تغذیه

پروبیوتیک ها داروی ضدافسردگی طبیعی

اضطراب و افسردگی و اختلالات خواب با کمک اين پروبیوتیک ها بهبود می‌یابد

پروبیوتیک ها داروی ضدافسردگی طبیعی

بقراط اعتقاد داشت که ریشه مرگ در روده است و دانشمندان امروز به این نتیجه رسیده‌اند که میکروب‌های موجود در روده علاوه بر این که در سلامت جسمانی ما مؤثر هستند، در سلامت ذهن و رفتار ما نیز نقش دارند.یافته‌های سال‌های اخیر در حوزه بررسی نقش میکروبیوم‌ها (فلور باکتریایی روده) نشان داده است بسیاری از بیماری‌هایی که پیش از این درمان خوبی برای آنها ارائه نشده است؛ مانند بیماری‌های سوءهاضمه، اعصاب و روان (اضطراب و افسردگی، اختلالات خواب) با کمک پروبیوتیک ها بهبود پیدا می‌کند.
دکتر مریم تاج آبادی ابراهیمی، رئیس انجمن پروبیوتیک ایران در گفت و گویی با ما از اثرات میکروبیوم‌ها در درمان اضطراب و افسردگی می‌گوید؛ درمانی که در آینده شاید بتواند جایگزینی سالم‌تر و کم عارضه‌تر برای داروهای اعصاب و روان باشد.

امروزه ثابت شده است که پروبیوتیک ها علاوه بر چاقی و لاغری در ابتلا به بیماری‌های مختلف جسمانی و روانی مانند افسردگی هم مؤثر هستند.
حال سؤال اصلی اینجاست که آیا مغز و روده با هم ارتباط مستقیمی دارند و به همین دلیل است که وقتی مضطرب یا افسرده می‌شویم، ناراحتی معده یا ضعف سیستم گوارشی را احساس می‌کنیم؟

در مسیر مغز به روده چه می‌گذرد؟

بررسی‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر نشان می‌دهد، مغز با دستگاه گوارش ارتباطی تنگاتنگ و اثری مستقیم بر آن دارد و آن را می‌توان به صورت یک سیستم نظاره کرد.
همچنین پژوهش‌ها نشان می‌دهد، محور مغز -روده، یک مسیر دوطرفه است؛ یعنی فقط ۲۰ درصد از دستورات از مغز به روده و ۸۰ درصد دستورات از روده به مغز ارسال می‌شود.

با توجه به این که عمده عمل جذب در روده اتفاق می‌افتد، بخش بزرگی از پیش ساز پروتئین‌ها مثل انواع آمینواسیدها یا انواع ویتامین‌ها از روده وارد سیستم گردش مواد در بدن می‌شود.
از این طریق نیاز ارگان‌های مختلف به این پیش سازها برآورده خواهد شد.
هر گونه اضطراب و افسردگی از طریق از بین بردن تعادل میکروبیوم و افزایش فعالیت باکتری‌های مضر، ضعف در گوارش و جذب مواد غذایی را در پی خواهد داشت.
در نهایت می‌تواند در ساخت انواع هورمون‌های مفید و ضروری مغز مثل سروتونین و دوپامین اختلال ایجاد کنند.
بر این اساس، پژوهش‌هایی که در سال‌های اخیر در دنیا انجام شده
همگی بر نقش موثر میکروبیوم روده در درمان انواع افسردگی‌ها تاکید دارند.

جایگزین طبیعی داروی ضدافسردگی

به دلیل عوارض سنگین و جبران ناپذیری که بسیاری از داروهای شیمیایی کنونی دارند، دنیا در حال حرکت به سمت استفاده بیشتر از داروهایی با ریشه طبیعی و جایگزین کردن آنها با داروهای شیمیایی است.
علم استفاده از پروبیوتیک ها نیز به عنوان دانشی نوظهور هر روزه در حال پیشرفت و ابداع روشی نوین در درمان، پیشگیری و کنترل بیماری‌های مختلف است.

به این ترتیب، در آینده‌ای نه چندان دور مطمئنا شاهد جایگزینی داروهای ضد افسردگی با پروبیوتیک ها نیز خواهیم بود.
اما درحال حاضر با اطمینان صددرصد می‌توان گفت استفاده از پروبیوتیک ها به همراه داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند از بروز بیماری و پیشرفت افسردگی جلوگیری کند.
برای سایر بیماران که در حال دریافت داروهای خاص هستند مثل مبتلایان به دیابت، سندرم روده تحریک‌پذیر، انواع بیماری‌های خودایمن و… نیز استفاده از مکمل‌های پروبیوتیکی با مشورت پزشک در بهبود وضعیت بیمار موثر خواهد بود.

منبع: سلامت نیوز

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن