دارو باید مورد ارزیابی و پایش قرار گیرد.

 ۲- در بیماران مبتلا به نارسایی کبد یا کلیه، دارو باید با احتیاط تجویز و مقدار آن تنظیم شود.

٣- از تماس با نور خورشید در طی درمان با دارو اجتناب گردد.

 ۴- به علت اختلالات بینایی، بیمار باید از رانندگی یا کار با ماشین های خطرناک خودداری کند.

 ۵- تمامی بیماران، اعم از آن هایی که اختلال بینایی دارند یا ندارند، باید از رانندگی در شب اجتناب نمایند.

 ۶- در صورت دریافت دارو به مدت بیشتر از ۲۸ روز، عملکرد سیستم بینایی باید مورد ارزیابی و پایش قرار گیرد.

 ۷- دارو باعث طولانی شدن فاصله QT در الکتروکاردیوگرام شده و باید با احتیاط در بیماران با شرایط بالقوه پروآریتمی به کار رود.

 ۸- دارو در مطالعات حیوانی تراتوژنیک و امبریوتوکسیک بوده و مصرف آن در طی بارداری توصیه نمی شود. خانم ها در سنین بارداری، باید در طی درمان با این دارو، از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده نمایند.

 عوارض جانبی

شایع ترین عوارض شامل:

 • اختلالات بینایی
 • تب
 • راش
 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • درد شکمی
 • سردرد
 • عفونت (سپسیس)
 • اختلالات تنفسی
 • خیزمحیطی

واکنش های جدی کبدی که باعث مرگ ومیر می شوند نیز گزارش شده است. احتمال بروز واکنش های حساسیت به نور در طی درمان طولانی مدت با دارو بیشتر می باشد. واکنش های ازدیاد حساسیت شامل آنافیلاکسی به ندرت بروز می نماید.

تداخل های دارویی

 وریکونازول به وسیله ایزوآنزیم های مختلفی متابولیزه می شود. لذا مصرف داروهایی که این ایزوآنزیم ها را مهار یا القا می نمایند، ممکن است به ترتیب باعث افزایش یا کاهش غلظت پلاسمایی وریکونازول شوند.

مصرف همزمان داروهای زیر با وریکونازول ممنوع می باشد: ریفامپین، کاربامازپین، فنوباربیتال، آستمیزول، سیزاپراید، پیموزاید، کینیدین، ترفنادین، آلکالوییدهای ارگوت (ارگوتامین، دی‌هیدرو ارگوتامین)، سیرولیموس، افاویرنز، ریتوناویر. در صورت مصرف همزمان داروهای زیر با وریکونازول، مقدار مصرف این داروها باید کاهش یابد: تاکرولیموس (همراه با پایش غلظت آن)، سیکلوسپورین (همراه با پایش غلظت آن)، متادون (همراه با پایش غلظت آن)، پایش غلظت وارفارین، داروهای ضد دیابت خوراکی، بعضی از استاتین ها، مسددهای کانال کلسیم، آلکالوییدهای وینکا، بعضی از بنزودیازپین ها و امپرازول. در صورت تجویز همزمان فنی‌توئین یا ریفابوتین با وریکونازول، افزایش مقدار وریکونازول توصیه می شود.

 نکات قابل توصیه

۱- دارو را یک ساعت قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.

 ۲- قرص ها حاوی لاکتوز هستند و در بیمارانی که عدم تحمل به گالاکتوز دارند نباید استفاده شوند.

 ۳- در طول درمان از تماس با اشعه مستقیم و شدید آفتاب خودداری شود.

 ۴- بیمار باید پزشک خود را از سایر داروهای مصرفی و بیماری های همراه آگاه کند.

 ۵- اگر خانمی قصد بارداری دارد و یا باردار یا شیرده است به پزشک خود اطلاع دهد.

 مقدار مصرف

 خوراکی

این دارو از راه خوراکی در بالغین و کودکان بالای ۱۲ سال با وزن بیش از ۴۰kg، به میزان ۴۰۰mg هر ۱۲ ساعت برای ۲ نوبت و سپس ۲۰۰mg هر ۱۲ ساعت تجویز می شود. در صورت نیاز، مقدار مصرف تا ۳۰۰mg هر ۱۲ ساعت می تواند افزایش یابد.

 برای کودکان کمتر از ۲۰۰mg ،۴۰kg هر ۱۲ ساعت برای ۲ نوبت و سپس ۱۰۰mg هر ۱۲ ساعت تجویز می شود.

 در صورت نیاز، مقدار مصرف تا ۱۵۰mg هر ۱۲ ساعت می تواند افزایش یابد. برای کودکان ۱۲-۲ سال سوسپانسیون خوراکی به میزان ۲۰۰mg هر ۱۲ ساعت تجویز می شود.

تزریقی

 بزرگسالان و کودکان با سن بیش از ۱۲ سال: این دارو از راه انفوزیون داخل وریدی، به میزان ۴mg/kg هر ۱۲ ساعت برای ۲ نوبت و سپس ۴mg/kg هر ۱۲ ساعت برای حداکثر ۶ ماه تجویز می شود. در صورت عدم تحمل، مقدار مصرف به ۳mg/kg هر ۱۲ ساعت کاهش می یابد.

کودکان: برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال، مقدار بارگیری نیاز نبوده و دارو از راه داخل وریدی به میزان ۷mg/kg دوبار در روز تجویز می شود. در صورت عدم تحمل دارو، مقدار ۴mg/kg دوبار در روز تجویز می شود.

 نحوه تجویز انفوزیون داخل وریدی:

 دارو باید با حداکثر سرعت ۳mg/kg/hr طی ۱تا۲ ساعت تجویز شود. درمان داخل وریدی نباید بیشتر از ۶ ماه تجویز شود.

اشکال دارویی

Injection: 200mg

Tablet: 50mg, 200mg

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن