تغذیه

پرتقال و مزایای شگفت انگیز آن در پیشگیری از بیماری‌ها

مزایای شگفت انگیز پرتقال

پرتقال میوه‌ای کم کالری و سرشار از مواد مغذی می‌باشد. این میوه باعث روشن شدن و سلامت پوست می‌شود و می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متنوع کمک کند. پرتقال به دلیل شیرینی طبیعی خود یک میوه محبوب می‌باشد و به صورت‌های متنوع مثلا آبمیوه، مارمالاد، ماسک صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این میوه دارای بیش از ۱۷۰ فیتوکمیکال مختلف و بیش از ۶۰ فلاونوئیدها است.
بسیاری از این خواص ضد التهابی و اثرات آنتی اکسیدان قوی دارند.

سکته مغزی

به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA)، خوردن مقادیر بالایی از ترکیبات موجود در مرکباتی مانند پرتقال و گریپ فروت ممکن است خطر سکته مغزی ایسکمیک برای زنان را کاهش دهد.
مصرف بیشتر مرکبات، ۱۹درصد خطر ایسکمیک مغزی را کمتر می‌کند.

سرطان

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی، مصرف موز، پرتقال و آب‌پرتقال در دو سال اول زندگی می تواند خطر ابتلا به سرطان خون را کاهش دهد.
این میوه به عنوان یک منبع عالی از ویتامین C آنتی اکسیدان قوی، همچنین می‌تواند به مبارزه با تشکیل رادیکال های آزاد شناخته شده سرطان کمک کند.
درحالی که مصرف کافی ویتامینC به عنوان آنتی‌اکسیدان ضروری است و مصرف بیشتر آن جنبه درمانی در انواع سرطان‌ها دارد.

سلامتی قلب

فیبر، پتاسیم، ویتامین C و محتوای کولین در این میوه همه از سلامت قلب حمایت می‌کنند.

مطابق با نظر دکتر مارک هوستون، استاد پزشکی بالینی دانشکده پزشکی، افزایش مصرف پتاسیم همراه با کاهش مصرف سدیم، مهمترین تغییرات تغذیه ای است که فرد می‌تواند برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ایجاد کند.

همچنین مصرف پتاسیم بالا نیز با کاهش خطر سکته مغزی، محافظت در برابر از دست دادن حجم عضلانی، حفظ تراکم استخوان و کاهش تشکیل سنگ کلیه همراه است.

دیابت

مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ که دارای رژیم های دارای فیبر بالا هستند سطوح قند خون پایین تر و دیابت نوع ۲ ممکن است سطح قند خون، چربی ها و انسولین را بهبود بخشد.
یک موز متوسط حاوی حدود ۳ گرم فیبر است.

پوست

ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان موجود در این میوه می‌تواند در برابر با آسیب‌های پوستی ناشی از نورخورشید و آلودگی‌هوا کمک کند.
چروک ها را کاهش دهد.
بافت پوست را بهبود بخشد.
ویتامینC نقش مهمی در تشکیل کلاژن و تقویت پوست دارد.

منبع

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا