پوست، مو و زیبایی

پوست کودکان نیز به مراقبت نیاز دارد

تابستان از راه رسیده و همه ما می‌دانیم باید کودکان را در برابر آفتاب سوزان آن محافظت کنیم

ضد آفتاب‌های خوب برای بچه‌های خوب

تابستان از راه رسیده و همه ما می‌دانیم باید کودکان را در برابر آفتاب سوزان آن محافظت کنیم. شواهد قوی وجود دارد که قرار گرفتن در معرض آفتاب در سال‌های اولیه می‌تواند خطر سرطان پوست کودکان را در سال‌های بعد افزایش دهد. در همین راستا سواحل بوستون و میامی در مکان‌های عمومی کرم ضد آفتاب رایگان پخش کرده‌اند که نیویورک‌تایمز دراین‌باره گزارش داده است.

والدین قطعاً با محصولات پوستی محافظتی پوست کودکان آشنایی دارند، به‌طوری‌که گاهی به نظر می‌رسد در این دریای محصولات متنوع غرق‌شده‌اند، مثلاً برای نگرانی از خطر پشه‌های منتقل‌کننده ویروس، پوست کودک را با دفع‌کننده حشرات می‌پوشانند اما پوست حساس و ظریف کودکان نفوذپذیرتر از بزرگسالان است.

پس هر ماده شیمیایی‌ که ما به کار می‌بریم، ممکن است با احتمال بیشتری از راه پوست نارس کودکان جذب شود؛ بنابراین محصولی که روی پوست نمی‌ماند و جذب می‌شود، نمی‌تواند محافظی برای پوست باشد. استفاده از پشه‌بند برای جلوگیری از گزیدگی حشرات، قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب، بودن در سایه و همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب، توصیه‌هایی برای مراقبت از پوست کودکان است.

سازمان مدیریت غذا و دارو و همچنین آکادمی اطفال آمریکا تأکید می‌کنند که کودکان زیر ۶ ماه باید از تابش مستقیم آفتاب دورنگه داشته شوند و هنگامی‌که مجبور هستند در محیط بیرون باشند، در قسمت سایه، بالباس‌ها و کلاه آفتاب‌گیر در برابر آفتاب حفاظت شوند. این راهکار بهتر از استفاده از کرم ضد آفتاب است. به کودکان و بزرگسالان توصیه می‌شود در ساعات اوج نوردهی و اشعه خورشید (بین ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر) از قرار گرفتن در معرض آن خودداری کنند.

عوامل انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

کارشناسان هشدار می‌دهند کرم ضد آفتاب را فقط به‌واسطه عرضه آن در بازار انتخاب نکنید، بلکه اطلاعات مندرج روی جلد آن را به‌دقت بخوانید.

والدین باید دنبال کرم ضد آفتابی با اس پی اف ۳۰ یا بالاتر باشند. عناصر فعال در کرم ضد آفتاب هم می‌تواند مسدودکننده‌های شیمیایی باشد و هم مسدودکننده‌های فیزیکی. مسدودکننده‌های فیزیکی برای کودکان بی‌خطرتر هستند زیرا جذب پوست نمی‌شوند.

برای کودکان بین ۲ تا ۱۲ سال دنبال محصولات دارای عناصر فعال حاوی زینک و تیتانیوم باشید، نه مواد شیمیایی.

چه مقدار کرم ضد آفتاب می‌تواند از پوست کودکان محافظت کند؟

نظرات در مورد مقدار کرم ضد آفتاب برای بدن بزرگ‌سالان مختلف است. برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد می‌شود کرم به‌اندازه گودی کف دست کودک یا به عبارتی یک‌مشت پراستفاده شود.

در ضمن هر ۲ ساعت یکبار مجدد تمدید شود زیرا تأثیر آن از بین می‌رود، حتی هنگامی‌که شما آن را روی پوست خود حس می‌کنید. کرم‌های ضد آفتاب با اس پی اف بالا، مقاومت طولانی‌تری نسبت به اس پی اف پایین ندارند.

در واقع هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که کرم‌های دارای اس پی اف بالای ۵۰ محافظت بیشتری از پوست‌دارند. از طرفی، اسپری‌های ضد آفتاب مرسوم شده‌اند اما تأثیرگذاری آنها هنوز موردمطالعه قرار نگرفته است. استفاده از اسپری برای کودکان، این نگرانی را ایجاد می‌کند که کودکان آن را استنشاق کنند.

معضل دیگر قرار گرفتن کودکان در برابر نور خورشید

سطح پوست کودکان در تناسب با توده جسمشان بزرگتر است و مایعات داخلی آنها را در معرض خطر گرمازدگی و کمبود آب قرار می‌دهد. پس مطمئن شوید که به‌طور مرتب آب می نوشند و پوشکشان را خیس می‌کنند.

منبع: NYTimes

برچسب ها

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن