طب سنتی

پیشگیری و درمان بیماری ها به کمک عرق بادرنجبویه

پیشگیری و درمان بیماری ها به کمک عرق بادرنجبویه

مشخصات کلی بادرنجبویه:

 • بالا برنده فشار خون
 •  خون ساز
 • آرام بخش
 • مقوی مغز
 • درمان تپش قلب
 • خواب آور
 • ضد تشنج

بادرنجبویه گیاهی است علفی، پایا، معطر به طول ۳۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر که هر سال بزرگ‌تر می شود. ساقه آن چهار گوش و کرک دار است و در ابتدا انشعابات جزیی دارد ولی در منطقه گلدار بسیار منشعب می شود. برگ های متقابل، بیضوی یا مثلثی به طول ۳ تا ۵ سانتیمتر داشته.  برگهای این گیاه، حاشیه ای دندانه دار داشته و گلهایی سفید رنگ دارد، قسمت مورد استفاده آن برگ های خشک شده آن است. بادرنجبویه در ایران در اطراف تهران، نواحی شمالی و شرقی ایران و آذربایجان می روید. این گیاه دارای طبیعتی گرم است.

 ۱- درمان سردرد

خوردن روزانه دو استکان از آب جوشانده ۱۵ گرم بادرنجبویه در یک لیتر آب که با کمی عسل با نبات شیرین شده باشد موجب تسکین سردرد می گردد. همچنین استفاده از جوشانده مرکب بادرنجبویه و حمام دارویی محلول مرکب آن در درمان سردرد به ویژه سردردهای سوداوی بسیار مفید است.

طرز تهیه جوشانده مرکب بادرنجبویه (خوراکی)

 جهت تهیه این جوشانده ۱۰ گرم بادرنجبویه با ۱۰ گرم بسفایج، ۱۰ گرم اسطوخودوس و ۱۰ گرم گل گاوزبان مخلوط کرده، جوشانده و آب صاف شده آن را با ۲۵ گرم ترنجبین حل شده در یک لیوان آب مخلوط کرده و به مدت دو هفته متوالی در دو وعده صبح و عصر میل کنید.

طرز تهیه محلول مرکب بادرنجبویه (استعمال خارجی)

۳ مثقال بادرنجبویه را با ۳ مثقال گل بنفشه، ۳ مثقال گل نیلوفر، ۳ مثقال گل بابونه و ۳ مثقال میخک مخلوط کرده، جوشانده و در حمام سر و پیشانی را با آب صاف شده آن شستشو دهید.

۲– درمان اختلالات قاعدگی در زنان

دم کرده گیاه را به عنوان دارویی مفید جهت معالجه دل درد و عادت ماهانه دردناک در زنان مصرف می شود. جهت تهیه این دم کرده ۳۰ گرم بادرنجبویه خشک را در یک لیتر آب جوش دم کرده و روزانه ۲ تا ۴ فنجان آن را میل کنید. همچنین خانم‌ها می توانند از حمام دارویی جوشانده ۳۵ گرم گیاه در یک لیتر آب استفاده کنند (به صورت نشستن در آب جوشانده گیاه به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه)

 ۳- درمان بی خوابی و اختلالات عصبی

این گیاه به دلیل داشتن کامفر در ترکیبات دارویی اش، گیاهی مقوی قلب و اعصاب و محرک مغز بوده و به جهت داشتن خاصیت آرام بخش در درمان بیشتر بیماری های عصبی و روانی مصرف آن توصیه می شود.

۴– درمان گزیدگی حشرات

استفاده از کمپرس جوشانده برگ های این گیاه تأثیر زیادی در درمان گزیدگی و رفع سوزش و درد ناشی از گزش حشرات به ویژه زنبور دارد.

– طرز تهیه کمپرس بادرنجبویه: یک مشت برگ بادرنجبویه تر و تازه را بکوبید و له کنید سپس آن را به محل گزیدگی گذاشته و با پارچه نخی ببندید، یا می توانید ۲۵ گرم برگ خشک بادرنجبویه را در نیم لیتر آب به قدری حرارت دهید تا پخته شود سپس آن را صاف نموده و تفاله آن را بر محل گزیدگی ضماد کنید.

 ۵- درمان دل پیچش شکم و معده

اسانس این گیاه که در بازار تجاری با عنوان اسانس ملیس یا ملیسا شناخته می شود داروی مفیدی جهت درمان سنکوب و دل پیچش معده می باشد برای این کار ۱۰ تا ۲۰ قطره آن را روی یک حبه قند بریزید و میل کنید.

کم کردن فشار خون با بادرنجبویه: خوردن روزانه یک استکان از عرق بادرنجبویه یا محلول یک تا دو گرم اسانس آن در یک لیوان آب برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند مفید و مؤثر است.

 ۶- درمان کم خونی

مصرف ۲۰ تا ۵۰ گرم از دمکرده گل و برگ های این گیاه در یک لیتر آب یا خوردن روزانه یک قاشق مرباخوری از مخلوط ۲۰ گرم پودر گل یا برگ بادرنجبویه که با کمی عسل خمیر شده باشد به کلیه افراد کم خون به ویژه دختران جوان توصیه می شود.

 ۷- درمان بیماریهای تنفسی

بخور و دم کرده گل و برگ بادرنجبویه به عنوان دارویی مؤثر جهت درمان اکثر بیماری های دستگاه تنفسی از جمله آسم (تنگی نفس) و نزله‌ها و برونشیت های مزمن کاربرد دارویی دارد. همچنین چکاندن هر شب چند قطره روغن بادرنجبویه در بینی در برطرف نمودن گریپ و خشکی بینی مفید و مؤثر است.

۸– خواص طبی و مصارف درمانی روغن بادرنجبویه

مالیدن روغن این گیاه به محل گزیدگی موجب رفع سوزش و درد ناشی از گزش و نیش حشرات و جانوران گزنده نظیر مار و عقرب می گردد. مزمزه روغن بادرنجبویه خوراکی جهت رفع بدبویی دهان و بینی مفید است. مالیدن آن به مفاصل موجب تسکین درد آنها می شود. مالیدن روغن بادرنجبویه به دلیل داشتن خاصیت تحلیل برندگی سودا تأثیر زیادی در درمان خارش های سوداوی پوست دارد و مالیدن و بستن آن به زیر گلو موجب تحلیل ورم خنازیر می گردد.

۹– خواص دارویی اسانس بادرنجبویه

چکاندن اسانس بادرنجبویه در بینی موجب رفع گریپ گردیده و در درمان بیماری‌های مجاری تنفسی نظیر آسم، سینوزیت و غیره به کار می رود.
مالیدن آن به سر و پیشانی و چکاندن آن در بینی موجب تسکین سردرد به ویژه سردردهای عصبی می گردد.

 ۱۰- رفع بدبویی دهان

استفاده از مزمزه تخم بادرنجبویه با جویدن برگ ها و گل تازه بادرنجبویه به طور مداوم در چند نوبت متوالی علاوه بر رفع بدبویی دهان موجب خوش بو شدن داخل دهان نیز می گردد.همچنین نوشیدن یک لیوان عرق بادرنجبویه با لیوان آبی که چند قطره اسانس معطر بادرنجبویه در آن حل کرده باشند مفید و مؤثر است.
مزمزه بادرنجبویه پخته در دهان از فساد دندان‌ها جلوگیری می کند.

خواص درمانی

بادرنجبویه داروی مورد علاقه پزشک بزرگ ایرانی، ابوعلی سینا بود که جهت تقویت قلب و انبساط روح تجویز می‌کرده است.

استفاده از این گیاه به عنوان یک داروی ضد افسردگی تا قرن هفدهم ادامه داشت. آزمایش های جدید بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد که این گیاه همانند یک داروی مسکن بر روی دستگاه عصبی مرکزی عمل می کند و به همین دلیل آرام بخش است.

این گیاه به اشکال مختلفی از قبیل اسانس، عصاره روغنی، روغن، پماد، کمپرس و دم کرده استفاده می شود. بادرنجبویه دارای طبیعت گرم و خشک است.

خواص آن عبارتند از :

 • آرام بخش اعصاب
 • ضد بیماری های قلب، معده و روده
 • مفرح و نشاط آور
 • خوشبو کننده دهان
 • اسانس این گیاه در آرام کردن درد معده با منشاء عصبی، احساس چنگ زدگی در معده، تپش قلب، سردردهای یک طرفه، سرگیجه، عصبانیت، بی خوابی، استفراغ های دوران بارداری، درد عصبی دندان و رفع تندخویی در دختران جوان و زنان موثر است.
 • بالا برنده فشار خون
 • ضد اسپاسم، ضد درد، نیرو دهنده، ضد تشنج
 • برای رفع احساس صداهای مبهم در گوش، هیستری، مالیخولیا

عوارض جانبی

 • بهتر است اشخاص گرم مزاج این گیاه را نخورند و اگر هم مصرف کردند، برای رفع عوارض آن می توانند از گل بنفشه و سکنجبین استفاده کنند.
 • تهوع و گیجی
 • تحریکات پوستی
 • در مواردی ناراحتی گوارشی
 • خستگی عمومی، احساس سنگینی در سر، بی‌حسی و سپس خواب عمیق و کاهش فشار خون (در مصرف بیش از حد)

هشدارهای مهم

 1. از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی خودداری کنید.
 2. داروهای گیاهی نیز بی خطر و بدون عارضه نیستند، لذا بدون نظر پزشک در هر شرایطی قابل استفاده نمی باشند.
 3. در صورت داشتن هر گونه بیماری خاص یا مصرف دارویی خاص، قبل از استفاده از گیاه‌دارویی با پزشک مشورت کنید.
 4. در صورت بروز هر نوع واکنش حساسیتی، باید مصرف این گیاه را قطع کنید.
 5. با مشاهده هر گونه عارضه جانبی به پزشک اطلاع دهید.

منبع: کتاب عرقیات گیاهی

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا