بیماری

پیلونفریت چیست؟

پیلونفریت؛ علائم و راه‎های درمان آن

پیلونفریت؛ علائم و راه‎های درمان آن

پیلونفریت چیست؟

پیلونفریت ( pyelonephritis) نوعی عفونت کلیوی است که معمولا در اثر انتقال باکتری ها از مثانه ایجاد می شود. وجود عفونت در مثانه، استفاده از سوند برای تخلیه ادرار از مثانه، استفاده از سیستوسکوپ برای معاینه مثانه وپیشابراه، جراحی دستگاه ادراری، اختلالاتی مانند بزرگ شدگی پروستات و سنگ های کلیوی (که موجب جلوگیری از خروج کافی ادرار از مثانه می شود) ممکن است به پیلونفریت بیانجامد.

 علایم و نشانه‌های پیلونفریت عبارتند از:

  • کمر درد
  • درد پهلو و درد ناحیه کشاله ران
  • فوریت و تکرر ادرار
  • درد و سوزش ادرار
  • تب و لرز
  • تهوع و استفراغ
  • وجود چرک و خون در ادرار.

درمان های مرسوم

پس از تشخیص بیماری به وسیله پزشک، درمان آغاز می شود.

تشخیص

این بیماری از طریق تعیین وجود باکتری ها در ادرار و وجود گلبول های سفید خون در ادرار که در مشاهده با میکروسکوپ به شکل قالب‌های لوله ای شکل موسوم به کست (cast) دیده میشود صورت می گیرد. در صورتی که عفونت به راحتی درمان نشود باید با انجام رادیوگرافی، ناهنجاری های احتمالی کلیه، حالب و مثانه را تشخیص داد.

درمان پیلونفریت با آنتی بیوتیک‌های مناسب انجام می شود و در صورت وجود ناهنجاری های دستگاه ادراری باید از عمل جراحی استفاده نمود.

پرسش و پاسخ

■ پیلونفریت حاد چه عوارضی دارد؟

عفونت کلیوی درمان نشده یا عود کننده می تواند به پیلونفریت مزمن، ایجاد بافت جوشگاهی (اِسکار) در کلیه ها و آسیب دائمی کلیه ها منجر شود و نیز ممکن است عفونت خون (سِپسیس) را به دنبال داشته باشد و در افراد مسن دارای وضعیت سلامتی نامناسب موجب مرگ شود. چنان چه دفعات عود بیماری زیاد باشد احتمال بیماری زمینه ای مانند برگشت (ریفلاکس) ادرار از مثانه به حالب وجود دارد که باید به کمک CT اسکن، یا سونوگرافی علت آن را پیدا کرد.

منبع: کتاب راهنمای جامع سلامت در خانواده

برچسب ها

الهام عروجی

«الهام عروجی»،‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت اجرایی است. او از سال 1396 در زمینه تولید محتوای تخصصی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز نموده است و ‌در حال حاضر تولید محتوا در زمینه‌ی تغذیه و سلامت را در شمیم سلامتی به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن