لاغری و تناسب اندام

پیلاتس ؛ با ورزش پیلاتس چه مقدار کالری می سوزانید؟

با ورزش پیلاتس چه مقدار کالری می سوزانید؟

 پیلاتس ، ورزشی محبوب با شدت پایین است که برای حجم دهی ساخت عضله و بهبود وضعیت بدنی معرفی شده است. تمرین این ورزش برای سلامتی مفید است و به تثبیت وزن سالم هم کمک می کند.

به نقل از دکتر کرمانی شاید این ورزش به اندازه دیگر ورزش های هوازی مانند دویدن یا شنا کردن برای کاهش وزن موثر نباشد به دلیل این که در کلاس های پیلاتس کالری کمتری نسبت به ورزش های هوازی می سوزانید اما اگر از کلاس های پیلاتس لذت می برید مرتب آن را دنبال کنید تا به روتین فیتنس خود نزدیکتر شوید. همچنین، انجام منظم ورزش از موثر ترین راه ها برای تثبیت سبک زندگی سالم است

اگر هدف کاهش وزن است، سعی کنید این ورزش را با یک رژیم غذایی سالم دارای پروتئین، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات و دیگر انواع ورزش های قدرتی ( پیاده روی، شنا کردن، دویدن و یا دوچرخه سواری ) ترکیب کنید.
در ادامه درباره مزایای پیلاتس و نقش موثر آن در کاهش وزن توضیح خواهیم داد.

تحقیقات درباره پیلاتس چه می گویند؟

نتایج تحقیقات درباره این ورزش و کاهش وزن متفاوت است. تحقیقی انجام گرفته در سال ۲۰۱۷ روی ۳۷ زن چاق در سنین ۳۰ تا ۵۰ سال نشان داد که انجام ۸ هفته تمرین پیلاتس روی این موارد تاثیر داشته است:

  • کاهش وزن
  • کاهش BMI
  •  شکل دادن به اندام میان تنه
  • کاهش سایز میان تنه و ران ها

و در مدت این ۸ هفته تغییری در وزن عضلانی ( وزن چربی بدن از وزن کلی آن تفکیک شده ) اتفاق نیفتاده است.

تحقیقی دیگر در سال ۲۰۱۵ روی خانم های یائسه در سنین ۵۹ تا ۶۶ نشان داد که انجام ۱۲ هفته تمرین این ورزش روی متِ یوگا تغییری در حالت بدنی ایجاد نکرده است اما قدرت بدنی شرکت کنندگان مخصوصا در قسمت های شکم، بالا و پایین ران افزایش یافته بود و به علت تغییر ندادن رژیم غذایی شرکت کنندگان وضعیت بدنی آنها تغییر نکرده است.

بررسی های دیگر اثر ورزش پیلاتس برای کنترل درد پایین کمر و توانبخشی به دیگر مصدومیت ها را بسیار مناسب دانستند اما توصیه می کنیم اگر آسیب دیده اید یا درد دارید بدون تجویز دکتر، ورزش پیلاتس را انجام ندهید.

پیلاتس چه مقدار کالری می سوزاند؟

مقدار کالری سوزانده شده با ورزش پیلاتس به وزن کنونی، نوع کلاس و مقدار سختی آن بستگی دارد.
برای کسی که حدودا ۶۸ کیلو گرم است یک کلاس ۵۰ دقیقه مقدماتی حدودا ۱۷۵ کالری از آن می سوزاند ولی اگر در سطح حرفه ای انجام شود، مقدار کالری سوزانده شده به ۲۵۴ تغییر خواهد یافت.
اگر در کلاس های پیلاتسی ضربان قلب را بالا ببرید. مقدار کالری سوزی بیشتری را نیز تجربه خواهید کرد.

چگونه کالری ها روی کاهش وزن تاثیر می گذارند؟

برای لاغر شدن نیم کیلو گرم از وزن باید حدود ۵۰۰٫ ۳ کالری بسوزانید و برای دریافت بهترین نتیجه باید ورزش پیلاتس را با ورزش های دیگر ترکیب کنید.

هر چند وقت یکبار باید پیلاتس تمرین کنید؟

اگر تازه کار هستید، برای دریافت تمام مزایای این ورزش هر هفته ۲ تا ۳ مرتبه انجام دهید و بعدها کلاس های حرفه ای تر مانند ریفرمر پیلاتس یا ترکیب پیلاتس و بوکس یا پیلاتس و یوگا را نیز شرکت کنید. در این کلاس ها تمام عضلات بدن در گیر می شود در نتیجه، نسبت به کلاس معمولی پیلاتس کالری بیشتری می سوزانید.

تاثیر ورزش پیلاتس و لاغری چیست؟

تمرین این ورزش و استمرار در آن باعث بهبود حالت بدنی حجم عضلانی و قوی شدن هسته بدن می شود و به راحتی وزن کم می کنید به خاطر این که اگر عضله اضافه کنید یا حجمش را افزایش دهید، حتی اگر وزن هم نکرده باشید متناسب تر به نظر می رسید ( عضله که حجم کمتری دارد جای چربی را می گیرد اما از آنجا که عضله سنگین تر است ترازو تغییر وزن را نشان نمی دهد ).

 حتما بخوانید: با توپ طبی به عضلات شکم شکل دهید.

نکاتی برای کاهش وزن

ورزش برای کاهش وزن مهم است اما تمرکز روی رژیم غذایی نیز به همین اندازه اهمیت دارد.
وعده ها و میان وعده های سالم به همراه پروتئین، سبزیجات، میوه ها و غلات کامل بخورید.
با یک متخصص یا مشاور تغذیه صحبت کنید تا رژیمی بر اساس اهداف خود دریافت کنید.
فراموش نکنید که کاهش وزن به هیچ وجه نیاز به محدود کردن کالری ها ندارد.
بنابراین در برنامه غذایی روزانه خود پایین تر از ۱۲۰۰ کالری نداشته باشید.

پیلاتس یک ورزش کم‌شدت و تاثیرگذار است و با قدرت بخشیدن به عضلات می‌تواند به ریکاوری از درد و دیگر مصدومیت‌ها کمک کند.
اگر هدف تان لاغر شدن و رسیدن به اندام ایده آل است، این ورزش را وارد برنامه خود کنید.
زمانی بهترین نتیجه را از پیلاتس دریافت خواهید کرد که رژیم غذایی سالمی هم داشته باشید.
همیشه پیش از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: سلامت نیوز

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا