پوست، مو و زیبایی

چگونه از خشک شدن پوست در گرما جلوگیری کنیم؟

چگونه از خشک شدن پوست در گرما جلوگیری کنیم؟

چگونه از خشک شدن پوست در گرما جلوگیری کنیم؟

چگونه از خشک شدن پوست در گرما جلوگیری کنیم؟ بر اساس مکاتب طب سنتی ایرانی، درمان بیماری پوستی به سبب جنس عصبی پوست (سخت و متراکم بودن آن ) باید به‌آرامی صورت بگیرد. زیرا دفع ماده بیماری‌زا از پوست به زمان نیاز دارد و نباید توقع درمان برق‌آسای اختلالات پوستی را از طریق طبیعت‌درمانی و طب سنتی داشت.

از طرف دیگر پوست از دیدگاه حکما، یک اندام دفعی به‌حساب می‌آید. درنتیجه بدن می‌تواند مقداری از مواد دفعی خود را از این طریق دفع نماید. این مطلب نکته مهمی است؛ چرا که در بسیاری از بیماری‌های داخلی مثل بیماری‌های دستگاه گوارش، کبد، کلیه و مجرای ادراری و تناسلی، طبیعت هوشمند بدن وارد عمل می‌شود و مواد زائد حاصل از آنها را به پوست منتقل می‌کند.

بدین ترتیب از بیمار شدن آن عضو داخلی که نقش مهمتری (نسبت به پوست ) در حیات فرد دارد، جلوگیری می‌نماید. پس در درمان اختلالات پوستی باید ابتدا بیماری‌های اعضای داخلی را درمان کرده سپس سراغ درمان پوست برویم. قدم بعدی در درمان اختلالات پوستی و تغییرات رنگ‌دانه‌ای آن (بعد از درمان بیماری‌های داخلی) تقویت عضو اصلی بدن یعنی کبد می‌باشد که نقش اساسی در تولید اخلاط اربعه سالم در بدن را دارا است.

میوه های مفید برای درمان خشک شدن پوست

یکی از میوه‌های موثر در تقویت کبد به‌ ویژه در شرایطی که حرارت در بدن و کبد وجود دارد، میوه انار است.

انار شیرین با طبع سرد و تر مایل به‌اعتدال همراه باقوت قابضه است. انار نقش بسیار مهمی در تصفیه کبد و تقویت آن داشته و نیز در درمان انواع مختلف ضعف کبد کاربرد دارد. این میوه الهی مقوی طحال بوده و موجب نیکو نمودن رنگ و رخسار می‌شود. (ایجاد خوش‌رنگی و شادابی پوست می‌کند). پس به نظر می‌رسد که یکی از اقدامات اولیه جهت داشتن پوستی زیبا، خوش‌رنگ و با طراوت می‌تواند استفاده از انار به‌صورت مرتب باشد. (در زمانی که در فصل خود، این میوه در بازار وجود دارد). ذکر این نکته لازم است که آب انار تازه را با آب مخلوط ننمایید و در ضمن جهت جلوگیری از ترشی آن می‌توانید به آب انار، کمی شکر اضافه کنید.

البته مصرف انار برای افرادی که معده و کبد سرد دارند و یا زخم معده و روده دارند توصیه نمی‌شود. برای درمان خشکی پوست به روش طب سنتی مصرف برخی میوه‌ها و سبزی‌ها موثر است و در مقابل، مصرف نوشابه، چیپس، شکلات و تنقلات بی‌ارزش به خشکی پوست دامن می‌زنند.

راه حل درمان خشک شدن پوست

برای درمان خشکی پوست، می‌توان از انواع سبزی‌ها، میوه، غلات، دانه‌های خوراکی و آجیل استفاده کرد. سبزی‌ها و میوه‌های زردرنگ و نارنجی در طراوت پوست موثر هستند.

سبزی‌های مانند هویج، کدوحلوایی یا میوه‌هایی مانند نارنگی و پرتقال، طالبی، زردآلو و لیمو از این دسته است که به دلیل داشتن بتاکاروتن، که به‌نوعی یک آنتی‌بیوتیک محسوب می‌شود، باعث شادابی پوست خواهد شد. مصرف متعادل انواع گوشت باید در برنامه غذایی گنجانده شود.

روغن‌زیتون، سیر و پیاز و تخم‌مرغ بهتر است بیشتر مصرف شود. چرا که گوگرد موجود در آنها باعث حفظ لطافت و جوانی پوست می‌شود. مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگی نیز باعث دریافت ویتامین B1 و جلوگیری از خشکی پوست می‌شود. میوه‌هایی که مملو از ویتامین‌های A و C هستند برای شادابی پوست موثر اند و مصرف آب‌میوه‌های طبیعی و شیر باعث حفظ لطافت پوست می‌شود. حتی مصرف آب نیز به حفظ رطوبت و شادابی پوست می‌انجامد که به این منظور مصرف حداقل ۸ لیوان آب در روز توصیه می‌شود.

مصرف زیاد فست‌فودها و غذاهای سرخ‌شده برای پوست مناسب نیست و خوردن نوشابه، چیپس و شکلات و تنقلات بی‌ارزش شده برای پوست ندارد. بخور کردن در منزل، خواب کافی و ورزش کردن از عواملی است که باعث بازسازی و ترمیم سلول‌های پوستی می‌شود و جریان خون را در رگ‌ها افزایش می‌دهد. البته خوب است بدانید که برخی بیماری‌ها مانند تیروئید، دیابت و مصرف برخی از داروها مانند ضد حساسیت‌ها از عوامل ایجاد خشکی پوست است. در این میان عوامل ارثی، برنامه غذایی نامناسب قرار گرفتن پوست در معرض هوای سرد یا نور خورشید و شستشوی زیاد بدن با صابون مخصوصا از نوع قلیایی از دیگر عوامل است.


پوست کودکان نیز به مراقبت نیاز دارد

مسعود رازنهان

مسعود رازنهان هستم سردبیر محتوای مجله سلامتی حدودا 6 سال تجربه کاربری و فنی در تولید محتوا دارم امیدوارم محتواهای بنده مورد استفاده شما عزیزان گردد. خوشحال میشوم از طریق ایمیل : raznahan@shamimsalamati.ir نظرات خودتان را برایم ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن